Filtrace na 1000l

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Dawe
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 19 Nov 2016 16:49
Bydlisko: Rožnov pod Radhoštěm

Filtrace na 1000l

Príspevok od používateľa Dawe »

Zdravím,

Připravuji akvárium o objemu 1000l, řeším momentálně filtraci ale nikde nemůžu najít jak jí ideálně vyrobit. Někde je že čím více přepážek tím lepší a někde zase čím méně tím lepší.

Odpěňovač mám tento : Skimz Monzter E-Series SM163 DC
Filtrační nádrž má rozměry 100x50x45cm

Prosím o radu jak uspořádat přepážky a jaké filtrační materiály nejlépe použít. Děkuji.
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Filtrace na 1000l

Príspevok od používateľa kominík »

nechci tě zklamat ,ale odpěňovač je na tvé akva slabý, pokud chceš sps - je tak max. do 500 l
na jen rybí osadku stačí
na filtraci stačí dvě přepážky
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Filtrace na 1000l

Príspevok od používateľa kominík »

pro velikost tvého akva s sps bych raději volil tento Skimz SM253 DC pokud chceš tuhle značku,tak prodejce pokud to nemáš použité tak ti to určo vymění - nepodceňuj,neprohlopíš a nebudeš litovat
Dawe
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 19 Nov 2016 16:49
Bydlisko: Rožnov pod Radhoštěm

Re: Filtrace na 1000l

Príspevok od používateľa Dawe »

V plánu jsou hlavně měkáče, jenom pár kousků sps a ryby.
Mohl by si mi prosím nakreslit jednoduchý nákres jak přepážky umístit. Popřípadě jaký filtrační materiál použít.
Díky za odpověď.

Edit. Filtr už je použitý takže výměna není možná. Případně vymyslet filtraci tak že by se časem po větším zatížení odpěňovač vyměnil za výkonější.
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtrace na 1000l

Príspevok od používateľa martin01 »

Většina lidí na začátku píše, že chce jen měkké korály, někteří z důvodu aby to nevypadalo, že si hned troufnou na tvrdé. S dnešní technikou to už je ale jedno. Chce to opravdu promyslet, kupovat slabý odpěňovač nový a pak ho prodávat za pár korun je na nic. Pokud budeš chtít sps ka, tak se opravdu vyplatí si připlatit.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Filtrace na 1000l

Príspevok od používateľa VINTR »

Nad tím jaký systém vytvořit? Pro mě je zatím nejideálnější DSB, inspiruj se zde...... http://www.reef.sk/viewtopic.php?f=2&t=3006&start=15
Dawe
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 19 Nov 2016 16:49
Bydlisko: Rožnov pod Radhoštěm

Re: Filtrace na 1000l

Príspevok od používateľa Dawe »

Pročítám si celé vlákno a to vypadá na ideální volbu. Jen bych potřeboval vědět v jakých výškách mají být přepážky pokuď je celková výška filtrační nádrže 45cm. Dále by mě zajímalo jak dlouhá by komora pro tento typ DSB by měla být a ještě by mě zajímalo kde by se tyto složky daly sehnat. Díky za tip
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtrace na 1000l

Príspevok od používateľa vik_33 »

Jedna dobrá rada - u DSB pozor - bez záložního zdroje, který udrží DSB na živu v případě výpadku el. energie, se do tohoto typu filtrace raději nepouštěj. Jinak nic proti DSB, je to skvělý způsob filtrace. Příroda to prostě umí stejně nejlépe.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Dawe
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 19 Nov 2016 16:49
Bydlisko: Rožnov pod Radhoštěm

Re: Filtrace na 1000l

Príspevok od používateľa Dawe »

Tak teď už vážně zvažuji nad DSB nebo Refugium. Který systém je podle vás lepší a účinější ve spojení s prozatímním slabším odpěňovačem. Záložní zdroj jsem časem stejně chtěl řešit protože ho považuji za nevyhnutelný.
marvanek001
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 616
Dátum registrácie: 15 Apr 2013 22:33
Bydlisko: Olomouc

Re: Filtrace na 1000l

Príspevok od používateľa marvanek001 »

Dsb jsem měl a už bych do něj nikdy nešel (za to riziko to nestojí). Teď mám refugium a zatím ok ale mám jen měkkáče a výkoný odpěňovač.
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: Filtrace na 1000l

Príspevok od používateľa Jajo »

A aké riziko tam je okrem výpadku prúdu?


