SPS - STN

Small Polyped Stony - Všetky témy týkajúce sa tvrdých koralov s malými polypmi.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa VINTR »

moguai, Lukáš balinga zná, výměnou vody si myslím nic nepokazíš, možný i po částech postupně větší..... (Půl roku neměnit vodu.... já měním každý týden u 300 l cca kýbl 25 litrový). NOPOX bych postudoval - proměřil.... a s Lukášem se poradil s balingem jak honit Ca a Mg (ono je lepší být ve středu než u krajů - né že by hodnoty byly zlé, ale testy jsou kdoví jak přesné.....).
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa LukasO »

Pokud si neměnil půl roku vodu... Tak jsme doma. Rozhozená iontová rovnováha... Balling není hračka... Vymen postupně vodu... Ale ne naráz!
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa moguai »

zdravím vás, takže jsem přišel o všechny fragy krom montipor, ty nerostou,ale "přežívají", i když asi trochu rostou. Vyměnil jsem za tu dobu cca 70% vody. LPS a měkáče dobrý, rumpelly a zoanthusy taky v poho. vápenná řasa se nedělá. odstranil jsem kompletně NOPOX, cca tak 3 týdny zpět. Nasadil jsem doporučené množství pelet. Dnes jsem udělal další výměnu vody a rzedukoval množství pelet na polovinu + odstranil cca 30% chaeto z refugia. Prvky nedávkuju, ale i tak jsou na Ca 440, Mg 1420, Kh 6,7, Ph 8,2. No3 na "0" a PO4 na 0,02 --> meřeno Hanna Ch. salinita 1,024, teplota 27°C. Doufám, že se to časem srovná a budu pokračovat s výměnou vody.Mám tam řasu typu Halimeda. Nevím jestli má nějaký vliv na akvárium, ale nemyslím si.
Jestli vás něco napadne, dejte mi prosím vědět. Dík za další tipy.
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa bradoo »

Ahoj. Nepíšeš koľko kŕmíš. NO3 môžeš mať na 0 len ak máš hodne hodne rýb a často kŕmiš. Ak máš málo rýb a málo kŕmiš, môže byť NO3 na "0" problém. Takže ak málo kŕmiš, skús pridávať NO3. NO3 by malo byť aj súčasťou NOPOX ale asi pre teba v malom množstve. Škoda , že si nespravil nejaký ICP test (triton). Vedel by si, či máš riešiť živiny, alebo nejaký "neposlušný" prvok... Bradoo
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa axelson »

Moze to byt tak ako pise Bradoo. Mne odchadzali acropory ked som mal NO3 0. A krml som sporadicky. Zvysil som krmenie cca o 70% a divsa NO3 2-5. Acrosky nabrali farbu vytiahli polypy a rastu.
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa moguai »

0 na No3 je určitě problém, ale v tuhle chvíli to vypadá na problém s rozhozením rovnováhy. Stále měním vodu a vypadá to, že některé "mrtvoly" se probouzí. Zřejmě jsem podcenil balinga, když jsem žil v domnění, že nepotřebuju měnit vodu, když je voda na perfektních hodnotách. Teď hodně řeším Tritona. To bude asi můj poslední pokus něco změnit v blízké budoucnosti. Když to nevyjde, hodím to do garáže :-)
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa LukasO »

Základem ballinga je měnit vodu... Pokud nejsi chemo-guru, který dokáže vše vyladit na mikrogramy...
Triton je jen a jen předřaženej Balling s laboratorním měřením.
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa Jajo »

LukasO napísal: 18 Apr 2018 17:02 Základem ballinga je měnit vodu... Pokud nejsi chemo-guru, který dokáže vše vyladit na mikrogramy...
Triton je jen a jen předřaženej Balling s laboratorním měřením.
triton nieje len predražený baling. poznám ľudí, čo na tom frčia a je to fakt rozdiel.
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa LukasO »

A já znám lidi co maj nádrže super i bez měření... Doufám že se neurazí třeba takovej svico...
Nic proti Tritonu, koralenzuchtu, a dalších supermoderních super věci... Každej systém má svoje... Balling taky. Pokud chce někdo dát litr za to aby se dozvěděl že má o mikrogramy něčeho někde víc nebo míň... Za litr výměnís celkem dost vody...
Jak je vidět, obyčejná výměna vody pomohla víc jak nějakej rozbor.... Je sice fajn vědět jak moc si v prd..i, ale já radši dám ty samý kacky za výměnu vody.
Pouze můj soukromý nazor
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Používateľov profilový obrázok
pajin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 17 Aug 2016 07:33
Bydlisko: Brno

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa pajin »

Triton je hlavně o mikroprvcích, balling hlavně o makroprvních. makroprvky sice tvoří základní chemizmus vody, ale u korálů se podílí hlavně na stavbě kostry. z čeho ale roste tkáň polypa? to je z ničeho? třeba molybden a vanad jsou součástí různých enzymů - jak ale zjistit, jestli ve vodě chybí? něco se dá doplnit z krmení, ale když si spousta lidí myslí, že korál žije jen z dusičnanů a fosfátů, tak je to těžký... výměna vody sice dokáže zázraky, ale výměnou se nikdy spotřebované prvky na původní koncentraci nedostanou, to by se musela vyměnit všechna voda. u nano akvária to není problém, ale hodně štěstí u větších objemů...
55x50x45, 100 l, Hydra 26 HD, odpěňovač Tunze 9004 DC, Red Sea Reef FOUNDATION+ENERGY+TRACE COLORS, vodka, postupný přechod na TRITON metodu, založeno 10.10.2016, vlákno ZDE
maros002
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 787
Dátum registrácie: 04 Nov 2011 21:30
Bydlisko: Ostrava-Zábřeh

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa maros002 »

Proto se třeba k balingovi přidávají trace elementy. Ale základ je, že akva musí jet. Pokud je to celé rozhozené, a nic neroste, nedej bože odchází, je hloupost cokoliv lít do akva, protože se vše jen zhorší. Proto se provádí masivnější výměny vody, aby se vše srovnalo.
Maroš 480 ka
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa bradoo »

//uploads.tapatalk-cdn.com/2017080 ... 5f56ea.jpg Tento chlapík nemení vodu už roky... Aspoň to tvrdí. Dopĺňa okrem makroprvkov iba jód, bór, stroncium,mangan a železo.Okrem toho aj NO3 a PO4. Sledujem mu vlákno už roky, a ešte mu to nekľaklo...
Jirik
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 363
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 18:00
Bydlisko: Ústí nad Labem

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa Jirik »

Každej kdo nemění vodu dopadne blbě :wink: znám takový...
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa LukasO »

Triton je o testování... Otestují a poradí doplnit nějakej prvek.. deci za pětikilo... Při dalším testu zase...
Nic proti tomu... Lepší než jiný metody který jsou ještě dražší...
Ono totiž existuje i Balling plus... A sůl bez soli....atd.
Nic není zadarmo. A když už systém tak se vším vsudy
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa Jajo »

Ten Triton je trochu odlišný od klasických metód. Ale nejdem sa hádať. Sám ho nepoužívam, lebo mám reaktor. Ale čo poznám ľudí, tak to majú ozaj pekné a nieje to len náhoda. Testy už nerobia. Tá cena je ale zatiaľ pre mňa vysoká. Možno časom tomu podľahnem.



Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
Napísať odpoveď

Návrat na "Tvrdé koraly SPS"