DIY AquaContoller - Arduino

Diskusie o vyrábaní filtrov, svietidiel, stojanov a iného.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Bohuš
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 02 Feb 2014 16:35
Bydlisko: Uherský Brod

Re: DIY AquaContoller - Arduino

Príspevok od používateľa Bohuš »

Dobrý tip, to zkusím. Díky
mcfisto
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 472
Dátum registrácie: 25 Máj 2014 21:19
Bydlisko: Praha

Re: DIY AquaContoller - Arduino

Príspevok od používateľa mcfisto »

A urcite mrkni na mysensors.org Taaaam je veci! :-)
243 L, All-In-One biopeletky, SiliCarbon, odpěňovač

A. Typicus, A. Ocelaris, P. Hepatus, Z. flavescens, P. kauderni, L. amboinensis, Sinularia, Sarcophyton, Zoanthus, Pachyclavularia, Clavularia, Briareum, E. ancora, Caulastrea, C. jardinei
Používateľov profilový obrázok
Donkezz
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 02 Dec 2014 23:55
Bydlisko: Orava

Re: DIY AquaContoller - Arduino

Príspevok od používateľa Donkezz »

Ahojte ja som sa o to zaujimal asi pred rokom tu som nasiel cloveka co to robil na dost dobrej urovni a pisal ze uz to bude mat hotove aj na predaj aj ze poskytne podklady.
Jeho nick je pantata ale potom ako som mu napisal ze urcite mam zaujem ze kupim tak uz sa neozval a ani neprecital spravy tu na reef.sk.

Posudte sami toto napisal a takto to vyzera.

Obrázok

Do ted pouzivam puvodni verzi postavenou na zaklade Arduina Mega.
- arduino Mega (presneji vlastni DPS s atmega2560 a s obvody mereni pH, ORP, EC)
- display 2.4'' 320x240
- klavesnice 4x4 (0,1,2..9, A,B,C,D, #,*)

Co to umi:
- meri to teplotu a zobrazuje
- meri to hladinu vody v nadrzi na odpar (ultrazvukovy senzor, presnost cca 5 mm), v pripade poklesu pod stanovenou mez rozsviti upozorneni na displeji a nepovoli sepnuti cerpadla na dolevani odparu
- pres senzor hladiny v posledni komore (klasicky plovakovy) spina pres rele doplneni odparu a pri tom hlida dobu sepnuti (kdyby se plovak zasekl, tak proste vic vody nez je nejaka nastavena mez nedoplni a zaroven to zaseknuti ukaze na displeji]
- meri a zobrazuje pH
- meri ORP a zobrazuje
- meri salinitu a zobrazuje
- ridi to streamy JEBAO podle nastaveneho rezimu (vlny, nahodny rezim, den, noc atd...)
- mod krmeni (nastavene casy, kdy se vypnou vsechny cerpadla - pouzivam hlavne pri odjezdu na dovolenou, kdy na stejne casy nastavim automaticke krmitko)
- je tam vystup na dalsi dve rele - pouzivam uz jen na spinani osvetleni sumpu, puvodne to spinalo neriditelne streamy. Je mozne pouzit na cokoliv.
- namerene data se posilaji na internet na thinkspeak, tak je mozne se podivat, jak na tom akvarko je s hodnotama, i z dovolene
- umi to posilat alarmy pres email (teplota, ph, voda ....) pri prekroceni nastavenych hodnot
- puvodne to jeste ridilo LED svetla, ale to jsem predelal na samostatne nezavisle rizeni
- je tam konektor pro pripojeni dalsich sensoru pres I2C sbernici, pokud by bylo náhodou potřeba to rozšířit (další kanály pro měření pH atd ...)
- jeste se to da o nejakou tu funkci rozsirit, pameti je na to docela dost

Stara verze se dala poskladat bez sond (hlavne ORP a EC sonda je relativne draha) do cca 50EUR (osazena DPS vysla na cca 30E, display+klavenice 10E + nejaká dalsi bizuterie). Bohuzel stare desky uz nemam a nechystám se je ani objednavat, protoze samostatny procesor ATMega2560 je v kusovem mnozstvi drahy a mam rozpracovanou novou modernejsi verzi.

Sondy (EC, pH, ORP) kupuju vetsinou na Ebay.

