LVD lampy

Všetko o osvetlení od klasických trubíc cz T5 až po HQI

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

LVD lampy

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Nemáte někdo s tímto způsobem osvětlování nějaké zkušenosti ??
http://www.ekosvetlo.cz/princip#obsah

Princip je to zajímavý, svítit by to mělo, nabízené světelné zdroje jsou dost drahé, ale nikde jsem to zatím neviděl svítit.
Používateľov profilový obrázok
chip
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1416
Dátum registrácie: 07 Feb 2009 22:10
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: LVD lampy

Príspevok od používateľa chip »

tusim, ze o tomto svetle se psalo v turnovske metode...
Používateľov profilový obrázok
JardaH
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 28 Nov 2005 13:56
Bydlisko: Turnov, ČR
Kontaktovať používateľa:

Re: LVD lampy

Príspevok od používateľa JardaH »

Toto osvětlení sleduji už celkem rok. Zítra budu mít u sebe doma další 2 spektra a 5000 a 6500K. Myslím, že těch 6500K bude to pravé. Ten výkon je neuvěřitelný, výdrž taktéž.
Asi o víkendu to hodím nad nádrže a uvidíme jak to bude vypadat.
Zkoušky jsem zatím dělal s nižším spektrem. To by bylo super na barevné SPS (efekt fialové zářivky)
Bude na posouzení pozván i Vašek tak to bude nezávislé a poreferuje Vám jak to vypadá.
Já to uvedu v Turnovské metodě 2
matej
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 26 Mar 2006 18:37
Bydlisko: Prešov

Re: LVD lampy

Príspevok od používateľa matej »

Nemohol by si prosim napisat ako to ma svietivost a kolko nieco take stoji ?? dik
Používateľov profilový obrázok
chip
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1416
Dátum registrácie: 07 Feb 2009 22:10
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: LVD lampy

Príspevok od používateľa chip »

JardaH napísal:Myslím, že těch 6500K bude to pravé.
prakticka zkusenost z LEP - 6500 K je strasne, strasne zlute a ani koralum se to moc nelibi. Jakmile jsem to dostal na cca 14000 K, tak koraly na to reaguji mnohem lip. A opticky je to take prijemnejsi.. :idea:
Patrik3
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 09 Jan 2008 15:21
Bydlisko: Turnov

Re: LVD lampy

Príspevok od používateľa Patrik3 »

Jardo LVD je rovoluce :D :D
Já věřím že to bude SUPER....těším se :shock:
zencakd
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 17 Okt 2009 13:53
Bydlisko: Ústí nad Labem

Re: LVD lampy

Príspevok od používateľa zencakd »

chip napísal:
JardaH napísal:Myslím, že těch 6500K bude to pravé.
prakticka zkusenost z LEP - 6500 K je strasne, strasne zlute a ani koralum se to moc nelibi. Jakmile jsem to dostal na cca 14000 K, tak koraly na to reaguji mnohem lip. A opticky je to take prijemnejsi.. :idea:
Koukal jsem na to, ale všude prodávají maximálně 6500K. Mohu prosím pro laika - jak jsi z toho dostal 14000K? Hledám lampu pro osvětlení refugia s mangrovníky a koukal jsem na http://shop.ekosvetla.cz/Indukcni-vyboj ... i-E27.html

jestli to dobře chápu, za 40W z toho dostanu až 300W? Co znamená až? To se dá nějak tlumit? Líbí se mi ta patice E27, protože bych namontoval s nějakým šikovným reflektorem. Sorry, za hloupé otázky, ale tento obor je mi trochu cizí... Díky,

David
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Re: LVD lampy

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Díky všem za informace, je to zajímavé, pište, pište !!!
Používateľov profilový obrázok
chip
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1416
Dátum registrácie: 07 Feb 2009 22:10
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: LVD lampy

Príspevok od používateľa chip »

zencakd napísal: Koukal jsem na to, ale všude prodávají maximálně 6500K. Mohu prosím pro laika - jak jsi z toho dostal 14000K?
mozna jsme se nepochopili :-( ja zmenil teplotu svetla u meho LEP, kde ta moznost je. Mam moznost regulovat v rozsahu vykonnu 30 % - 100 % signalem 0 - 10 V.

