phytoplankton

Všetko o planktóne, červoch, artémii a inej živej potrave

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

pedro01
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 13 Nov 2012 18:58
Bydlisko: zahranicie

Re: phytoplankton

Príspevok od používateľa pedro01 »

cell-Hi/F2 je prirodne hnojivo ktere Sa pouziva aj v zahradde.
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: phytoplankton

Príspevok od používateľa kominík »

vlčák
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 791
Dátum registrácie: 24 Mar 2008 21:16
Bydlisko: praha

Re: phytoplankton

Príspevok od používateľa vlčák »

diky
myslel jsem puvodne na kyselinu fosforecnou
tak zkusím hnojit :D
pedro01
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 13 Nov 2012 18:58
Bydlisko: zahranicie

Re: phytoplankton

Príspevok od používateľa pedro01 »

Revier ci je to ono ale hnojit Sa da vsetkym len treba byt opatrny nie aby larvy ryb Po krmeni pokapaly
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: phytoplankton

Príspevok od používateľa martin01 »

vlčák napísal:diky
myslel jsem puvodne na kyselinu fosforecnou
tak zkusím hnojit :D

Taky jsem nevěděl , co je to za krmivo, čekal jsem, jestli se zeptá někdo dřív :)
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Re: phytoplankton

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Možností, čím pohnojit (asi správnější termín než "nakrmit", protože cílové organismy jsou rostliny) (mikro)řasy je asi mnoho a spíše je problém najít takový druh chemikálie (a dávkování), aby to bylo užitečné. Za mých "mladých let" jsme zelenou vodu hnojili dvěma "preparáty" v roztoku, které jsem kupoval u ing.Forsta. Protože je to ale již dávno, jejich názvy mi vypadly. Spoléhám ale na paměť ing.Forsta a prosím jej "úpěnlivě", aby sem tyto dva názvy doplnil (pokud se sem pročte :D ). Jeden roztok zřejmě obsahoval nějakou kombinaci obecně používaných hnojiv (dusík, fosfor, draslík) a druhý jiné potřebné prvky hlavně pak železo. Zelená voda se po nich zelenala jak brčál.
Metodika, kterou popisuje Pedro01 (díky za sepsané resumé), je proti oficiálním návodům k pěstování mikrořas a viřníka značně zjednodušená, ale zřejmě funkční, což je pro praxi to nejdůležitější. Z diskuse je navíc vidět, že je zde několik dalších kolegů, kteří řasy a viřníka doma chovají, což je dobře - vrací to totiž mořskou akvaristiku "ke kořenům". To jest do období, kdy jsme kromě korálů zkoušeli také rozmnožovat různé druhy ryb, které se nám v akváriích třely a potěr kterých jsme odchytávali skleněnou fajfkou v noci po zhasnutí světel v akváriu v paprsku baterky. Jsem hrozně rád, že někdo stále v tomto pokračuje a držím jim v těchto pokusech palce !!!
Martin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 440
Dátum registrácie: 19 Mar 2007 13:10
Bydlisko: Jesenice - PHA

Re: phytoplankton

Príspevok od používateľa Martin »

Základem toho hnojiva je NKP hnojivo poměr je ale upraven s ohledem na potřeby moře (hnojivo pro rostliny je naprosto nevhodné) prostě aby se omezil přísun živin do reefu. Profi to dělá např Grotech a ještě http://www.plankton-shop.de/index.html tam dnes web nefunguje. Měli tam i filtr. sítko zooplankton.
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: phytoplankton

Príspevok od používateľa kominík »

to Martin - nevím co se ti na něm nelíbí ? funguji na něm více než rok bez větších problémů,spíše jsem měl problém ,že jsem měl špinavé ruce od zooplanktonu a bylo vymalováno :wink: jo a nejedu na něm sám - řekl bych půl Brna :D
Martin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 440
Dátum registrácie: 19 Mar 2007 13:10
Bydlisko: Jesenice - PHA

Re: phytoplankton

Príspevok od používateľa Martin »

Ahoj kominík

Nepíši o hnojivech která si namícháš to věřím pokud máš recepturu jen pro phyto je určitě OK.

Jen jsem chtěl upozornit že kombinované hnojivo které koupíš v zahradnictví je vyrobeno pro zahradu. Poměry živin nejsou optimální N je málo hlavně P
je několikanásobně vyšší(zbytečně to zatěžuje systém) + stopové prvky typu kovy atd.

Takže u takových rad co jsou na interneru bych byl dost opatrný.
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: phytoplankton

Príspevok od používateľa martin01 »

Zdravím, chtěl bych požádat pedra01, jestli by zvládl ty fotografie z chovu planktonu. Rád bych se o chov také pokusil a přemýšlím, jak to zřídit co nejjednodušší formou. Jako nejjednodušší se mi zdá použít 3l zavařovací lahve, které se budou dobře čistit. Děkuji Martin
Používateľov profilový obrázok
chip
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1416
Dátum registrácie: 07 Feb 2009 22:10
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: phytoplankton

Príspevok od používateľa chip »

uplne nejjednodusi krmivo je prevarena odpadnvoda z AQ ;-)

jinak pro chov bohate staci zarivka z vetsim podilem spektra v cervene ( bezne prodavana treba jako zarivka pro akvarijni rostliny) a vzduchovani
Používateľov profilový obrázok
OndraM
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 155
Dátum registrácie: 12 Sep 2008 16:48
Bydlisko: Brno

Re: phytoplankton

Príspevok od používateľa OndraM »

