Domaci chov zooplanktonu

Všetko o planktóne, červoch, artémii a inej živej potrave

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Domaci chov zooplanktonu

Príspevok od používateľa Roman »

na tomto mieste mozme uviest svoje prakticke skusenosti s chovom zooplanktonu, linky na navody na webe alebo ine odkazy
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

neviem, ci to patri prave do temy "plankton" ale zacal som doma chovat nejake cerviky, tusim sa volaju grindal. Celkom pekne sa mnozia , davam im jeden BeBe keks alebo piskot 1 - 2x tyzdenne a mam celkom slusnu dodavku takych malickych cervickov. Male ryby a krevety sa s nimi celkom radi napchavaju a vyzera ze im to neskodi :)
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Pozor na vysoký obsah tuku, jako příležitostné krmení jsou dobré. Mi se ve filtrech začal množit nějaký plankton dost podobný vzhledově i velikostí korýškům rodu Bosmina. malý P. hepatus si to nemůže vynachválit :lol:
Josef Nosek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 112
Dátum registrácie: 26 Nov 2006 12:11
Bydlisko: Praha 8

grindal

Príspevok od používateľa Josef Nosek »

Ahoj,
je to vhodne pro chelmon rostratus? Postupně vyluxoval všechny červiky i skelné sasanky a má chudák hlad. Občas si vezme mraženou artemii, ale přecpaně opravdu nevypadá. :? Pokud ano, kde se dá koupit násada?
Díky!
Pepa N. 360 reef mix.
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Re: grindal

Príspevok od používateľa shark »

Josef Nosek napísal:Ahoj,
je to vhodne pro chelmon rostratus? Postupně vyluxoval všechny červiky i skelné sasanky a má chudák hlad. Občas si vezme mraženou artemii, ale přecpaně opravdu nevypadá. :? Pokud ano, kde se dá koupit násada?
Díky!
seženeš tady http://ondrej.prodejce.cz/cenik.htm a o doplňkové stravě pro chelmona tímhle červíkem nebo roupicemi jse taky přemýšlel.Ještě jsem to ale nepraktikoval
arowana
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 27 Jan 2007 01:53
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa arowana »

Roman - grindal môžeš namnožiť v množstve, že ho nebudeš mať komu skrmovať. Lepšie a výdatnejšie ako BB keksy, je zmes mletých ovsených vločiek pomiešaných so sušeným mliekom a parmezánom / príp.sušeným strúhaným tvrdým syrom /, alebo sušenou srvátkou. Stačí ti do vločiek jedna desatina ostatných ingrediencií, aby si nemyslel, že ťa to draho vyjde. Teplota najlepšie vyhovuje okolo 28°C, vtedy je množenie najrýchlejšie a najefektívnejšie. Treba len pravidelne kontrolovať vlhkosť rašeliny. Mala by byť natoľko vlhká, aby z nej netiekla voda a ešte sa medzi prstami drolila. Molitan a ostatné substráty sa mne osobne neosvedčili. A ešte jedna zásada, ale veľmi dôležitá. Kŕmiť denne v množstve, ktoré do druhého dňa zožerú a postupne zvyšovať podľa stupňa namnoženia kŕmnu dávku. Rašelina stačí max do 3 cm, viac sa neosvedčilo, nakoľko nie sú veľmi schopné obsadiť celý prierez substrátu.
Správne namnožený grindal obalí krycie sklo na násade kompletne nielen odspodu, ale často vylieza až na povrch.
Občas je problémom napádanie násady roztočmi, ktoré sú schopné ho celý zlikvidovať. Môžeš ako prevenciu pridať k chovným násadám, najlepšie v nejakom uzavretom priestore, trs sušenej paliny pravej. Výpary jej éterických olejov, odpudzuje roztoče.
Pretučnenia rýb sa nemusíš obávať, toto okrajovo hrozí len u rupice. Grindal môžeš skrmovať hoci aj trikrát denne bez akéhokoľvek rizika. Mám to roky odskúšané.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

pre mne ja tato tema uz pase, nakolko mi nasada grindalu chytila plesen a nepomohlo ani preockovanie na cisty molitan.
medzitym aj klipky posli na amyloodinium , takze uz cervy ani nepotrebujem :( ostatne ryby beru mrazene, takze cerviky teraz uz nechovam
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
arowana
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 27 Jan 2007 01:53
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa arowana »

