Prepad v AQA

Diskusie o vyrábaní filtrov, svietidiel, stojanov a iného.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
cheff
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 112
Dátum registrácie: 07 Apr 2007 09:59
Bydlisko: opava

Príspevok od používateľa cheff »

Pomoc jak mam připojit obrazek???
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

dement napísal:V podstate nemusi prist ani k spaleniu cerpadla, pretoze standardne su cerpadla ponorene vo vode tak, ze os rotora je vodorovne s hladinou. Ked klesne hladina vody na uroven osky rotora, zacne sa prisavat do cerpadla tolko vzduchu, ze cerpadlo uz hore vodu nevytlaci. Oska aj rotor je tak stale ciastocne ( zhruba polovicou objemu) vo vode a teda dochadza aj k jeho ciastocnemu chladeniu a premazavaniu. Ak to v tomto stave nenechas bezat 2-3 dni (mozno tyzdne?), nic by sa nemalo stat.
...az do momentu ked sa vo vytlacnej komore odpari ten posledny 1cm vody a oska bude nasuchu

stalo sa mi to ked som v panelaku nechal akvarka na vianoce, pozatvaral okna, blazni z kotolne vyhicovali cely barak na +29'C a ked som prisiel tak bolo cerpadlo upecene , v byte sauna
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
dement
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 24 Nov 2005 22:30
Bydlisko: Nitra

Príspevok od používateľa dement »

Potopa by mohla nastat v pripade zavzdusneneho externeho prepadu vtedy, keby objem vody v poslednej komore filtra ( rozdiel normalnej hladiny a hladiny vo vyske osky cerpadla - ta uroven o ktorej som pisal par prispevkov skor ) bol vacsi ako objem akvaria nad standardnou vyskou hladiny ( objem od hladiny po okraj akvaria ).

Prepad sa zavzdusni a voda z akvaria prestane odtekat. Ale pritekat bude este stale, pretoze v poslednej komore filtra je este vody dost a cerpadlo ju tlaci hore. Voda teda vytecie z akvaria...

Druhy pripad potopy nastane ( moze nastat ) vtedy ked vypnu prud a voda zacne padat spat do filtra z akvaria cez prepad aj cez vytlakove potrubie cerpadla az pokial neklesne pod hranu prepadu, resp. pokial neklesne tak, ze vytlakova rurka zacne nasavat vzduch a prud vody sa "odtrhne". Ak nie je dostatocny volny objem nad prepazkami filtra, voda vytecie...

Oba tieto pripady sa daju osetrit jednoduchymi matematickymi vypoctami na objem telies - pre tych co im matematika nie je blizka :):
V=a x b x c (V - objem telesa, a,b,c - su strany telesa)
Takze ak budeme pocitat v decimetroch, objem dostaneme dm3 - teda v litroch.

Takze, objem poslednej komory filtra ako aj objem volneho priestoru v akvariu nad prepadom treba prisposobit tymto prepoctom.

Celkom zjednodusene mozno povedat, ze objem nad normalnou hladinou v akvariu sa musi by aspon o par ml vacsi ako objem vody v poslednej komore filtra (plati pre pripad 1 - zavzdusnenie prepadu ) a ze objem vody pri beznej hladine nad hranou prepadu resp. najvrchnejsim vyustenim trubky vytlaku z filtra ( zalezi od toho, co je dalej od hladiny ) musi byt aspon o par ml mensi ako volny priestor nad prepazkami filtra (plati pre pripad 2 - vypnutie prudu).

Ak to nie je jasne napis.

Tusim sa zo mna stava Dostojevskij :)
Martin
Používateľov profilový obrázok
cheff
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 112
Dátum registrácie: 07 Apr 2007 09:59
Bydlisko: opava

Príspevok od používateľa cheff »

mislim ze moje posledni komora filtru bude mín vody nez 8cm v aqa 100*40
a druhy pripad je nemit hadici z filtru pod vodou
je to tak?
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa vik_33 »

spíš mít jí jen mělce pod hladinou. Když jí necháš nad, bude Ti zurčet jako potůček :)
Používateľov profilový obrázok
miki
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 351
Dátum registrácie: 06 Feb 2006 12:09
Bydlisko: KOŠICE
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa miki »

obidva pripady mam poriesene takto

1-vo vytlacnej trubke mam malu dierku. po vypnuti cerpadla sa zacne voda vracat cez cerpadlo do filtra. kedze tam je dierka prisaje si vzduch podtlak prestane existovat a voda zastane.
vyustenie trubiek mam pri dne preto mam toto riesenie.

