Discosoma

Všetko o mäkkých koraloch (vaše skúsenosti a rady)

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Napr. v Sharm el Sheikhu som videl discosomy len pri obracani kamenov na dne. Vyrastali vzdy zo spodu kamena a podla potreby odtial vysuvali disk za svetlom. Ich svetelne naroky su rozhodne nizsie ako 250W HQI.
Používateľov profilový obrázok
Ivo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 174
Dátum registrácie: 09 Mar 2006 09:10
Bydlisko: Praha

Príspevok od používateľa Ivo »

Tak po šesti dnech jsem discosomu zkontroloval a opravdu :lol: ,po zastínění se pěkně roztáhla na celý kámen,viz
http://www.reef.sk/album_showpage.php?pic_id=1254
A teď ještě jeden dotaz,viděl jsem prodávat modré discosomy,ale ne do modra,ale opravdu modré.Ještě jsou zatažené,jsou čerstvě dovezeny.Může někdo poradit ohledně náročnosti :?: DÍK.
Moři zdar a nám všem taky.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Pazravci:

Ricordea yuma:
Obrázok

Obrázok


Rhodactis indosinensis:
Obrázok


Discosoma striata:
Obrázok

Krmene kuskami krillu.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

Ivo napísal: A teď ještě jeden dotaz,viděl jsem prodávat modré discosomy,ale ne do modra,ale opravdu modré.Ještě jsou zatažené,jsou čerstvě dovezeny.Může někdo poradit ohledně náročnosti :?: DÍK.
mne sa tie modre mnozia jak virus
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Roman napísal:
Ivo napísal: A teď ještě jeden dotaz,viděl jsem prodávat modré discosomy,ale ne do modra,ale opravdu modré.Ještě jsou zatažené,jsou čerstvě dovezeny.Může někdo poradit ohledně náročnosti :?: DÍK.
mne sa tie modre mnozia jak virus
Souhlasím,jsou jako skelné sasanky :-).Ale co,jsou pěkné.Nejsou náročné.Kolikrát jsou někde ve stínu a přesto rostou.Akorád se vytáhnou blíže za světlem.Nějaká zmizí a objeví se jinde ve větším počtu :-).Franta
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Ja mam z modrej za pol roka z jednej iba dve. Takze nejakymi virusmi si necham kludne nainfikovat nadrz. Neviem kde je problem, zo 4 druhov diskovitych koralov sa mnozia iba tie najskaredsie, chlpate spinavozelene diskosomy.
Asi budem musiet dokupit nejake ryby a poriadne krmit alebo pritlmit osvetlenie. ??? :roll:
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

Lukáš napísal:Ja mam z modrej za pol roka z jednej iba dve. Takze nejakymi virusmi si necham kludne nainfikovat nadrz. Neviem kde je problem, zo 4 druhov diskovitych koralov sa mnozia iba tie najskaredsie, chlpate spinavozelene diskosomy.
Asi budem musiet dokupit nejake ryby a poriadne krmit alebo pritlmit osvetlenie. ??? :roll:
daj vediet kedy budes doma, modrych , hnedozelenych aj pasikatych mam plno, vymenim za chlpate
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Ked vyriesim tradicny problem, ako ich dostat z 5kg zakladoveho kamena, tak sa ozvem. Zatial som prilozil kamienok, mozno sa nejaka necha zlakat.
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

Lukáš napísal:Ked vyriesim tradicny problem, ako ich dostat z 5kg zakladoveho kamena, tak sa ozvem. Zatial som prilozil kamienok, mozno sa nejaka necha zlakat.
ked sa stiahnu pri podrazdeni alebo krmeni, tak ich od kamena odrezem ziletkou a prigumickujem na iny kamen. Zatial som to robil 4x a vzdy 100% uspesnost.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

kubrt napísal:ked sa stiahnu pri podrazdeni alebo krmeni, tak ich od kamena odrezem ziletkou a prigumickujem na iny kamen. Zatial som to robil 4x a vzdy 100% uspesnost.
Vyskusane, zatial 100% neuspesnost. 2 pokusy, 2 chciple discosomy. :roll:
Používateľov profilový obrázok
plaster
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 306
Dátum registrácie: 20 Aug 2006 08:37
Bydlisko: Badín