Úplně nejlepší je světlo ze slunce. Kdo kdy zkusil postavit násadu na okno, tak určitě koukal. Je to zadarmo, a dá se tím dosáhnout mnohem větší hustoty planktonu. Pro ty co by chtěli pěstovat phytoplankton, základní rada. Je to řasa, a co se stane v akváriu, když nám stoupají dusíky, nebo fosfáty ? Rostou řasy !!! Dusičnan draselný jako základní hnojivo, popřípadě jiné chemikálie s vysokým obsahem dusičnanů. Železo zlepšuje vytalitu planktonu, ale není tak podstatné.
Nejdůležitější je se rozhodnout, zda chcete pěstovat plankton kontinuálně, nebo dávkově. Při kontinuálním pěstování máte sice o hodně menší hustotu planktonu, ale jde takto pěstovat i několik měsíců, důležité ale je, z planktonu neustále odebírat. Nejde odjet na 14 dní na dovolenou, a nechat plankton bez dozoru. Vrátíte se, a bude po planktonu - žlutá barva. Také nejde touto metodou pěstovat plankton donekonečna, jednou za pár týdnů/měsíců dle chovatele je nutné začít odznova, a proto doporučuji mít vždy násadu při ruce, třeba v lednici, kde vydrží i několik měsíců při vhodné teplotě. Důležité - plankton nesmí zmrznout, pak se mi již nepovedlo jej znovu nastartovat.
Pokud chcete chovat na dávky, je potřeba odpozorovat, kdy je plankton ve vrcholné fázi, to znamená, kdy je ho nejvíce, ale přitom ještě roste. Pokud toto odhadnete špatně, plankton začne ztrácet barvu, a následně žloutne - hyne a již není cesty zpět. Při vhodné teplotě jse schopni udělat dávku za 7-10 dní.
Existují komerčně prodávaná hnojiva na plankton, jejich použití doporučuji, pěstování je snadnější, rychlejší a výsledný plankton je kvalitnější. Jde to ale i bez nich. Důležité je nepřehnat množství výživných látek, přeci jen si pak vodu s planktonem většina z nás lije do akvária, a nechceme si tam dodávat dusíky a fosfáty, ale na plankton to nemá žádný vliv. Mám odzkoušené že phytoplankton je schopný velmi dobře fungovat ve vodě s obsahem NO3 několik set mg/l. Pokud si s tím pohrajete, je ideální to mít spočítané tak, aby jste nadávkovali tolik výživných látek, kolik bude plankton potřebovat na svůj vývoj tak, aby ve fázi maximální hustoty nezbyly žádné z těchto látek ve zkrmovaném planktonu. Každému roste jinak, ale běžnými testy jde dosáhnout uspokojivých výsledků.
Pěstování v pet láhvích je zcela běžné, odzkoušené a hlavně nic to nestojí. Pokud by chtěl někdo větší množství, doporučuji zřídit speciální akvárium s vysokým vodním sloupcem a malou hloubkou akvária - lepe se takové akvárium prosvětluje (hlavně z boku) a dochází k dobrému pohybu planktonu při vzduchování. Sám jsem pěstoval phytoplankton ve dvou 30l válcích osvětlených T8 trubicí, a byl jsem schopný vyprodukovat několik desítek litrů týdně. Pro chov zooplanktonu zcela nezbytný, po aplikaci do akvária né každ pozná rozdíl. Jde hlavně o to, které chováte korály, a některé bez planktonů dlouho neudržíte.
Vždy mějte po ruce násadu - několik láhví v lednici. S planktonem to bývá rychlý proces, a opětovné nastartování kultury z malého množství bývá problém, z několika litrů to jde velmi snadno.
Používateľov profilový obrázok
OndraM
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 155
Dátum registrácie: 12 Sep 2008 16:48
Bydlisko: Brno

Re: phytoplankton

Príspevok od používateľa OndraM »

Jo a ještě bych zapoměl dodat, jak píš Chip, je vhodná zářivka pro pěstování rostlin ve sladkovodní akvaristice s vyšším podílem červené, ale velmi vhodné je mít trubici, kde je i jistý podíl tzv vzdálené červené 660nm. Toho se dnes využívá při umělém osvětlování květin a zeleniny. A nejvíce to má vliv na kvetení rostlin. Jinak plankton je velmi přizpůsobivý pokud jde o světlo. Stejně jako řasy v korálech, je schopen přeměňovat světlo vyzařující v modré části spektra na takové, jako by na něj svítilo světlo červené - z vlastních pokusů vím, že plankton slušně roste i pokud se na něj svítí i pouze modrým světlem.
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Re: phytoplankton

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Ještě by bylo potřeba napsat, jakým způsobem používáte vypěstované řasy - nějak je z média odfiltrujete (filtrační papír, frita, plátno a pod.) a do akvária vložíte pouze hmotu řas, anebo z akvária uberete určité množství vody a vrátite tam stejné množství´"řasové suspenze" ? To je důležité proto, aby tam někdo stále pouze "nedoléval" vodu s řasami a tím si nezměnil nejen hustotu vody v akváriu, ale také iontovou rovnováhu (pokud by pro chov řas používal "ochuzenou nebo něčím obohacenou" mořskou vodu.
Používateľov profilový obrázok
chip
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1416
Dátum registrácie: 07 Feb 2009 22:10
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: phytoplankton

Príspevok od používateľa chip »

no ja pouzival prevarenou odpadni vodu z AQ, takze ja osobne jsem prelejval zelenou vodu do AQ a doplnoval novou prevarenou vodou odpadni vodou z AQ do planktonu...
Napísať odpoveď

Návrat na "Chov vlastnej potravy"