Navod - Komplet elektroinstalacia + backup

Diskusie o vyrábaní filtrov, svietidiel, stojanov a iného.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Navod - Komplet elektroinstalacia + backup

Príspevok od používateľa laomedon »

Rozhodol som sa pre komplet prerobenie el. rozvodov a urobenie komplet backup riesenia pre pripad vypadku ale aj skratu v pripade poruchy zariadenia. Niesom elektrikar a ani expert. Tak otvaram diskusiu.

Takze ako nato.

Step 1: Spocitat odber vsetkych zariadeni.

Step 2: Vybrat zariadenia nevyhnutne na bezpecny beh systemu na dobu min. troch tyzdnov.

Step 3: zvolenie spravneho backup zariadenia.

Step 4: Navrhnutie rozvodovej skrine s casovymi spinacmi.

Step 5: Navrhnutie osobitnych okruhov na samostatne istice.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

No:1

Obrázok
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

No:2

Obrázok

ako BACKUP som zatial vybral toto zariadenie ktore dokaze vsetky moje pumpy a cerpadla potiahnut v pohode 5 minuty. Samozrejme ich nezapojim na backup vsetky skor tak polovicu cim sa predlzi cas cez 20minut. Dlhsi vypadok prudu ako 3 minuty sme tu u nas nemali viac ako 5 rokov. Za cenu 3.450,- Sk to je asi najvyhovujucejsie zariadenie. Potom by tu bolo 1500VA + extra modul a ta by mala vydrz cez 4hodiny ale to si myslim pri cene cca 15.000,- SK zbytocne. Radsej pojdu peniazky do GSM modulu :D

teraz treba vyriesit rozvodovu skrinu, istice a ostatne.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

20 minut :? má to vůbec smysl?
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Před povodní (2002) jsem měl postavené zařízení složené z lodního akumulátoru (váha cca 80 kg, jeho kapacitu si přesně nepamatuji), nabíječky, měniče z 24 V na 220 V a ovládací elektroniky (vlastně taková velká UPS). Do jedné vteřiny od výpadku elektrické sítě to naběhlo a mělo udržet v chodu tři hlavní čerpadla po dobu více než 12 hodin. S osvětlením nádrží během výpadku se nepočítalo - v okolí je vždy dostatek světla k tomu, aby korály přežily po dobu minimálně 24 hodin (sám filtr vydrží bez zhroucení výpadek cca 6 hodin /v závislosti od jeho nasycení odpady/). Povodeň to ale celé zničila. Nyní mám doma elektrocentrálu HONDA 2,2 kW s dostatečnou zásobou benzínu, která se pravidelně testuje (a benzín obměňuje). Suterén (kde jsou umístěna akvária) je před pojistkovou skříní opatřen přepínačem, kterým jej oddělím od sítě a přepnu na zásuvku, do které je připojena elektrocentrála. Dalším krokem je pak vypnutí několika pojistek části světel, protože všechno by centrála neutáhla. A celé je to ovládáno kamarády - akvaristy, kterým zase já v případě jejich nepřítomnosti naoplátku hlídám akvária. Nic lepšího jsem nevymyslel - udržet v chodu systém několik dnů bez lidského zásahu si sice dovedu představit, ale postavit již nedokáži. Ještě by to možná chtělo vylepšit ohlášením výpadku na mobilní telefón.
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

Ahoj Ado, za tie peniaze si vybral asi najvhodnejsiu UPS, ale skus oslovit zilinsku firmu ELTECO, Rosicka cesta 15, 010 01 Zilina, Ing. Kubala 0903 463 248, ked potrebujeme do roboty nieco speci, oni to vyrobia a je to lacnejsie, mozno by ti za tie peniaze vyrobili nieco lepsie, treba skusit. Rado
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Vdaka Rado skusim ich oslovit.

Moja predstava bola taka ze mi staci udrzat v chode cerpadla pocas samotneho vypadku a aby sa stihla odoslat SMS. Potom by to bolo na prichode kamarata ktory by nahodil poistky alebo prepol par spinacov. Samozrejme je generator lepsi napad kedze sa da napojit na vacsie mnozstvo benzinu a slapat aj par dni ale v bytu ho umiestnit urcite nieje kam :( mozno nad tym porozmyslam do domu.

Ako uviedol pan Jaroslav treba porozmyslat nad GSM modulom.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Alik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 08:59
Bydlisko: Letohrad

Príspevok od používateľa Alik »

V UPS jsou olovnate bezudrzbove akumulatory. Pokud je misto, dalo by se to prepojit na autobaterii a zvysit tak dobu zálohy.