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
marvanek001
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 616
Dátum registrácie: 15 Apr 2013 22:33
Bydlisko: Olomouc

Re: Filtrace na 1000l

Príspevok od používateľa marvanek001 »

Spíš než riziko jsem měl napsat trable. Dsb jsem měl založené stejně jako rybka z vitoulu a po více jak roce když jsem ho rušil tak bylo úplně bez jakéhokoliv procesu a života. Navíc to bylo zpečeno ,,jak beton".
Podobnou zkušenost má zdejší člen OME, cituji: Dsb puvodní vapenka vitoul po 2 letech jsem to zrušil a zjistil že byl zcela bez života červíci hrabali jen v první vrstvě 3mm. Když jsem rušil dsb ze staré 500 l bylo celé krásně prohnité.Závěr je že tento materiál není zcela vhodný pro osídlení čímkoli živým.

Tím chci jen říct že mám stejnou zkušenost jako ome a do DSB bych už nešel :wink:
Dawe
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 19 Nov 2016 16:49
Bydlisko: Rožnov pod Radhoštěm

Re: Filtrace na 1000l

Príspevok od používateľa Dawe »

V tom případě budu raději vyrábět Refugium. Jen nevím přesně jak na to.Napíšu tady návrh jak si myslím že by to mohlo být, pokuď by to bylo špatně tak mě opravte :)

1komora - BioBalls, Molitan (Bioakvacit).. Molitan by tam byl jen proto aby BioBalls neproletěly do další komory.Kdyby někdo měl lepší nápad jak to vymyslet uvítám :)

2komora - Odpěňovač.. Ze začátku ten viz. první příspěvek, časem až bude nedostatečný by se vyměnil za výkonější

3komora - Refugium

4komora- Výtlačné čerpadlo
16930317_997511973683919_1798430359_o.jpg
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: Filtrace na 1000l

Príspevok od používateľa Mender »

Nevím jak zkušenější kolegové, ale ten bioakvacit bych na dno té první komory necpal - bude se zanášet a vytahovat ho z pod těch bioballs bude problém. Já osobně bych spíš do té první komory dal filtrační ponožky. Tak jsou konstruovány i profesionální filtry, takže nač vymýšlet vymyšlené?

Pokud tam mermomocí chceš ty Bioballs, tak ty by jsi mohl hodi do druhé komory kolem odpěňovače. Já to tak mám a není s tím problém - snad mě za tento návrh nebude někdo kamenovat.

Ještě musíš někde počítat s prostorem na absorbenty ( Phosex, Aktivní uhlí, ... ) Takže na to myslet při dimenzování poslední komory. Nebo můžeš na ty absorbenty použít externí válec.


Jinak když to shrnu, tak tak jsem to teď popsal mám i já postavený filtr - akorát prostřední komoru mám DSB kombinované s refugiem = mám DSB, ale v té komoře mám i Chateomorphu.
Dawe
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 19 Nov 2016 16:49
Bydlisko: Rožnov pod Radhoštěm

Re: Filtrace na 1000l

Príspevok od používateľa Dawe »

To mě ani nenapadlo, tak molitan tam vůbec nedávat a buď to dát ty BioBalls do první komory do ponožky a nebo tu první komoru spojit s druhou a BioBalls tam dát volně kolem odpěňovače.

Na absorbenty přesně jak píšeš, do poslední komory je umístit.

Díky za radu :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"