Ale aspoň by si ich potešil.
Nemal som zatial s krupicou v mori problém, ale keď si to už nahodil, máš nejaký naozaj účinný spôsob na likvidáciu v morskej vode ?
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

arowana napísal:Ale aspoň by si ich potešil.
Nemal som zatial s krupicou v mori problém, ale keď si to už nahodil, máš nejaký naozaj účinný spôsob na likvidáciu v morskej vode ?
Mne sa zatiaľ vždy osvedčil cesnak, jednoducho ho nakrájaš na plátky do pohárika s morskou vodou v ktorej rozmrazuješ artémiu alebo niečoiné.

to potom cca. 20min. celé vylejem ale BEZ cesnaku do nádrže. Ryby cesnak priam milujú a ani koralom vôbec neškodí. podarilo sa mi takto zachrániť aj veľmi napadnuté hepatusy ktoré už vyzerali dosť biedne. Dávkovať môžeš aj 2 krát denne. :lol:
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
arowana
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 27 Jan 2007 01:53
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa arowana »

Vďaka, znovu som o niečo múdrejší, možno sa mi to niekedy bude hodiť. Niet nad prírodné liečivá. Nech žije cesnak, aj ho môžem neobmedzene.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

uz sme to preberali v inej teme.
V morskych akvarkach sa vyskytuju v zasade 2 zakladne typy "krupice"
1; Cryptocaryon iritans : to je ta lahsie liecitelna, pomahaju krevety, zvysenie teploty, znizenie salinity, cesnak, kupele v sladkej vode, a pod...

2; Amyloodynium ocellatum; nepomaha nic z vyssie uvedeneho, zabera len odlovenie ryb, liecba antibiotikami popr metylenovou modrou alebo formaldehydom (fuj) , dezinfekcia nadrze alebo ponechanie nadrze 8 tyzdov bez ryb....skratka amyloodinium je kosa na ryby
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

Roman, daju sa tieto dva typy volnym okom rozlisit ?
Dik, Peter
Používateľov profilový obrázok
Ceco
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 348
Dátum registrácie: 28 Apr 2006 08:11
Bydlisko: Alžbetin Dvor
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ceco »

Tu vsak treba poznamenat, ze je zasadny rozdiel medzi Cryptocaryon irritans (morska krupica) a Amyloodinium. Morska krupica je v porovnani s Amyloodinium v podstate fajnova choroba, ktora sa da velmi rychlo diagnostikovat hned v pociatocnom stadiu a tym padom uspesne liecit. Amyloodinium sa bohuzial vacsinou da diagnostikovat az v stadiu, ked je uz neskoro, pretoze tento parazit najprv napada ziabre a az v poslednom stadiu vytvori zamatovy povlak na kozi - v tomto stadiu je liecba v dost velkej miere neuspesna.

Co sa tyka cesnaku, cital som odborne studie, ktore potvrdzuju nie priamy antiparaziticky ucinok. Skor plni ulohu stimulacie apetitu a podpory imunitneho systemu, pri ktorych ryba zvlada boj s parazitom lepsie. Priamy vplyv cesnaku na parazity je zatial nepotvrdena zalezitost.
[b]Join #akva.sk[/b] - československý IRC chat venovaný akvaristike ( irc.akva.sk port 6667, alternatívne 7776. Web pristup cez IRC Gateway na adrese http://irc.akva.sk )
Používateľov profilový obrázok
Ceco
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 348
Dátum registrácie: 28 Apr 2006 08:11
Bydlisko: Alžbetin Dvor
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ceco »

No, Roman ma stihol predbehnut :lol:
[b]Join #akva.sk[/b] - československý IRC chat venovaný akvaristike ( irc.akva.sk port 6667, alternatívne 7776. Web pristup cez IRC Gateway na adrese http://irc.akva.sk )
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Krupica ani grindal nie su zooplankton :idea:
Napísať odpoveď

Návrat na "Chov vlastnej potravy"