Potápění a šnorchlování v Rudém moři

Všetky informácie o Diving centrách vo svete ale aj doma. Popis konkrétnych lokalít a pod ...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Potápění a šnorchlování v Rudém moři

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Jezdili jsme v září nebo říjnu do Sharm El Sheikh - hotel Holliday in Amphoras. Útes u hotelu je pěkný, ale postupně se zhoršuje. Největším problémem jsou tam ale mořské proudy, které někdy zcela znemožňují vstup do vody za korálový útes - vyvěšena černá vlajka. Letos bychom chtěli zase na Rudé moře, ale někam jinam. Lákají nás nová střediska na jih od Hurgády, bohužel ale Exim Tours (u které máme jako stálí zákazníci docela slušné slevy) nabízí pouze jediný hotel (Nefertari) v Safaga. Má někdo s ním nějaké zkušenosti ??
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

safagu nebrat...ja by som chcel vyskusat Marsa Alam , ale tento rok je na rade znova juh afriky , konkretne namibia a botswana, takze asi egypt pocka
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

V Safage su tiez pekne utesy (hlavne kusok od Safagy pri Sheratone). Neviem ako je to tam s vystrojovym potapanim, ale ja som bol v ramci svojpomoci spokojny. Marsa Alam laka aj mna. Akurat, ze kym sa tam dostanem, moze ju postihnut rovnaky osud ako sever.
Zdenda
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 299
Dátum registrácie: 08 Mar 2006 14:19
Bydlisko: Zábřeh na Moravě

Príspevok od používateľa Zdenda »

Jaroslave doporučuji Sha'ab Rumi je to asi 40km od Port Sudanu, tam se snadno dostaneš. Na západní straně je vstup do laguny a tady jsou perfektní i noční ponory a člun máš na očích.
franta007
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 02 Jún 2006 22:34
Bydlisko: Praha

Nejlepší místo v Egyptě

Príspevok od používateľa franta007 »

Nevíte o nějakém dobrém místě či oblasti na šnorchlování v Egyptě?
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