Ale teoreticky by na to slo pouzit podobne rizeni jako na stmivani LED a nebo usporek. Tzv. PWD signal - rychle zapinani a vypinani.

Pokud to ovsem chces pouzit na mangrov a nebo refugium, tak 6500 K neni problem, na hlavni AQ to fakt je malo...
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Re: LVD lampy

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Možná bude užitečné si zopakovat několik termínů, které se zde v sekci o osvětlení akvárií v poslední době vyskytly. Ve všech případech se jedná o moderní a snad perspektivní způsoby osvětlování exterierů a interierů, včetně mořských akvárií.

LED = light-emitting diode = světlo vyzařující dioda
LEP = light-emitting plasma = světlo vyzařující plasma
LVD lamps = low voltage discharge lamps = lampy s nízkonapěťovým výbojem

Světlo v každém z těchto světelných zdrojů vzniká jiným fyzikálním procesem, což jim dává určité vzájemně se lišící možnosti (výhody) a specifika. Jejich vývoj je bouřlivý a možnosti využití se neustále rozšiřují. Z toho vyplývá, že se s nimi s téměř 100% pravděpodobností budeme v mořské akvaristice stále častěji setkávat a proto musíme být velmi vděční našim kolegům akvaristům za to, že postupně sbírají s nimi zkušenosti, které budeme moci využít.
matej
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 26 Mar 2006 18:37
Bydlisko: Prešov

Re: LVD lampy

Príspevok od používateľa matej »

Na jedenstranke pisu ze LVD usetria 65 % energie inde 40% nema niekto nejaky rozpis ako je to napr. v lumenoch pri LVD, LEP a LED prip este T5 a HQI na W. Dik
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: LVD lampy

Príspevok od používateľa Roman »

ono to nie je az take jednoduche....

prikon (spotreba) sa uvadza vo wattoch, to maju vsetky svetelne zdroje spolocne , ale :
kazdy z nich ma inu ekvivalentnu farebnu teplotu (4000K, 6000K, 10.000K atd) , ine rozlozenie a uplnost spektra , iny CRI index... a aj ta svetelnost sa obcas udava v lumenoch, obcas v kandelach :)

pre zjednodusenie by sa dali porovnavat svetelne zdroje s rovnakou farebnou teplotou (dajme tomu 6500K ) s CRI min 90% (trubice s oznacenim 9xx napr 965) a so svetelnym vykonom uvadzanym v lm.

Ked si vezmes typicku T5 trubicu , tak u modelov 6500K najdes vacsinou udaj napr 39W/3200lm az po 54W/4800lm. z toho mi bez kalkulacky vychadza okolo 80-90lm/watt prikonu.

3Wattova luxeon LED ma pri zhaveni 700mA prudom svetelny vykon 210lm , vyhodou je ze uz je in natura sustredeny jednym smerom, takze odpadaju straty na reflektore.. ale dava to 70lm/watt

Nove LED davaju katalogove vykony az okolo 100lm/watt

u HQI nikto svetelny tok poriadne neuvadza , ale pokial si pamatam je to u 6500K tiez okolo 15.000lm/150w = 100lm/watt

Spominane LVD v katalogu , na ktory je link hned v prvom prispevku uvadzaju napr 6500K , 40w 3200lm = zasa iba okolo 80lm/watt...


