dusitany v red sea coral pro salt

Začiatočné prejavy, priebeh, a VYRIESENIE konkrétneho problému v akváriu.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

kexik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 24 Jan 2017 06:54

dusitany v red sea coral pro salt

Príspevok od používateľa kexik »

Neviem priatelia, ci toto je najvhodnejsia sekcia (ked tak poprosim o presunutie temy), ale u mna mala charakter traumatizujúcej skusenosti a viedla k operaciam typu prva pomoc. tak pekne po poriadku:

zacykloval som svoje nano (95l vody). startoval som zo sucheho, len ockovanim bakterkami a jednym malym zivakom, takze som cakal. za 10 tyzdnov spadli dusitany spolahlivo na nulu a nadrz zlikvidovala 4mL 26% amoniaku za 4h, co je slusny výsledok zatazoveho testu. tak som kupil prvých obyvatelov (trochusy, dobelliusku, zlteho knazika, calcinusa a dva klauniatka). Tesne pred rozkvapkanim som vymenil 20% vody. obyvatelstvo sa rozliezlo a viacmenej uspesne zacalo fungovat. jedine klauniatka sa vydesili pomerne mocneho prudenia (osadil som 4000ku prudove cerpadlo, nakolko mam vysokansky stlpec vody), usadili sa v kute, pobledli a odmietali zrat. knazik sa predvadzal, ale ked mi uz chovanie klaunov pripadalo cudne a zacinalo pripominat zo vsetkeho najviac otravu dusitanmi, na potvoru sa zahrabal, cim som stratil moznost porovnat chovanie inej ryby. kreveta aj pustovnik sa culo napchavali a tvarili spokojne. fajn, skontrolujem dusitany, a BUM, 1ppm. okamzite som vylovil oba klauny do kybla s cistou vodou, zarobenou pred par hodinami. v kybli sa stav este zhorsil. neslo mi to do hlavy, tak som zmeral dusitany v CISTEJ vode a bum, 4ppm. wtf???
zmeram dusitany v RODI vode, 0. zmeram vo vodovodke co napaja osmozu, 0. Dal som si pivo a chmelom posilnene analyticke myslenie vyplulo jedinu moznost. vzal som lyzicku soli Red Sea Coral Pro, rozpustil v par mL demi vody a zmeral dusitany. neviem ako sem vlozit fotku, ale tak tmavu malinovo cervenu na stupnici NEMAM.

ergo: v znackovej a kvalitnej soli za nechutne peniaze mam DUSITANY a to v nechutnom mnozstve, zarobena voda ma 5ppm. JE TOTO VOBEC MOZNE?

pocas cyklovania mi skakali dusitany pomerne podivnym spôsobom, co som pripisoval nestabilnému cyklu, ale teraz viem, ze vyleteli vzdy po vymene vody a potom postupne klesli, kedze dusitanovy cyklus som zrejme hojne kvalitne vytrenoval.
pisem z prace, ale vecer doplnim lot cislo dotycneho balenia a tymto vyzyvam najmä predajcov, nech si overia, ci toto svinstvo nahodou nemaju na sklade (islo o 7kg balenie, o par hodin doplnim cislo serie). verim ze sa stala ojedinela chyba pri vyrobe, lebo inak je to roky odporucana sol.
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: dusitany v red sea coral pro salt

Príspevok od používateľa švíco »

Vcelku vážná věc, co tu píšeš.... čím jsi to vlastně měřil?
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
kexik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 24 Jan 2017 06:54

Re: dusitany v red sea coral pro salt

Príspevok od používateľa kexik »

Doma salifertom ale teraz to meriam v praci pomocou HPLC s DAD detekciou. Chvilu to potrva kym si narobim zasobne roztoky a nakalibrujem metodu... dam vediet presne cislo, ktore bude HODNE presne. Overil som si celkom rychlo ten svoj salifert test na zmesi 26g NaCl a 50mg KNO2 doplnene na 1L a meria spravne.
Jirik
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 363
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 18:00
Bydlisko: Ústí nad Labem

Re: dusitany v red sea coral pro salt

Príspevok od používateľa Jirik »

Já používal red sea coral pro víc jak čtyři roky a teď jsem si koupil aquaforest probiotic Reef salt, jen tak, protože jí chválili... A udělal jsem dobře, najednou roste i to co se nikdy nehlo. A zvedlo se mi pH.
kexik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 24 Jan 2017 06:54

Re: dusitany v red sea coral pro salt

Príspevok od používateľa kexik »

takze cislo sarze je #10231_2013.b
ak je to slusna chemicka firma tak ma lot tracing a bude schopna vypatrat co je zle. vazne vyzyvam nejakeho agilneho predajcu, nech to odkomunikuje. zdoraznujem, naozaj sa nesnazim o nejaku antireklamu, ide mi LEN o to aby koli chybe v produkcii nehynuli nevinne tvory. tych kontaminovanych kyblov budu stovky.
este som pri rybe nezazil taky pocit smutku a bezmocnosti. dost ma klaunici prekvapili svojou empatiou, je to doteraz jedina ryba co si ma obzera a mam pocit ze odhaduje co som zac. vsetko co som choval doteraz chcelo bud zrat alebo utiect.
nerad by som aby sa to tu zvrhlo na diskusiu o tom ktora sol je lepsia. ze nejaky ucen zoberie z policky namiesto chloridu cinateho dusicnan, nasype to do homogenizatora a ide pokojne na obed, to sa moze stat v kazdej firme co vyraba soli. aj v tej najdrahsej. v chemii sa plati za know how ale vyrobne postupy a kontrola kvality su vsade rovnake.
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: dusitany v red sea coral pro salt

Príspevok od používateľa Jajo »

Silné slová. Inak rs malo nejaký kód, podľa ktorého sa dalo zistiť konkrétne zloženie šarže. Aspoň sa mi tak marí. Tam by to malo byť. Nie?


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
Napísať odpoveď

Návrat na "Prvá pomoc"