vsetky dobre hotely na sever od Sharm el Sheikh / Naama bay co maju vlastnu plaz
tzv mestsky hotel bez vlastnej plaze v takomto pripade nebrat
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Tento týden jsme se vrátili z 11-ti denního pobytu v hotelu Nefertari, Safaga. Vybrali jsme si jej proto, že je to nejjižněji umístěný hotel, do kterého se lze dostat prostředníctvím cestovní kanceláře Exim Tours, u které již máme "věrnostní" slevu. Původně jsme chtěli až do Marsa Alam, tam ale ET již nic neprovozuje.
Hotel se nachází asi 80 km jižně od známého letoviska Hurgada a 20 km jižně od městečka a přístavu Safaga, v podstatě jako soliter v poušti. Na sever od hotelu nejméně 5 km se na pobřeží nenachází jediné obydlené místo, na jih od hotelu ve vzdálenosti cca 1 km (po pobřeží) je v zátoce hotel Coral Garden (tam se v současné době něco staví, i když to může dopadnout jako nedostavěný opuštěný barák cca 500 m jižně). Jižněji od Coral Garden pak již není nic vidět, pravděpodobně až po Quseir.
Místo je to proto z pohledu našich zájmů velmi slibné a také z velké části splnilo očekávání. Hotel sám nemá v recenzích na turistická místa nijak vysoké hodnocení (má pouze *** a dost kritiky), ale pro člověka, který prošel stravováním v menze a v závodkách, byl na vojně a projel některé rozvojové země, je to brnkačka - jak jsme říkali - jedenáct dnů se dá prosedět na žiletce. Ale nic strašného to skutečně nebylo, obavy stranou.
Jedinou skutečnou vadou na kráse během pobytu byl totiž pouze severní vítr a s ním spojené vlnobití a proudy. Bohužel ale tento vítr fouká na Rudém moři počas celého roku a jen velmi těžce se lze trefit do období bezvětří. Příboj a proudy dost omezují šnorchlování a hlavně fotografování pod vodou - člověk nejen že musí neustále kontrolovat svojí polohu vůči korálovému útesu, ale také k rampě se schůdky (když ji již "unavený" přejede, nemusí se mu již dostávat sil k tomu, aby proti proudu se k ní vrátil a musí z vody ven přes korálový útes - což jsme viděli i některých potápěčů). Voda je příbojem poněkud zakalená a bublinky vzduchu také škodí kvalitě výsledných foto. Výstražné vlajky na rampě vlály celou dobu našeho pobytu, i když poslední den (odjezd z hotelu ve 12 hodin) nám moře ukázalo, že dokáže být i velice přívětivé - jako olej (což jsme sice využili, ale již nestihli pořádně vychutnat).
Velice mně udivilo - nikdy do té doby jsem to totiž neviděl - jak široká může být zóna, která je pod vodou pouze za přílivu. U hotelu je sice její šířka pouze cca 50-70 m, ale na sever od hotelu (směrem do neobydléné oblasti) to již bylo několik stovek metrů. V této "laguně" (dokonce je oddělená od moře vyvýšeninou) jsou při odlivu pouze louže vody, ale bohatý život - kromě různých druhů řas (celé to funguje jako "filtr) je tam nepřeberné množství potěru a malých rybek všech možných druhů, velká hustota ježovek, ale hlavně hadic (20-50 na čtvereční metr). V podstatě nasuchu jsou tam i zévy, nahožábří plži a samozřejmě krabi a poustevníčci. Předposlední den pobytu se mezi lidmi objevila fáma, že tam viděli i mořské hady. Tak jsme na ně hned vyrazili a během hodinky našli tři "podezřelé objekty". Dva z nich se stačily bleskově ukrýt, ale třetí bylo možno vyfotit - fotka v galerii. Když jsem do něj strkal klacíkem (aby ukázal hlavu a ocas) v sandálech a po kotníky ve vodě, nebyl jsem si jistý, jestli "činím dobře" ( i když mám za sebou focení kober a různých zmijí včetně gabúnské, ale vše na suché zemi). Nicméně všechno dobře dopadlo, zvířátko se zakouslo pouze do klacíku a nám to umožnilo jej identifikovat jako hadovce síťovaného (Ophichthus retifer - viz kniha H.Debelius: Rudé moře, Průvodce korálovými útesy, str.21). O něco později jsme našli další dva. Podle výše uvedené knihy jde o druh, žijící skrytým způsobem života, takže potkat jej je velice vzácné. Stal se tak našim "nejvzácnějším" objektem, který se nám podařilo vyfotit.
Bohužel to ale byla jediná vyfocená "vzácnost" - všechno ostatní je tzv.standard (cca 400 podvodních foto) = korály + mnoho druhů korálových ryb. Nepotkali jsme letos ani želvy nebo žraloky (to již máme za sebou z předchozích pobytů) a k dugongům, kteří by měli žít v oblasti Quseir, jsme se z organizačních důvodů nedostali - nikdo nám nedokázal upřesnit místo jejich výskytu a prohledat pak kilometry pobřeží je práce pro expedici a ne pro dvojici s několika málo dny pobytu.
Do své osobní galerie vložím 15 obrázků, kterými chci aspoň trochu ukázat, co jsme tam viděli a pomoci tak případným dalším zájemcům o pobyt v této oblasti.
dddd
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 31 Máj 2006 17:46
Bydlisko: Ceske Budejovice
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa dddd »

Zdravím pana Jaroslava, taky jsme se vrátili před necelými 14ti dny z Nama bay, ale potápím se jen na nádech, neopren a zavaží jsem tahl zbytečně byla dost teplá voda, popálil jsem se o korále, ale jinak moc hezké i podvodní foto nekde mám,ale málo, lepší je se potápět než se soustředit na focení, ale bylo tam hodne acanthurus sohal, ti jsou moc krásní
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Obrazové "zpravodajství" k tomuto příspěvku bylo umístěno do mé "osobní galerie uživatelů". Jednotlivé obrázky jsou popsány poznámkou na spodním okraji popisky.