Doma mam taky jen UPS a ovladam jen oběhove cerpadlo OR3500. Vydrzi mi to cca 30-40min - jen tipuju, nemam to ověřené. Doposud to všechny výpadky obsáhlo.

Elektrocentralu planuji Hondu 10i, ale je zatím někde vzadu v rodinném plánování...
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Hlavním úkolem elektrocentrály také není být pouze náhradním zdrojem elektrické energie pro akvária. Máme ji hlavně jako zdroj energie pro případ opakování se povodní. V tomto případě bychom suterén regulovaně napustili povodňovou vodou pouze do výšky 100-120 cm (aby nedošlo k destrukci domu tlakem vody z vnějšku) a zbytek prostoru se snažili výkonnými čerpadly udržet bez vody - aby nenatekla do nádrží. Pod vodou by byly pouze filtry, které bychom pak museli vyčistit. Celý suterén je nyní zrestaurován do podoby "bazénu", kde by až do výšky vodního sloupce 120 cm neměly vzniknout velké škody. Takto nějak si to představujeme, ale jestli to v případě katastrofy také tak dopadne, je v "rukou Božích nebo matky Přírody".
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Obrázok

náhrada klasických spínacích hodín, cena cca 900,- Sk, montuje sa to do rozvodovej skrinky, cize vsetky kable budu zrezane od klasickych koncoviek a kazde el. zariadenie pojde priamo do skrine mimo vlhkeho vzduchu v skrinke pod akvariom.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Cize mojim cielom je udrzat v obehu vsetky tri STREAM cerpadla a hlavne RETURN cerpadla. Tie by som chcel mat na dvoch roznych fazach aby vzdy islo aspon jedno.

Rozmyslam ci ma zmysel mat 2 rozne UPS jedno len a len pre STREAM cerpadla a dalsie pre RETURN, pre pripad aby tie STREAM vydrzali cim najdlhsie. A aby RETURN bol tiez chraneny na par minut backupom ale aby nevyštavil zbytočne STREAMom energiu v pripade núdze.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Důležité je, aby elektronické hodiny měly slušně výkonnou vnitřní baterii a hlavně, aby se tento typ baterky vyráběl ještě za několik let, když ta původní klekne. Mně to už vyměnit nešlo a elektrikář, který mi pomahá, musel náhradní baterie "vylepšit", protože nové typy hodin měly již jiné rozměry, než otvory v původní bedně. Kdyby to nedokázal, tak jsem musel kvůli bateriím měnit nejen celé hodiny, ale i rozvaděč. Nicméně mne to ale v budoucnu čeká.
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

kedze v mojom pripade bol dovodom katastrofy odpenovac resp. skrat v cerpadle odpenovaca chcel by som toto cerpadlo mat na druhej osobitnej faze.

ostatne zapojenie zatial podla nakresu

Obrázok
Naposledy upravil/-a laomedon v 11 Jún 2007 12:05, upravené celkom 1 krát.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Jaroslav napísal:Důležité je, aby elektronické hodiny měly slušně výkonnou vnitřní baterii a hlavně, aby se tento typ baterky vyráběl ještě za několik let, když ta původní klekne. Mně to už vyměnit nešlo a elektrikář, který mi pomahá, musel náhradní baterie "vylepšit", protože nové typy hodin měly již jiné rozměry, než otvory v původní bedně. Kdyby to nedokázal, tak jsem musel kvůli bateriím měnit nejen celé hodiny, ale i rozvaděč. Nicméně mne to ale v budoucnu čeká.
tomuto sa asi nikto nevyhne, je tazko predpokladat aky standard sa ujme o par rokov :(
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Alik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 08:59
Bydlisko: Letohrad

Príspevok od používateľa Alik »

Takhle to vypadá líp než nějaká změť spínacích zásuvek:
http://www.reef.sk/album_page.php?pic_id=865

Hmm, na baterky jsem nemyslel....
Jsou to tyhle spínací hodiny: http://www.elbock.cz/instalace-na-din-l ... duct&id=41
Zaujaly hlavně cenou....

Jen mi ještě chybí nějaký tlačítko na vypnutí vnitřních čerpadel při krmení. Řekněme na půl hoďky. To by chtělo ještě domyslet.
Napísať odpoveď

Návrat na "DIY - Urob si sám"