Zalohovani AQ - UPC, elektrocentrala

Karanténne nádrže, Kalkreaktory, Reverzné osmózy, Lepenie skla, Elektroinštalácie, Čerpadlá a iné...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
chip
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1416
Dátum registrácie: 07 Feb 2009 22:10
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Zalohovani AQ - UPC, elektrocentrala

Príspevok od používateľa chip »

Jelikoz zde jiz nekolikrat probehla "katastrofa" ohledne vypadku proudu a mel jsem jiz nekolik ss ohledne teto problemati, pokusim se shrnout jak lze AQ zalohovat. Vse berte jako me osobni doporuceni, se kterym se muzete a nemusite ztotoznovat

Nejdrive co zalohovat:
- rozhodne navratove cerpadlo
- aspon jeden stream v AQ
- idealne odpenovac a nebo mit jinak zabezpeceno udrzovani kysliku v AQ.

Ja mam napriklad do fitru zapojeny vzduchovaci motorek, ktery v pripade, ze vypadne proud a prejde se na zalohu se zapne. Vyhoda tohoto reseni je odber v jednotkach watu ( vz. motorek), misto desitek az stovek watu pro odpenovac.

Stanoveni zalohovaneho vykonu:
Nejdrive je nutno si stanovit celkovy prikon zarizeni, ktere maji byt zalohovany a po jakou dobu.
Staci tedy secist celkovy prikon zarizeni a jelikoz motory jsou indikcni zatezi, je treba tuto hodnotu zvetsit o 30%.

Kód: Vybrať všetko

Elektrospotřebiče můžeme rozdělit podle jejich charakteru do následujících skupin:
Odporový, např. klasická žárovka, žehlička, topná tělesa atd. Hodnota příkonu spotřebiče (nebo součet příkonů spotřebičů) uvedená v kW nesmí být větší jak hodnota výkonu elektrocentrály uvedená kVA.
Indukční, např. elektromotory a všechny spotřebiče, které je obsahují. Hodnota výkonu elektrocentrály uvedená v kVA (kW) musí být min. o 30 % větší jak hodnota příkonu spotřebiče (nebo součet příkonů spotřebičů) uvedená v kW (1 kW = 1 000 W). Nejpřesnější je zjistit hodnotu maximálního proudu (při rozběhu elektromotoru), která podle jeho konstrukce může dosahovat až několikanásobku hodnoty jmenovitého proudu (po rozběhu elektromotoru). Příkon spotřebiče se vypočte vynásobením hodnoty maximálního proudu krát napětí.
Kapacitní, např. zářivky, výbojky. Hodnota výkonu elektrocentrály uvedená kVA musí být min. 1,5 krát větší jak hodnota příkonu spotřebiče (nebo součet příkonů spotřebičů) uvedená v kW.
Doba zalohovani
Toto je jedno z velmi duleziteho rozhodnuti jak zalohovat. Doba se bude odvijet od toho, kde bydlite. Lide ve vetsich mestech mohou doufat v max. 1 hodinu vypadek ( mysleno neocekavany) lide na vesnicich klidne i 12 hodin.

Cim zalohovat
Mate 2 moznosti:
UPS - tj zalohovaci bateriovy zdroj
elektrocentrala - tj. naftovy ( benzinovy zdroj)

Velikost UPS si nejlepe zjistite tak, ze pujdete na stranku http://www.apc.com/tools/ups_selector/index.cfm a v prostrednim sloupecku zvolite tlacitko Nakonfigurovat podle zateze. Pak zadate pozadovany prikon a dobu a dostanete doporucenou konfuguraci. Ta vam pak muze slouzit pro vasi orientaci.
Vyhoda UPS je to, ze je relativne mala, pro mensi prikon a dobu zalohovani do rekneme 3 hodin relativne levna a dokazete ji nacpat pod AQ. pro vetsi odbery a delsi cas zalohovani zacnete mit problem s cenou a velikosti. Velmi dulezity parametr je u UPS take vystup. Rozhodne neporizujte zadnou takovou, ktera nema na vystupu sinusovku. Pokud poridite levnou UPS a nebo i drazsi, ktera jen ma simulaci sinusovky, muzete si lehce odpalit motory a nebo se vam stane, ze motory na UPS proste nepobezi.

Pro vetsi odber a delsi dobu zalohovani se vyplati si poridit elektrocentralu s automatickym startem. To vam zabezpeci, ze se centrala sama zapne v okamziku kdy vypadne proud a zase se sama vypne, kdyz se dodavka proudu obnovy. Nevyhodou je velikost, prostor a nutnost mit elektrocentralu umistenou tak, aby se vhodne odvadeli spaliny a pod. Vyhodou je to, ze dostanete zdroj, ktery vam bez problemu zabezpeci napajet AQ i nekolik dni. Na standardni nadrz vydrzi elektrocentrala beze kolem 12 hodin, ale velmi lehce se da poridit bud vetsi nadrz a nebo proste budete jen dolevat naftu. Dulezite je, aby mela elektrocentrala tzv. AVR modul. Jedna se o zarizeni, ktere zabezpecuje stabilni napeti a nedochazi ke znacnemu prepeti a nebo podpeti.