Po období kratších i delších cest jsem se konečně vrátil a chtěl bych opět poreferovat o výletu na Rudé moře. Letos jsme navštívili destinaci Taba (severovýchodní výběžek Rudého moře = Akabský záliv), ubytováni jsme byli v hotelu Morgana Azur, cca 15 km od izraelských hranic. Důvodem výběru Táby bylo, že jsme chtěli také navštívit blízké kulturní a archeologické památky - Jeruzalem a známé skalní město Petra v Jordánsku. Oboje se podařilo a bylo to super.
Dalším důvodem výběru Taby bylo, že již mnoho let hledám v Rudém moři místo s minimálním severním větrem a s nim souvisejícími proudy a vlnobitím, které dost omezují šnorchlování a hlavně fotografování pod vodou (viz můj předchozí příspěvek v této sekci - Nefertari, Safaga). Musím konstatovat, že intenzivní vítr letos foukal také, ale vodní proud zde nebyl tak nepříjemný až nebezpečný, jako na ostatních dosud navštívených destinacích. Nemusí to ale přímo souviset s výběrem místa - je klidně možné, že jsme se pouze trefili do vhodného období.

Velkým problémem hotelu (a není v této oblasti v tomto ojedinelý) bylo, že rampa, pomocí které se dá dostat za korálový reef do hluboké vody, byla před dvěma lety stržena bouří a od této doby ji nikdo neopravil. Do vody se proto muselo vcházet (ať člověk chtěl nebo nechtěl) po korálovém útesu, který byl ze své horní strany již hrozně poškozený (pro lidi i nebezpečný = vymknutí nebo zlomení končetin). V jeho "laguně" žijí koráli pouze ojedinele, z nich pak nejpočetnější jsou pumpující Xenie, které jsem v takovém počtu dosud nikde neviděl. V písku "laguny" je porost řas, mezi nimi žije několik druhů ježovek (včetně zástupců dvouose souměrných "bezostných ježovek" z řádu Clypeasteroida, konkrétně jsem nalezl několik exemplářů Echinodiscus auritus). Co se ale nelíbi korálům, líbí se rybám. Na horní plošině útesu je poměrně hodně ryb různých skupin. Při srovnání s jinými destinacemi je zde méně papouščích ryb (Scarus sp.), ale o to více Zebrasoma, Acanthurus, Ctenochaetus a jiné drobotě, která je zvyklá na krmení. Lze se zde potkat ale i se zástupci jehlovitých a jejich různými příbuznými (jehly, lulanky, polozobánky atd.), ale ani jednou jsem zde neviděl na jiných destinacích všude běžného Acanthurus sohal. Na plošině laguny jsme ale také viděli perutýna (v hloubce cca 1 metr, kde lidé ještě chodí "po zadních"), ropušnice i malé druhy murén.
Vnější strana laguny - korálový útes otevřený do volného moře, je zde ale zatím velmi hezký a zachovalý. Je vidět, že většina hotelů (resp. hotel kde jsme žili) byla postavena pouze nedávno a že jich zde ani není mnoho, takže lidé ještě nestačili útes poničit. Útes není hluboký (Akabský záliv je z egyptské strany poměrně mělký - lodní dráha je až u protilehlého břehu Jordánska a Saudské Arábie) a provoz jachet i větších lodí je zde zcela minimální (na rozdíl například od Sharm el Sheikhu). Jsou zde, stejně jako i na jiných místech, široce zastoupené SPS korály, ale také mnoho Fungia, Heliofungia, Herpolitha, Polyphyllia, Caulastrea, Favia i Tubastraea (žlutá i černá). Běžné jsou i měkké korály a samozřejmě nejpočetnější jsou žahavé Millepora dichotoma.
Z ryb jsou na této straně útesu hojní zástupci mnoha druhů rodu Pseudanthias (včetně některých endemických), různých druhů klipek, kněžíků (hojný je např. endemický Thalasoma klunzingeri), klaunů (A.bicinctus, A.sebae, včetně odpovídajícího počtu symbiotických sasanek) a jiných sapínů, bodloků a čtverzubců. Zcela mne porazilo velké množství perutýnů různých druhů (nikdy do této doby jsem jich tolik pohromadě neviděl). Vždy jsem byl přesvědčen o tom, že perutíni žijí spíše v útesu, v různých jeskyňkách a zákoutích. Tady ale asi hodinu před západem slunce (v té době na útes naplavaly z moře velké houfy drobných ryb) se z útesu do volné vody zvedlo množství perutínů (každých 4-5 metrů jeden kus anebo pár) a to až tesně pod hladinu. Tyto ryby se vůbec nebály, nebyly ochotny ustoupit nikomu z cesty a naopak se mi několikrát stalo, že se větší jedinec ke mně obrátil jedovými ostny a vyžádal si tak můj ústup. Co by to znamenalo pro plavce, který pod hladinu nekouká, si můžeme představit. Je možné, že tento jev souvisí i s úmrtím jednoho muže ze skupiny, se kterou jsme spolu přiletěli a spolu také měli odletět. On ale poslední den pobytu při šnorchlování zemřel. Jak se to stalo nevím, sám jsem to neviděl (do vody se mi v té době již nechtělo, měli jsme také odevzdaný klíč od pokoje), ale na jeho manželku, která po návratu na letišti chodila a tlačila sama vozík se zavazadly, nezapomenu. Údajně ji řekli, že jej "kousla ryba", ale my víme, že to tak jednoduché být nemohlo. I když šok, který vyústil v srdeční zástavu, mohl být i od bodnutí perutýna.

