Návod - Ballingova Metóda

H2O + NaCL = more ? nie až tak jednoducho viacej informácii práve v tomto fóre

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Draceksopticek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 193
Dátum registrácie: 17 Okt 2010 21:02
Bydlisko: Mladá Boleslav
Kontaktovať používateľa:

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa Draceksopticek »

takže je to obráceně než jsem četl PH se zvýší a Kh se nezmění takže mi uhličitan sodný nedoporučuješ jestli to dobře chápu. :D
marcer
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 63
Dátum registrácie: 05 Nov 2009 23:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa marcer »

Chcem zacat s Ballingovou metodou a podla mojich prepoctov sa mi zda, ze ak chcem pridavat Ca a Mg, na zvysovanie kH pouzit NaHCO3 a zaroven zachovat ionovu rovnovahu NaCL, stupa relativne rychlo kH. Vyriesi sa to "samo" tym, ze koraly spotrebuvaju Ca(HCO3)2 a Mg(HCO3)2, takze kH pada relativne rychlo?

Konkretne z molovych hmotnosti mi vyplyva, ze v pripade mojho akvaria s cistym obsahom 510l :
a) ak chcem zvysit Ca o 10mg na liter, musim pridat 18.71g CaCl2(H2O)2 a zaroven 21.38g NaHCO3, cim sa kH zvysi o 1.02. Zaroven "vznikne" 13.75g NaCl, cize treba dodat 5.89g NaCL free soli. Salinita za tym zvysi o 0.039ppt, co je mozne vyriesit odobranim 0.56l vody z akva.
b) podobne zvysenie Mg o 10mg na liter dosiahnem pridanim 42.66g MgCl2(H2O)6 a pridanim 35.25g NaHCO3 cim sa kH zvysi o 1.67. Zaroven "vznikne" 27.65g NaCl, cize treba dodat 11.85 NaCl free soli. Salinita za tym zvysi o 0.077ppt, co je mozne vyriesit odobranim 1.13l vody z akva.

Zvysovanie horcika je mozne ciastocne vyriesit pridavanim MgSO4(H2O)7, ale tym sa zase pomaly zvysuju sirany, ktore bu uz mali byt obsiahnute v NaCL free soli.
AK by som chcel zvysovat aj draslik cez KHCO3 Kh by sa bude zvysovat viac. Salifert by mal prave teraz zacat dodavat novy jednoduchy a spolahlivy test na draslik.

Moje sucasne hodnoty su Ca 380mg, Mg 1275mg a kH 9.4. 200l som zarobil z Tropic Marin soli a 300l zivej vody mi dodal "dodavatel", ale ten riesi kH cez Triple buffer od Tropic Marinu, Cl pridava cez CaCl2(H2O) a Mg cez 1:1 MgCl2(H2O)6 a MgSO4(H2O)7. Cize tych 300l vody bude mat asi "rozhodenu" ionovu rovnovahu, vela volnych Cl anionov. Je treba vymenit postupne relativne velke mnozstvo vody?
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa Peter »

[AK by som chcel zvysovat aj draslik cez KHCO3 Kh by sa bude zvysovat viac. Salifert by mal prave teraz zacat dodavat novy jednoduchy a spolahlivy test na draslik.

Toto je cesta do pekla..a to nevravim o spolahlivosti Salifert testu na draslik.Urcite neexperimentuj s KHCO3, mozes si odpalit koraly a to docela rychle.Mam akva 9 rokov a nikdy som cielene nepotreboval zvysovat draslik.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa rybka »

Test na stanovení obsahu draslíku mám asi půl roku, draslík jsem s ním stanovoval zatím 7x a pokaždé vyšla stejná hodnota. Provedl jsem i 2 "slepá" stanovení (přídavek 10% objemu vody z RO) a výsledek odpovídal stupni ředění. Test je přesný a k úbytku draslíku ve vodě v nádrži nedochází.

Draslíkový problém přetrvává z dřívějších dob, kdy mnohé nabízené soli měly draslíku pomálu a byl problém udržet korálnatce při životě. V dnešní době kupovat tento test jsou vyhozené peníze, pokud si nechce někdo krásně zaanalyzovat :wink:
Red Sea ProCoral 304 mg/l jako když utne, a to už jsem se jí něco natahal :roll:
Používateľov profilový obrázok
Beletsky
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 170
Dátum registrácie: 15 Aug 2011 08:27
Bydlisko: Melnik

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa Beletsky »

Chtel bych se zeptat ohledne Balinga, vse je my jasne, jen jsem nikde nezjistil, jestli se dodava sul bez soli i k cerstve namichane vode pri vymemne a kdyz, tak kolik na l? Diky vsem
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1387
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa Marian Gross »