Jen pro ilustraci. Ja potrebuji zalohovat cca 420W na motorech, tj. potrebuju minimalne 550 W na zalohovacim zdroji.Pokud budu uvazovat, ze chci zalohovat minimalne 2 hodiny, tak by me UPS vysla na 45 000 Kc. Za 48 000 mohu mit elektrocentralu vcetne automatickeho startu, ktera mi zabezpeci prikon 3,2 kW ( 3200 W) po dobu 12 hodin. Coz znamena, ze muzu bez problemu na zalohu pripojit kotel a dalsi...
Používateľov profilový obrázok
championn
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 28 Nov 2010 14:41
Bydlisko: Brno

Re: Zalohovani AQ - UPC, elektrocentrala

Príspevok od používateľa championn »

Super popsáno, díky za práci!
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Zalohovani AQ - UPC, elektrocentrala

Príspevok od používateľa vik_33 »

Sánka dole šéfe
palec.jpg
palec.jpg (1.17 KiB) 2926 zobrazení
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: Zalohovani AQ - UPC, elektrocentrala

Príspevok od používateľa Roman »

o zálohovaní odpeňovača by sa dalo pri použití UPS diskutovať

podľa mňa sa voda prekysličí už bublaním v prepade a pri návrate a čerení hladiny.

Radšej budem z UPS zálohovať napríklad 3 hodiny obehové čerpadlo bez skimmera než 2h čerpadlo a skimmer dokopy

Pri použití elektrocentrály je to jedno, tá má dostatočný výkon na všetko a jej spotreba sa veľmi nemení
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Tomasn
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 12 Nov 2008 16:07
Bydlisko: Brno

Re: Zalohovani AQ - UPC, elektrocentrala

Príspevok od používateľa Tomasn »

myslim ze odpenovac zalohovanej nemusi , bezne ho nechavm behem vymeny vody vypnuty a obcas ho zapomenu zapnout a zadna traga
Používateľov profilový obrázok
chip
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1416
Dátum registrácie: 07 Feb 2009 22:10
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: Zalohovani AQ - UPC, elektrocentrala

Príspevok od používateľa chip »

jak jsem napsal, je to vec nazoru. Ja osobne nemam odpenovac zalohovany, ale kdyz mi klekne elektrina, tak se mi nahodi vzduchovaci motorek...
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Zalohovani AQ - UPC, elektrocentrala

Príspevok od používateľa rybka »

Chip to popsal dobře, zálohovat v první řadě techniku zajišťující pohyb vody.
Opravdu stačí zálohovat jednu turbínku v akva a jedno "zbytečné nízkowatové" čerpadýlko v sumpu vracející vodu v sumpu na začátek (pohyb vody ve filtru). Pro 10W příkonu stačí nejlacinější UPSka.
Zálohovat odpěňovač a osvětlení lze samozřejmě taky, ale ve výsledku je to zbytečná záležitost.
Používateľov profilový obrázok
Franky
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 18 Jan 2007 20:30
Bydlisko: Nitra

Re: Zalohovani AQ - UPC, elektrocentrala

Príspevok od používateľa Franky »

Mam dotaz, kedze byvam v okrajovec casti mesta, dost casto nam vypadava elektrina, pri spatnom pocasi, staci pokial by pri vypadku prudu bolo iba v hlavnej nadrzi sputene jedno nizkovatove cepadlo + vzduchovac a bolo by to nastavene cez spinacie hodiny napriklad kazdu hodinu na 20 minut?
Používateľov profilový obrázok
Ondrej Tlach
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 463
Dátum registrácie: 27 Aug 2007 21:28
Bydlisko: Edmonton, AB

Re: Zalohovani AQ - UPC, elektrocentrala

Príspevok od používateľa Ondrej Tlach »

tu su velmi popularne male benzinove 2kw elektro centraly , samozrejme nato aby ju clovek vyuzil musi byt doma aby to nastartoval, niektore su startovatelne elektricky a ludia na to vyuzivaju podobne SMS brany ako chip, ale vacsie domy su zalohovane generatormi od firmy Generac, ktore bezia na plyn a startuju sa same pri vypadku prudu co si myslim je velke plus, plyn je bezny na vacsine uzemia ciech aj slovenska a tak by to mozno bola zaujmava variana aj pre vas, ak sa podobne generatory daju zohnat aj u vas, sam vlastnim malu 2kw hondu ktora na jednu nadrz 4l vydrzi s mojim akvariom 3.5 hodiny (len obehove cerpadlo) ale do buducna planujem urcite nieco na plyn a s automatickym startom, aj ked vypadok prudu sme tu zatial nemali a centralu som len skusal, lepsie mat nieco v zalohe ako si potom skrabat hlavu....
www.MyAnimalsWorld.com
180Gal SPS Dominated Reef, AquaMarine SIS-1000, Deltec PF601s, 3x MP40WES, 4x54W T5 Giesemann Pure Actinic & Actinic Plus, 3x250W MH eBay Artemis 20k
Používateľov profilový obrázok
JRx
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: 13 Apr 2007 11:12
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Zalohovani AQ - UPC, elektrocentrala