Při cestě do Jeruzalema jsme se krátce zastavili i u Mrtvého moře. Svým způsobem to bylo velice zajímavé a poučné. Voda zde je 35-tiprocentním roztokem některých solí obsažených v mořské vodě (část soli již vypadává z roztoku v podobě krystalů na dně) a má již téměř "olejovitou" konzistenci. Moře je rozděleno na dvě části. Severní, větší část má ještě "přírodní"charakter, jižní, menší část, je spojena se severní částí pouze kanálem. Je rozdělena hrázemi na větší či menší bazény a je intenzivně průmyslově využívána. Jak to tam vypadá, najdete v odkazu http://pocasi.divoch.cz/svet.php?icao=HESH , který lze zvětšit a dát si tam hybridní mapu. Kolem této části moře stojí obrovské závody, které produkují různé chemikálie získané z vody. Když jsem viděl vedle sebe (evidentně připojené do stejného "bazénu") obrovskou fabriku "Magnesium factory" a hned vedle "Sea salt factory", vzpoměl jsem si na případ, kdy před několika lety v izraelské soli "neuváděné známé značky" chyběl hořčík. Samozřejmě, jestliže jej někdo z vody cíleně odebere, tak musí i chybět v soli, která se ze zbytku vody vyrobí. A nám pak nezbude nic jiného, než jej od první fabriky koupit a do vody nasypat.

Celkové hodnocení pobytu je i přes "drobné nedostatky" velmi pozitivní. Z foto, kterých si "považuji", chci upozornit na další druh hadovce, který se nám podařilo vyfotit (Merichthys colubrinus), portréty perutínů z již nepříjemné blizkosti anebo foto mureny Siderea grisea (což je tzv. synchronní hermafrodit = současně samec i samice). Delfiny jsme viděli pouze zdálky (cca 100 metrů) a bylo již dost temno, takže na focení to již nebylo. Destinaci Taba lze kromě dobře zachovalého útesu doporučit i z důvodu její izolovanosti. V podstatě se bez dopravního prostředku z hotelu nedá nikam vyjít a hotely samotné jsou od sebe hodně vzdáleny. Nikdo neopruzuje, nechce bakšiš a také nic nenabízí. Myslím, že menší nedostatky hotelové kuchyně v zásobování masem či ovocem lze překousnout.
Na konci pobytu jsem měl i nepříjemnost - začala mi téct voda do podvodního pouzdra. Nemohl jsem proto fotit pod vodou až do konce a zatím nevím důvod tohoto průsaku. Doufám, že se mi podaří najít firmu, která pouzdro opraví - jedná se o typ pro aparát Olympus do 40 metrů hloubky. Kdyby někdo o takové opravně věděl, budu mu vděčný.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Potápění a šnorchlování v Rudém moři

Príspevok od používateľa rybka »

Plánujeme pobyt v oblasti El Quseir - Marsa Alam v říjnu 2010 (potápění a šnorchlování). Kdyby měl někdo zájem se přidat, piště SZ.
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Potápění a šnorchlování v Rudém moři