Protoze to ma svoje chyby, ktere postupne ladim (a vzhledem k mnozstvi casu, jeste nejakou dobu ladit budu :) ), tak jsem letos udelal novou verzi ktera je postavena na ARM procesoru Cortex M0, muze byt pripojen display dotykovy 5'', ma to stabilnejsi obvod na mereni salinity, je doplnen obvod pro rizeni tri JEBAO cerpadel (jedno obehove, dalsi jako stream), doplneno WIFI pro pripojeni k internetu.

Vse je na jedne desce s plosnym spojem, vyjde to trochu draz nez stara verze (pokud se pouzije ten velky display), ale hlavne nemam jeste doladeny novy software, protoze neni cas ...

Tuto posledni verzi budu mit k dispozici po hardwarové stránce nekdy po velikonocích (24.3. prijdou posledni verze DPS).
Pokud to bude fungovat, tak jak si predstavuji, tak budu objednavat malou serii desek v Cine a dodani trva cca mesic, behem ktereho snad stihnu odladit software.

Nasledne bud muzu dodat hotovou osazenou desku (cenu zatim neznam, odvijela by se od ceny desek z Ciny + cena soucastek + nejaka prace s osazenim a ozivenim) nebo poskytnout odkaz na stazeni dokumentace a software a je mozne si to vyrobiti samostatne (1ks desky u Pragoboardu v poolservisu vyjde ca cca 1200,- CZK, soucastky na 500 az 1500 dle verze displeje, pak je potreba jeste koupit sondy a napajeci zdroj 24V). A samozrejme to je potreba vestavět do nejake krabicky - dneska uz si je tisknu na 3D tiskarně.

Takze souhrn, cca koncem dubna (aprila :) ) bude ke stazeni dokumentace + software a budu mít pár osazených desek k dispozici případným zájemcům.

Případné další dotazy rád odpovím.
1. Soft coral Akva (PREDANE)
2. Akva MTS REEF
Akvarium v kancelarii 330l, SPS
Filtracia: Siporax 2l, Zeolit 1l, Uhlie 1/2l, Silicarbon 200g, Odpenovac BM NAC7, Kalc. reaktor, Doplnanie prvkov Arka Vida GT4(Grotech ABCM)
Osvetlenie: LED made by JRX
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: DIY AquaContoller - Arduino

Príspevok od používateľa Mender »

mcfisto - Díky - vyzkouším
Bohuš
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 02 Feb 2014 16:35
Bydlisko: Uherský Brod

Re: DIY AquaContoller - Arduino

Príspevok od používateľa Bohuš »

tady už jste někdo nakupovali?

http://www.arduino-shop.cz
Sufko
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 18 Apr 2012 09:48
Bydlisko: Žilina

Re: DIY AquaContoller - Arduino

Príspevok od používateľa Sufko »

Toto bude niečo podobné
https://www.robo-tank.ca/
má s tým niekto skúsenosti?
Red Sea Reefer 170 deluxe, Deltec 1000i, Jebao DCS 4000, AQLink T1, Tunze Osmolator 3155, BLAU WAVE MOTION 4000, Jebao Aquarium pump extender, Clarisea sk 3000.
Používateľov profilový obrázok
Donkezz
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 02 Dec 2014 23:55
Bydlisko: Orava

Re: DIY AquaContoller - Arduino

Príspevok od používateľa Donkezz »

To som sledoval viackrat aj cital to by bolo pekne to tak mat :) ale nemam s tym skusenosti.

Ak sa tu k niecomu dopracujeme potom by som si rad spravil aj ja doma nieco take. Arduina aj plny suflik prislusenstva mam doma tak by som sa rad s takym niecim pohral.
1. Soft coral Akva (PREDANE)
2. Akva MTS REEF
Akvarium v kancelarii 330l, SPS
Filtracia: Siporax 2l, Zeolit 1l, Uhlie 1/2l, Silicarbon 200g, Odpenovac BM NAC7, Kalc. reaktor, Doplnanie prvkov Arka Vida GT4(Grotech ABCM)
Osvetlenie: LED made by JRX
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: DIY AquaContoller - Arduino

Príspevok od používateľa Mender »

Taky přidám jeden link https://www.cooking-hacks.com/catalogse ... c&limit=64



Nemá někdo nějaký dobrý tip na zásuvkovou lištu ( 8 zásuvek ) která by se dala předělat na ovládání s relé-shieldem?
mcfisto
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 472
Dátum registrácie: 25 Máj 2014 21:19
Bydlisko: Praha