Príspevok od používateľa plaster »

Lukáš napísal:
kubrt napísal:ked sa stiahnu pri podrazdeni alebo krmeni, tak ich od kamena odrezem ziletkou a prigumickujem na iny kamen. Zatial som to robil 4x a vzdy 100% uspesnost.
Vyskusane, zatial 100% neuspesnost. 2 pokusy, 2 chciple discosomy. :roll:
Mne to funguje rovnako ako u kubrta. Ziletkou odrezes, uz som aj noznickami strihal a v pohode sa chytili. Mam modre a aj oranzove a bez problemov sa rozrastaju a mnozia.
Pokus o REEF ...
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

plaster napísal:
Lukáš napísal:
kubrt napísal:ked sa stiahnu pri podrazdeni alebo krmeni, tak ich od kamena odrezem ziletkou a prigumickujem na iny kamen. Zatial som to robil 4x a vzdy 100% uspesnost.
Vyskusane, zatial 100% neuspesnost. 2 pokusy, 2 chciple discosomy. :roll:
Mne to funguje rovnako ako u kubrta. Ziletkou odrezes, uz som aj noznickami strihal a v pohode sa chytili. Mam modre a aj oranzove a bez problemov sa rozrastaju a mnozia.
V jakých místech je řežete a kdy je nejvhodnější doba?..Díky
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Tento druh asi reaguje inak. Alebo som to mozno dobabral ja. Kazdopadne som ich odrezal podla "navodu", 1-2 dni sa tvarili ako odrezane discosomy, treti den bol na kameni uz len sliz z ich rozkladu. Skusim to tak, ako sa to pise v mudrych knihach, urobit rez od ust. otvoru smerom na okraj. Akurat, ze to nevyriesi problem s premiestnenim. :?
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Z osobnych skusenosti, pokial je v akva aspon trochu vyhovujuce prostredie pre diskosomy, tak mozem z diskosomy ´urvat´ akym kolvek spôsobom a akykoľvek velky alebo maly kus, vzdy sa odrezok ujme. Akorat pri malych odrezkoch je to piplačka ich donutit aby prirastli presne na urcene miesto, bez toho aby sa ´nevymanili´spopod gumicky, alebo ineho spôsobu fixacie.
Akorat niektore rodactise a rycordee mam problem mnozit, ale to skôr suvisi s tym ze novy jedinec este nie je aklimatizovany v novom akva, alebo nema vhodne podmienky ako svetlo, vodu, atd, alebo proste nie je od veci niekedy sa zmierit s tym ze tento druh jednoducho teraz nejde, ale az po case, alebo nikdy.
Ale kedze rozkrmenie takmer vzdy zaberie, a sasanka nabere na velkosti, viem ze prisiel cas naostrit skalpel ... :) .
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

A co sa tyka toho premiestnenia. Samovolne diskosoma neprelezie na ´podstrceny´prilozeny kamen. Leda vtedy ked sa ti podari natocit voci svetlu podkadovy kamen tak ze ma diskosoma malo svetla a vtedy sa môze zacat presuvat sama smerom k vyhodnejsim svet. pomerom a ked jej do cesty podsunies novy kamen, môze preliezt.
Ale je to celkom dost zabavna cinnost a beh na dlhe trate :D .
Preto jednoduchsie je sasanku uplne odlúpnut z podkladoveho kamena, tak ako barsjaký iny mekkáč. Niekedy to ide lahko dokonca aj bez poskodenia nohy, ale niekedy ked ma sasanka nohu ´rozplácnutú´na velkej ploche a kamen je hodne clenity(nie je hladky), tak po zákroku neraz diskosoma vyzerala akoby som ju prehnal cez masomlynček.
To ovsem nevadi, tie franforce co z nej ostali sa ujmú aj keby maly mat rozmery iba 5x5mm, pokial ako som spominal hore je v akva dobra klima pre diskovite sasanky.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Napísať odpoveď

Návrat na "Mäkké koraly"