Príspevok od používateľa vasekg »

http://koralovyutes.galerie.cz/

Můj kamarád Patrik šnorchloval v Egyptě - pro vás asi běžná foto, pro mě, který jsem se potápěl nejdál ve vaně je to nádhera :D
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Potápění a šnorchlování v Rudém moři

Príspevok od používateľa rybka »

Právě jsem se vrátil z oblasti Shark´s Bay (hotel Sunrise Island View) ze Sharm el Sheiku. Hotel s vlastní pláží leží na Sunrise Village v sousedství hotelů Savoy, Concorde a Hilton. V každém z uvedených hotelů je potápěčské centrum, kde se hovoří arabsky, anglicky a dokonce i slovensky s půvabnou divemasterkou :lol:
Všechny hotely mají vstup do vody pouze přes mola, který byl dost obtížný díky vyvalujícím se sarančatům ze zemí bývalého svazu, kteří si mola pletli s opalovacími centry. Vlatní pobřežní útes je zajímavý pouze množstvím ryb, které láká sladké pečivo z rukou zmiňovaných sarančat. Nechybí dvoumetrové murény, připlaval i cca 150 kg "napoleon". Asi největší pozorovanou raritou mezi korálnatci je výskyt četných kolonií zástupců rodu Tubasrea na plném světle na samotné hraně útesu v hloubce 30 až 70 cm.
Hotel a cestovní kanceláře nabízí i výlety do oblasti Ras Mohamad za 55 USD, kde mimo modřin získaných ze skupinového šnorchlování a údivu nad tím, že se účastní i neplavci, kteří naskáčou do vody a myslí si, že ti v neoprenech to za ně zvládnou, nenabízí mimo písečného zákalu vody od lodí nic převratného. Tedy alespoň takové je moje hodnocení.
Další oblastí jsou útesy v jihovýchodní části ostrova Tiran. Vlak lodí denně směřující do této oblasti mne od dalšího podobného zážitku odradil.
Přímo od hotelu je vidět Ras Nasrani s hotely Melia Sinaj až Baron, za nímž se nachází zátoka Reef Lagoon s lokalitami Coral Garden nepřístupnými z vody díky hradbě útesů dosahujících až k hladině a uzavírající celou lagunu. Jediný a pro turisty neatraktivní způsob je na vnitřní útesy v laguně doplavat ze břehu. Těch cca 300 metrů stojí za to. Opravdu vzrostlé trsy Acropor až do průměru 5 metrů nešly ani nafotit vcelku. Velkou zvláštností je pohyb vody trvale pouze jedním směrem od severu, korálnatci zde žijí v jakési řece, která teče jedním směrem podobně jako v našich "akvarijních" podmínkách. Proud je dost silný, asi 3 až 4 km za hodinu, neopren je pro prodírání se mezi trsy korálnatců v takových podmínkách dost důležitý, i když výskyt žahavých Millepor je zde oproti pobřežním útesům téměř nulový. Vnitřní útesy jsou nejspíš nedostupné i pro karety, kterými je vnější útes doslova obežrán. Zato je možno hodiny v klidu a pohodlně pozorovat symbiotické vztahy nejen klaunů a sasanek, ale třeba i hlaváčů a krevet. To vše za 2x 5 USD za taxík k Baron Select a asi 10 minut pěšky přes v Egyptě všudepřítoný bordel.
Fotil jsem foťáčkem AQUA W311 od Easypix, který daleko lépe snímá videa než fotí (tady se Photoshop dcery asi dost nadře, ještě že je profík), tyto budu prezentovat na setkání v Badíne včetně diskuze k životu v této laguně, ve které jsem strávil úžasné hodiny rozpláclý na hladině a měl vše na dosah.
Naposledy upravil/-a rybka v 28 Okt 2010 20:12, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Re: Potápění a šnorchlování v Rudém moři