Príspevok od používateľa JRx »

nemam skusenost, ale tie generatory maju aj zaloznu bateriu nejaku?
alebo nastane vypadok (vsetko zhasne v aqa) a az potom to naskoci (kym sa roztoci motor)?

dalsia vec z praxe, mi zdochlo raz cerpadlo a to tak ze stale vyhadzovalo stale poistky, to uz je pruser.... proti tomuto pripadu: kazda vec svoju poistku by to poriesila, ine ma nenapada...
800L aqa 300L filter,
300L karantena, 240L zalozna nadrzka pre pripady nudze
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: Zalohovani AQ - UPC, elektrocentrala

Príspevok od používateľa Roman »

Franky napísal:Mam dotaz, kedze byvam v okrajovec casti mesta, dost casto nam vypadava elektrina, pri spatnom pocasi, staci pokial by pri vypadku prudu bolo iba v hlavnej nadrzi sputene jedno nizkovatove cepadlo + vzduchovac a bolo by to nastavene cez spinacie hodiny napriklad kazdu hodinu na 20 minut?
záleží aj od toho, ako máš vyriešenú filtráciu. Ak máš vo filtračnom systéme veľa živej hmoty (DSB, wet-dry, všelijaké molitany atd) tak ti počas výpadku síce prežije akva, ale skysne voda vo filtrácii a po spustení napájania sa ten bordel dostane do akva a odpáliš ho paradoxne nie počas výpadku prúdu ale hneď po tom ako skončí....

zálohovanie hlavného obehového čerpadla a pohyb vody v celom systéme sa javí ako najbezpečnejší spôsob ako prečkať výpadok
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
chip
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1416
Dátum registrácie: 07 Feb 2009 22:10
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: Zalohovani AQ - UPC, elektrocentrala

Príspevok od používateľa chip »

JRx napísal:nemam skusenost, ale tie generatory maju aj zaloznu bateriu nejaku?
alebo nastane vypadok (vsetko zhasne v aqa) a az potom to naskoci (kym sa roztoci motor)?
nn, elektrocentraly nemeji zalohovaci baterii. To pak musis mit kombinaci elektrocentraly a UPS. Jenze to uz je hodne draha sranda. To se pouziva v datovych centrech. Kradky vypadek AQ neskodi a pokud pak nabehne centrala ( do cca 1 minuty), tak AQ zase najede..
Používateľov profilový obrázok
Ondrej Tlach
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 463
Dátum registrácie: 27 Aug 2007 21:28
Bydlisko: Edmonton, AB

Re: Zalohovani AQ - UPC, elektrocentrala

Príspevok od používateľa Ondrej Tlach »

JRx napísal:nemam skusenost, ale tie generatory maju aj zaloznu bateriu nejaku?
alebo nastane vypadok (vsetko zhasne v aqa) a az potom to naskoci (kym sa roztoci motor)?
Generator ma svoju baterku aby sa nastartoval, tie lacnejsie funguju tak ako pises ze vsetko zhasne a potom opat naskoci, tie od firmy Generac beziace na plyn maju specialny obvod, ktory nastartuje generator pri zakolisani v sieti a generator to dorovnava napatovo aj prudovo, pred kazdym vypadkom napatia je vraj v sieti nejaka chyba ktoru tento generator vdaka tomu ich obvodu detekuje a tak zabezpecuje nepretrzitu dodavku energie, takze ani nevies ze bol vypadok prudu...
Naposledy upravil/-a Ondrej Tlach v 09 Máj 2011 01:16, upravené celkom 1 krát.
www.MyAnimalsWorld.com
180Gal SPS Dominated Reef, AquaMarine SIS-1000, Deltec PF601s, 3x MP40WES, 4x54W T5 Giesemann Pure Actinic & Actinic Plus, 3x250W MH eBay Artemis 20k
Používateľov profilový obrázok
JRx
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: 13 Apr 2007 11:12
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Zalohovani AQ - UPC, elektrocentrala

Príspevok od používateľa JRx »

dakujem.
800L aqa 300L filter,
300L karantena, 240L zalozna nadrzka pre pripady nudze
Používateľov profilový obrázok
JRx
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: 13 Apr 2007 11:12
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Zalohovani AQ - UPC, elektrocentrala

Príspevok od používateľa JRx »

este ake je to hlucne?
ondrej
vies mi dat konkretny link na nejaky spolahlivy produkt?
dakujem
800L aqa 300L filter,
300L karantena, 240L zalozna nadrzka pre pripady nudze
Napísať odpoveď

Návrat na "Rôzne"