Takze akykolvek udaj o tom "setri 40 alebo 60% energie" postrada zasadnu informaciu : v porovnani voci comu ??? obycajnymi ziarovkami do reefu asi nesvietia uz ani v Ulanbatare a v porovnani s T5 HO, LED, LEP a HQI neusetria vobec nic... dokonca su v dolnej casti tabulky....

tak si vyber
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Re: LVD lampy

Príspevok od používateľa Jaroslav »

http://www.8bitu.cz/clanek/ucinnost-svetelnych-zdroju/
Existuje i tato tabulka, která v podstatě potvrzuje Romanovo výpočty a úsudky. Přesto si pokaždé s nadějí říkam, zvláště pak každý rok v květnu kdy platím doplatky za elektřinu, jestli se nestane nějaký zázrak.......
Používateľov profilový obrázok
JardaH
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 28 Nov 2005 13:56
Bydlisko: Turnov, ČR
Kontaktovať používateľa:

Re: LVD lampy

Príspevok od používateľa JardaH »

Tak jsem měl nad akvárkem 700 litrů velkým 1 x200W 5000K a 1x200W 6500K.
Tj. dohromady 400W.
Množství světla je stejné při osvícení 6x80W T5 ATI special-tj.480W. Musím podotknout, že teplo (a jistě i spotřeba) vydávané předřadníky T5 je větší nežli na LVD. Při 5-ti zářivkách je z LVD vizuelně silnější světlo.
Barva světla samozřejmě odpovídá daným kelvínům.
U T5 bohužel moc barvu nerozdělím. Doplním-li fialovou T5 změní mi barvu nechtěně i u korálů zelených na nijakou. Pod modrými jsou zase fialové korály divně modré atd.
Vzhledem k tomu, že já barvu v útesu tvořím barevnými profi fóliemi umístěnými na zdroji světla cíleně ve směru daného korálu jsou pro mne dané kelviny ideální. Odfiltruji jakoukoliv barvu v jakémkoliv směru. Dělal jsem to i u HQI, ale je to problematičtější vzhledem k malému zdroji světla. LVD jsou plošně veliké a tak se dají polepit naprosto cíleně danou folií nad daným korálem a vytáhnout tak jeho barvu.
Nepozoroval jsem nikdy rozdíl na růstu korálů s takto odfilrtovaným spektrem. A to jsem jim od reflektoru zezhora zabarvil zrcadlo též fialovou fólií.
Fungovalo mi to tak u HQI nevidím důvod proč by to nešlo u LVD.

Při porovnání délky životnosti jdu jednoznačně do LVD. Náběh v plné síle je opravdu okamžitý.
Zde to samozřejmě není zrovna žádoucí.

Na 1300 litrů budu mít 3x 300W LVD 6500K a nádrž bude jistě dobře osvícena. Stavět se bude v lednu 2011 samozřejmě s DSB se zeolitu.... žádný odpěňovač, UV, pelety....
Maab
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 25 Okt 2010 16:30
Bydlisko: Bratislava

Re: LVD lampy

Príspevok od používateľa Maab »

Ahoj,
celkom ma to zaujalo /mam rad nove pristupy/ aj uvazujem o tom ako osvetleni pre morske aquarium, pouzil by som LEE farebne filtre pre osvetlovaciu techniku. http://www.leefilters.com/lighting/prod ... C0C1B557F/
jedine co ma trocha odradzuje je ze tie LVD svietia dost slabo v modrom spektre:
http://www.lvd.cc/en/lvd/principle_0_1.html To znamena ze pri pouziti filtra Evening Blue 075 alebo Sky Blue 068 alebo Mikkel Blue 716 by sa potlacila prave najsilnejsia cast spektra
a celkovo by to asi dost stratilo na vykone. http://www.lvd.cc/en/lvd/principle_0_2.html Ale to je iba teoria, ak to niekto ma vyskusane ako sa to sprava s foliamy, potesilo by ma keby sa podelil. Inac tie folie su naozaj super.
Napriklad medium Purple 049 a Deep Purple 797 su celkom ako KZ Fiji Purple...
Napísať odpoveď

Návrat na "Osvetlenie"