Skusenosti s domacim pestovanim fytoplanktonu

Všetko o planktóne, červoch, artémii a inej živej potrave

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Skusenosti s domacim pestovanim fytoplanktonu

Príspevok od používateľa Roman »

na tomto mieste mozme uviest svoje prakticke skusenosti s pestovanim fytoplanktonu, linky na navody na webe alebo ine odkazy
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
gajduso
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 679
Dátum registrácie: 27 Jan 2006 22:17
Bydlisko: Piestany
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa gajduso »

hmm ale ich tu je :wink:
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

O.K. môj recept: 40 l AQ s odpadovou morskou vodou, asi 2 dcl štartovacej kultúry fytoplanktónu (Biotop), jemné prevzdušňovanie a silnejšia úsporka. Obsah AQ sa postupne asi behom 2 týždňov postupne zazelenal a z čistého fytoplanktónu vznikol postupne mix zoo-fyto planktón. Experiment som po 3 mesiacoch zrušil, lebo to aj tak nemal poriadne kto žrať. Momentálne v tom AQ experimentujem s odchovom artémie do dospelosti. Výsledok je však taký, že po dvoch- troch týždňoch zo spústy nauplií prežilo do dospelosti asi 10-15 jedincov. No čo, aspoň si pochutná Plerogyra.
Používateľov profilový obrázok
Fero
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 13 Mar 2006 14:10
Bydlisko: Žilina

Príspevok od používateľa Fero »

Čím si krmil tú artemiu?Skús spirulinu.Stačí rozotrieť pár vločiek v pol deci vody a krmiť po kvapkách.
Používateľov profilový obrázok
davud
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 05 Júl 2006 11:34

Príspevok od používateľa davud »

Lukáš napísal:O.K. môj recept: 40 l AQ s odpadovou morskou vodou, asi 2 dcl štartovacej kultúry fytoplanktónu (Biotop)...
A kde vemeš tu startovní kulturu :?:
Dík

____________________
850l reef
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

v zatvorkach uviedol nazov predajcu BIOTOP
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
davud
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 05 Júl 2006 11:34

Príspevok od používateľa davud »

Díky, nevšiml jsem si.

___________________
850l reef
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

nie len Biotop ale aj Korallenriff vo viedni a asi aj kazda vacsia predajna a urcite ZOO kde maju morske akvarka (OL) , kazda prirodovedecka univerzita, taktiez sa da objednat z US ale taka kultura je sakra draha
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Při přípravě "zelené vody" (kultura jednobuněčných řas) není dobré používat vodu z akvária. Do řasové kultury se vám mohou dostat z akvária fytofágní organismy, kteří řasy zkonzumují. Mně se to sice ještě nikdy nestalo, ale v návodech k přípravě těchto kultur (včetně viřníka), které lze zakoupit v setech, je kladen důraz na sterilitu použité vody. Po namíchání mořské vody (z destilky nebo z RO) nevěří ani sterilitě mořské soli (pokud by nebyla připravena výhradně a pouze ze syntetických chemikálií) a doporučují vodu sterilizovat 3 dny po sobě jednorázovým ohřátím na 70 stupňů Celsia. Teprve pak ji považují za vhodnou pro přípravu řasových kultur. V opačném případě nedávají "záruku" na úspěšný chov. Je nutné ale říci, že "zelená voda" v jejich pojetí je buď monokultura určitého druhu řas, anebo definovaná směs nanejvýše dvou druhů. V "zelené vodě" po přípravě z akvária (v nádobě na okně) bude směs různých organismů. Pro běžné použití (přikrmování korálů a artemií) to ale stačí, krmit viřníka touto směsí je ale riskantní - jsou jiné možnosti, čím jej nakrmit.
Zapoměl jsem ale doplnit, že sterilní mořská voda se před přidáním řasové násady musí doplnit o potřebné živiny, většinou směs aminokyselin a nějaké soli železa. To vše se nachází v dodávaném setu.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Vhodným náhradním krmením pro vířníky B. plicatilis je mixovaný ptačinec žabinec. Zrovna teď je ideální doba k jeho sběru. Používají se pouze olistěné lodyhy bez květů (odtržení vrcholové části). Po rozmixování v malém množství vody se hmota propasíruje přes sítko a následně zamrazí.
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Neviem ci to patri sem, ale skusim. Mam problem so ´zelenou vodou´.
Pred časom som nalial do akva dva deci fytoplanktonu z Biotopu.
Nic zvlastne sa neudialo, akorat po case sa zacali na skle tvorit zelené skvrny, ale neprikladal som tomu súvis a závažnost.
Dnes, po vrateni sa zo služobky, je na hladine suvisly zeleny akoby olejovy povlak. Nestiha to odoberat ani prepad. Neviem co to je ci nejaka skodliva riasa, alebo nejaky ´uzitočny a neškodný´plankton?
Skuste poradit.
Dík
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Takze zeleny povlak z hladiny je prec. Zvysil som prietok a ostalo toho uz iba v prepade.
Stále neviem ci to bol nejaky plankton ktory z nejakeho dôvodu sa ´vyzražal´ na hladine, alebo nejaka zelena riasa. Nastasie je to fuč, skoda ze som zaneprázdneny, pohlad do mikroskopu by mozno napomohol :? .
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
pedro01
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 13 Nov 2012 18:58
Bydlisko: zahranicie