Príspevok od používateľa laomedon »

už sa tešíme :D
rybka napísal:Právě jsem se vrátil z oblasti Shark Bay (hotel Sunrise Island View) ze Sharm el Sheiku. Hotel s vlastní pláží leží na Sunrise Village v sousedství hotelů Savoy, Concorde a Hilton. V každém z uvedených hotelů je potápěčské centrum, kde se hovoří arabsky, anglicky a dokonce i slovensky s půvabnou divemasterkou :lol:
Všechny hotely mají vstup do vody pouze přes mola, který byl dost obtížný díky vyvalujícím se sarančatům ze zemí bývalého svazu, kteří si mola pletli s opalovacími centry. Vlatní pobřežní útes je zajímavý pouze množstvím ryb, které láká sladké pečivo z rukou zmiňovaných sarančat. Nechybí dvoumetrové murény, připlaval i cca 150 kg "napoleon". Asi největší pozorovanou raritou mezi korálnatci je výskyt četných kolonií zástupců rodu Tubasrea na plném světle na samotné hraně útesu v hloubce 30 až 70 cm.
Hotel a cestovní kanceláře nabízí i výlety do oblasti Ras Mohamad za 55 USD, kde mimo modřin získaných ze skupinového šnorchlování a údivu nad tím, že se účastní i neplavci, kteří naskáčou do vody a myslí si, že ti v neoprenech to za ně zvládnou, nenabízí mimo písečného zákalu vody od lodí nic převratného. Tedy alespoň takové je moje hodnocení.
Další oblastí jsou útesy v jihovýchodní části ostrova Tiran. Vlak lodí denně směřující do této oblasti mne od dalšího podobného zážitku odradil.
Přímo od hotelu je vidět Ras Nasrani s hotely Melia Sinaj až Baron, za nímž se nachází zátoka Reef Lagoon s lokalitami Coral Garden nepřístupnými z vody díky hradbě útesů dosahujících až k hladině a uzavírající celou lagunu. Jediný a pro turisty neatraktivní způsob je na vnitřní útesy v laguně doplavat ze břehu. Těch cca 300 metrů stojí za to. Opravdu vzrostlé trsy Acropor až do průměru 5 metrů nešly ani nafotit vcelku. Velkou zvláštností je pohyb vody trvale pouze jedním směrem od severu, korálnatci zde žijí v jakési řece, která teče jedním směrem podobně jako v našich "akvarijních" podmínkách. Proud je dost silný, asi 3 až 4 km za hodinu, neopren je pro prodírání se mezi trsy korálnatců v takových podmínkách dost důležitý, i když výskyt žahavých Millepor je zde oproti pobřežním útesům téměř nulový. Vnitřní útesy jsou nejspíš nedostupné i pro karety, kterými je vnější útes doslova obežrán. Zato je možno hodiny v klidu a pohodlně pozorovat symbiotické vztahy nejen klaunů a sasanek, ale třeba i hlaváčů a krevet. To vše za 2x 5 USD za taxík k Baron Select a asi 10 minut pěšky přes v Egyptě všudepřítoný bordel.
Fotil jsem foťáčkem AQUA W311 od Easypix, který daleko lépe snímá videa než fotí (tady se Photoshop dcery asi dost nadře, ještě že je profík), tyto budu prezentovat na setkání v Badíne včetně diskuze k životu v této laguně, ve které jsem strávil úžasné hodiny rozpláclý na hladině a měl vše na dosah.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Potápění a šnorchlování v Rudém moři

Príspevok od používateľa Lukáš »

V tejto oblasti som bol, za namocenie stojí este aj rezervácia Nabq, kde sa v mangrovníkových lagúnach prehánajú cele skolky plodika útesových rýb. Ras Mohammed je loteria, niekedy lode zastavia 500 m pred rezervaciou, kde to uz za vela nestoji a tvaria sa, ze su na mieste urcenia.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Potápění a šnorchlování v Rudém moři

Príspevok od používateľa rybka »

V Ras Mohamad jsme byli na 3 nejlepších místech jižních útesů, které ukazují turistům. Z celé flotily lodí (cca 40 pro šnorchlaře a cca 20 pro potápěče) vyplouvajících z přístavu tam dorazilo pouze 5 lodí v doprovodu hlídkového člunu, zbytek zůstal na prvních východních útesech.
Napísať odpoveď

Návrat na "Diving Centrá"