2-vo vrchnej casti prepadu mam hadicku (vzduchovaciu)ktorou mi preteka voda samospadom do filtra. ked tam pride nejaka bublina strhne ju zo sebou -takze sa prepad nikdy nezavzdusni. vo filtracnej komore mam plavak povypnuti a vyrovnani hladin plavak zavrie pritok s hadicky
500L
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa vik_33 »

Tu dírku tam mám také - jen je potřeba na ní myslet a občas ji pročistit :) Naposledy když jsem zkoušel fukčnost, tak si přisávala málo vzduchu a voda tekla dolů pořád dál :) Já mám ale vyústění pod hladinou, takže se nic nedělo, jen steklo do refugia o trochu víc vody.
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Príspevok od používateľa pepe »

Ahojte, můžete mi prosím poradit?
Chci spustit nové akva, mám vše hotové, vč. filtru, ale potřebuju ještě vlepit do přepadu trubky+ventil+hřeben (klasika 2 díry, přepadový komín). Nevíte, kdo v Brně by mi to udělal. Nevíte, zda to dělá Sklorex? Neraďte mi prosím ing. Valu, ten mná mnoho práce a domluva s ním je téměř nemožná /alespoň již 1,5 měsíce se domlouváme a již několikrát zrušil termín a zese to v nejbližších 2-3 týdnech nevypadá) A tak dlouho už se mi čekat nechce.
Díky za rady! :)
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

jj Sklorex je idealna volba
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
simon
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 135
Dátum registrácie: 02 Jan 2008 19:59
Bydlisko: Valasske Mezirici

Príspevok od používateľa simon »

Mam maly dotaz, pri spusteni meho noveho systemu jsem zjistil, ze me voda pri max.vykonu vytlacneho cerpadla, ze zumpy nestiha odteci pres trubku pr.42mm do dalsi casti filtru. Vim, ze resenim by bylo vyvrtat dve diry a dat dalsi trubku, ale vrtat se me jiz moc nechce. Dalo by se to vyresit trubkou pres hrany filtru viz. tento obrazek ? Jen nechapu, jak se tato trubka zavodni ? Diky.
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

ta trubka sa zavodni rucne este pred nabehom systemu alebo hubou, na vrchu mas dierku s vlepenou hadickou, hubou nasajes vodu a hadicku zaskrtis...
oci budes mat po takejto akcii vytlacene jak ET :)
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
simon
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 135
Dátum registrácie: 02 Jan 2008 19:59
Bydlisko: Valasske Mezirici

Príspevok od používateľa simon »

Jasne, diky. A myslis ze to 100%-ne nahradi primy trubkovy spoj mezi filtry?
V mem pripade by to vypadalo takto:
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
corsaire
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 217
Dátum registrácie: 30 Mar 2006 17:51
Bydlisko: Praha

Príspevok od používateľa corsaire »

Roman napísal:ta trubka sa zavodni rucne este pred nabehom systemu alebo hubou, na vrchu mas dierku s vlepenou hadickou, hubou nasajes vodu a hadicku zaskrtis...
oci budes mat po takejto akcii vytlacene jak ET :)
Da se to celkem bez problemu odvzdusit velkou unjekcni strikackou.
Tu tenkou trubici pak napojit na injektor s venturi na vytlacnem cerpadle(skoro pod samou hladinou, pozor!--v zadnem propade ne niz nez U-tribice).
Injektor se da pouzit treba FLUVAL nebo EHEIM a pod.
360L. SPSreef
http://www.reef.sk/album_mod/upload/78ade5df2a98944769970c457026d8fd.jpg
rado
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 03 Feb 2009 12:34
Bydlisko: Gelnica

Príspevok od používateľa rado »

...no tak vratim sa trochu este na zaciatok ....viem ze sa to tu rozoberalo uz davno ale ajtak ...mam teraz ten isty problem a idem si vrtat diery na prepad a tak keby mi vedel niekto odpovedat ....popripade maco30...ake cislo zrnitosti jemny alebo hruby mam zvolit ten karborundovy prasok a nevie niekto kde sa da kupit ...lepsie povedane objednat ......surne...prosim o radu ..........dik
maco30
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 158
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 10:03
Bydlisko: Český Těšín CZ

Príspevok od používateľa maco30 »

já už bohužel nemám žáden prášek,já vyvrtal a zbytek prášku jsem rozdal kdo potřeboval.Měl jsem ho od kamaráda co dělal v brusírně,a sem tam řezali i sklo,tak ho používali na díry, na které neměli vrtáky....nejhorší na tom je,že tam už nepracuje,tak nevím kde by se dal sehnat,ale zeptám se ho,jestli něco ještě namá...
Napísať odpoveď

Návrat na "DIY - Urob si sám"