Peter napísal:[.Urcite neexperimentuj s KHCO3, mozes si odpalit koraly a to docela rychle.Mam akva 9 rokov a nikdy som cielene nepotreboval zvysovat draslik.
Tak teraz neviem, či sa mám obávať. KHCO3 pridávam už rok Ballingom v roztoku s naHCO3 v pomere 1:9 na radu jedného z najskúsenejších.
Problémy zatiaľ žiadne a koraly rastú, ale zaujíma ma to.
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
Používateľov profilový obrázok
reicho
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1573
Dátum registrácie: 22 Máj 2007 21:31
Bydlisko: Bratislava,SR

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa reicho »

urcite to Peto myslel tak ...,len keby pouzil namiesto NaHCO3 alebo 1:1
marcer
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 63
Dátum registrácie: 05 Nov 2009 23:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa marcer »

Rozmyslam, ze by som presiel na Balling plus podla http://reefdreams.de/lang_eng/info_3_eng.html , cize aj davkovanie Draslika, Iodu, Stroncia, atd.

Aby som si to vedel skontrolovat, uvazujem o testoch od Red Sea, konkretne RedSea Magnesium Pro Test Kit a RedSea Reef Colours Pro Test Kit (I2, K, Fe). Teraz pouzivam Salifert ale Red Sea sa mi zdaju presnejsie. Mate s nimi niekto skusenosti, pripadne kde sa daju kupit? (napr. su ich niekto Viedni?). Na Slovensku a v Cechach som ich nikde nenasiel, iba na nemeckych webshopoch.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa vik_33 »

U nás v Čechách je Red Sea distributor Hynek Dařbuján - mrkni sem
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
frantod
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 332
Dátum registrácie: 01 Apr 2012 11:03
Bydlisko: Žilina Bitarová

Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa frantod »

ja použivam originál testy od RSM, merajú dobre, mám tie čo sú v základnej zostave dodávane k aqua. Meral
som na porovnanie aj čerstvo zarobenú vodu a hodnoty sedeli.

test na ca je samostatný, tiež rsm
Artec
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 12 Júl 2012 20:37
Bydlisko: Wien

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa Artec »

Ve Vídni je koupíš v Megazoo. Megazoo najdeš v Stadlaupark. Mají snad veškeré výrobky od Red Sea.
Používateľov profilový obrázok
Beletsky
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 170
Dátum registrácie: 15 Aug 2011 08:27
Bydlisko: Melnik

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa Beletsky »

marcer
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 63
Dátum registrácie: 05 Nov 2009 23:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa marcer »

Dakujem velmi pekne na Slovensku, uz som tieto testy nasiel aj na Slovensku. Ujo Google ma nejak sklamal, ze predtym nic nenasiel. Teraz som si uvedomil, ze som tuto temu trocha zaspamoval.

Takze toho Balling plus trocha rozvediem. Doplnate este niekto okrem Petra a Rybky aj stroncium, iod, zelezo, chrom, mangan, atd? Pouzivate ciste chemikalie, alebo nejake mixy od vyrobcov? Pretoze niektore chemikalie su celkom drahe, napr. taky chlorid strontnaty hexahydrat stoji 29 Eur za 250g, aj ked to by malo na 500l vydrzat asi tak 20 rokov, a podobne je to aj s ostatnymi stopovymi prvkami, ktore by vydrzali este dlhsie. Cize by som kupil chemikalie tak za 100 Eur a mal "dozivotne" vystarano. Este by bolo treba asi kupit laboratorne vahy presnostou 0.1g. Aj ked niektore chemikalie su dost tazko k zohnaniu, ako napr. CrCl3*6H2O, NiSO4*6H2O alebo KI.
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa Peter »

KI zozenies v lekarni, stroncium Ta vyjde urcite lacnejsie ak si kupis cistu chemikaliu a nie komercne vodicky.. podla mna staci doplnat Ca,Mg,KH, Mn,Fe,I.Ostatne (Ni,Cr,Co,Ba,Cu) sa mi vidi uplne zbytocne...ale to je iba moj nazor.
frantod
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 332
Dátum registrácie: 01 Apr 2012 11:03
Bydlisko: Žilina Bitarová

Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa frantod »

ja som dnes objednal po1kg na doplňanie Ca,Mg, kh, a soľ bez soli, ostatne budem riešiť neskor. Čo som sa tu dočítal tak na začiatok bude stačiť.
spolu cca 20€ bez dph
Napísať odpoveď

Návrat na "Voda a jej úpravy"