Re: DIY AquaContoller - Arduino

Príspevok od používateľa mcfisto »

Bohuš napísal:tady už jste někdo nakupovali?

http://www.arduino-shop.cz
Ano, mohu jen doporucit!
243 L, All-In-One biopeletky, SiliCarbon, odpěňovač

A. Typicus, A. Ocelaris, P. Hepatus, Z. flavescens, P. kauderni, L. amboinensis, Sinularia, Sarcophyton, Zoanthus, Pachyclavularia, Clavularia, Briareum, E. ancora, Caulastrea, C. jardinei
Kostal
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 31 Jan 2016 19:00
Bydlisko: Česky Těšín

Re: DIY AquaContoller - Arduino

Príspevok od používateľa Kostal »

Zdarec ovládám arduinem světlo 6 kanálu a jsem spokojený . Soft zdarma :)

Sent from my XT1053 using Tapatalk
Bohuš
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 02 Feb 2014 16:35
Bydlisko: Uherský Brod

Re: DIY AquaContoller - Arduino

Príspevok od používateľa Bohuš »

Kostal napísal:Zdarec ovládám arduinem světlo 6 kanálu a jsem spokojený . Soft zdarma :)
Soft je někde ke stažení? Měl bych zájem. :)
Díky
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: DIY AquaContoller - Arduino

Príspevok od používateľa Mender »

Já poreferuji aktuální stav:

- jak jsem asi psal, tak několik dní jsem se trápil, že mi padal zápis dat do SQL databáze. Problém byl v tom, že připojení do sítě bylo iniciováno po spuštění Arduina a pokud se pak náhodou na chvíli přerušilo, tak Arduino už nebylo připojeno. Takže jsem to vyřešil opakovaným připojením do sítě v případě, že se data nezapsala.

- dnes jsem také úspěšně zprovoznil Optický senzor hladiny vody. Přineslo to určitou komplikaci - ten senzor má dost velkou spotřebu a Arduino už mělo problém to vše utáhnout ( bylo to viditelné na LCD ). Takže jsem přidal ještě přímé napájení Ethernet modulu ( další velký spotřebič ) z druhého zdroje.

Je možné, že mám na Arduinu asi vadný stabilizátor napájení - nemůžu tam pustit víc než 7,5V. ???

Teď čekám než dorazí Ph sonda a TFT display Nextino. Zatím si budu hrát se zprovozněním spínacího relé - největší problém je najít vhodné zásuvky, nebo zásuvkovou lištu, která by splňovala mé představy.
Bohuš
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 02 Feb 2014 16:35
Bydlisko: Uherský Brod

Re: DIY AquaContoller - Arduino

Príspevok od používateľa Bohuš »

Tato zásuvková lišta by být nemohla?

http://www.conrad.cz/zasuvkova-lista-s- ... kove-listy
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: DIY AquaContoller - Arduino

Príspevok od používateľa Mender »

Díky za tip - už jsem na ni koukal, ale do ní mi nevleze to relé.

Nakonec jsem objednal Vestavné zásuvky a plastový box a poskládám si to sám. Tam mám jistotu, že mi tam vleze i to relé i malý 5V zdroj k napájení spínacího relé.
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: DIY AquaContoller - Arduino

Príspevok od používateľa Mender »

Tak jsem dnes zase trochu pokročil směrem k praktickému nasazení.

Jelikož jsem nikde nenarazil na žádnou vhodnou zásuvkovou lištu, která by se dala předělat na ovládání přes relé, tak jsem si vyrobil sám spínaný zásuvkový box.

Takže ke dnešnímu dni:
- snímám teplotu + spínám zásuvky pro topení a chlazení dle teploty
- snímám hladinu otickým čidlem + v zadaných časech spínám čerpadlo pro doplnění vody dle senzoru hladiny
- časově spínám zásuvky
- naměřené hodnoty zobrazuji na displeji
- naměřené hodnoty loguji do sql databáze

k opravdovému nasazení v akva už čekám jen na PH sondu, ORP sondu a 4,3" displej - vše na cestě z Číny :-)
Napísať odpoveď

Návrat na "DIY - Urob si sám"