Re: Skusenosti s domacim pestovanim fytoplanktonu

Príspevok od používateľa pedro01 »

chov phytoplanktonu.
chov phytoplanktonu dalej len pp nieje tak narocny ako niektory popisuju.
napr: nannochloropsis salina je pp ktore nieje narocny na chov a je takmer nemozne ho zneskodnit.
potrebne je:
ca 0.25l nanno....salina
flase alebo aquarium
hnojivo
a vzduchovanie

polovicu pp ca 0,12ml nalejeme do ja pouzivam 5l flase a pridame ca 0,5l morskej vody nie z aq ale novo namiesana.
pridame ca 0,5-1ml hnojiva na baze f2
a nechame s miernym vzduchovanim na svetle ja pouzivam neonky 11w
hnojim ca kazdy treti den odparenu vodu dolievam kazdy den
a ked pp dosiahne pozadovanu hustotu zelenu farbu dolejm raz tolko slanej vody ako mam vo flasi.a tak to ide do doby ked moja flasa dosiahne 5 l potom hnojim len 1x tyzden 0,5ml a dolievam odparenu vodu.nadrz je potrebne cistit ca raz za 4-6tyzdnov.
v pripade zaujmu poskytnem dalsie info

s pozdravom peter
pedro01
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 13 Nov 2012 18:58
Bydlisko: zahranicie

Re: Skusenosti s domacim pestovanim fytoplanktonu

Príspevok od používateľa pedro01 »

v pripade za ma niekto zaujem o phyto alebo zooplankton
staci ked ma kontaktujete
pedro01
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 13 Nov 2012 18:58
Bydlisko: zahranicie

ospravedlnenie

Príspevok od používateľa pedro01 »

ahoj zravim vas vsetkych morskych vlkov.
ja sa chcem vsetkym ospravedlnit tym ktory mi pisali ze chcu plankton alebo radu o pestovani ci chove planktonu, po skoro 5 mesicoch a po prestahovani a starte novej nadrze mam zase cas si tu svami trochu popisat.
ak niekto este stale hlada a chce plankton mozete sa na mna obratit aj s vasimi otazkami.
v novom bite nemam vela miesta ani osobitnu miestnost kde by som mohol dalej chovat plankton tak som s tym prestal alle ak niekto ma zaujem viem vam poslat a zabezpecit tu z rakuska ak niekto nieco potrebuje ci uz plankton a ci nieco ine chystam sa na svk v priebehu 2 mesiacov.
po prestahovani som sa rozhodol ze uz nbudem mat aq s koralmi a rybami atd ale len chovnu stanicu pre sasankove ryby kauderni a wurdemanni.

taksom si zabezpecil 54l aq ria a sups paar wurdemani donho.
po dvoch dnoch bolo po malej nehode po nich
moja dcerka 2,5 roka im dala napit kolu.

po dvoch mesiacoch som dostal ponuku na 200 l aq plne makkych koralov kmenov a ryb a hlavne sklennych sasaniek za super cenu 110€
tak som zacal zase s vacsim aq.

pred 4 dnami sa mi narodily male wurdemani

a ten slubeny navod na chov den po dni s fotodokumentaciu a videokomentaciu rad zverejnim ci preziju alebo nie.
s pozdravom peter

Přesunuto. Nezakládej duplicitní téma, když už jsi tu o tom psal.
vik
Napísať odpoveď

Návrat na "Chov vlastnej potravy"