Jakou sestavu trubic?

Všetko o osvetlení od klasických trubíc cz T5 až po HQI

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Jakou sestavu trubic?

Príspevok od používateľa amsi »

Chlapi poraďte.Rozhodl jsem se přejít na T5.Mám akva 140x50x50. Těch 140 je blbý rozměr,bohužel.Zatím mám 5x T8,dosti vysvícené,ale korály rostou(seriat,acrop,pocil ...)ZATÍM. Chci poradit konkrétní typy trubic. Mělo by jich být 6. Moje představa je asi ... dvě modré se budou zapínat dřív,o hodinu,pak se zapnou dvě,asi nějaké ATI,bílé a pak bych tak na 6 hodin zapnul další dvě tady nevím jaké,jestli ještě bílá a červená??????, pak se vypnou,a postupně zhasnou všechny.Opačně než při zapnutí. Co mi k tomu napíšete? Je tomoc špatné,nebo použitelné?
Používateľov profilový obrázok
Daniel Dostál
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 20 Nov 2005 23:50

Príspevok od používateľa Daniel Dostál »

Konečně jsem se dostal k vylepšení osvětlení. Zakoupil jsem ATI Powermodule 8x T8 (54W). Jednak se s tím dá žít v jedné místnosti. Vypadá super. Pochválila ho i manželka a to i přes jeho cenu. A druhak je celé v hliníku, takže dobře odvádí teplo. Dalším plusem jsou 4 větráky na horní straně, které "tahají" teplý vzduch z rampy směrem nahoru. Podle mě jednoznačně bomba.

Takže ke složení zářivek. Naládoval jsem tam trubice ATI (jednoznačně nejlepší zkušenost ze všeho, co mi prošlo světlama). Předčí podle mě i velmi dobré trubice od Arcadie. Mám 4x ATI Aquablue special, 2x ATI Blue Plus, 1x ATI Actinic a 1x ATI Pro Color (červená). Během dvou dnů se koráli začali ještě intenzivněji vybarvovat. Momentálně jsem maximálně spokojený. Jedna Acropora má konce vyloženě neonově modré, jedna je krásně oranžová a Seriatopora je svítivě růžovofialová. Dokonce i jedna Pocilopora, která byla mdle hnědá více než rok za týden jasně svítivě zfialověla.

Asi se mnou nebudou mnozí souhlasit, neboť jsem zde četl i názory jak stačí Osram s 6 500 K, ale není to tak. Na složení světla záleží hodně. Alespoň pokud nám jde o barvy, je složení důležitější než jeho intenzita.

A moje další zkušenost je, že ještě o malinko důležitější než světlo je proudění. Skoro bych řekl že 100 % úspěchu v pomyslném koláči tvoří 40 % proudění, 30 % voda a 30 % světlo.

Na AQ s půdorysem 140 x 50 cm bych dal 6x T5 (54W) ve složení 3x ATI Aquablue special, 2x ATI Blue Plus a 1x ATI Actinic. (Případně bych jednu Blue Plus vyměni za jednu Pro Color).
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Príspevok od používateľa amsi »

Díky za názor.Přijde mi rozumný :) .O těch Atinách už jsem dost slyšel i četl,takže na tom něco bude.Možná snad v rámci úspor :oops: bych ty modré a črvenou dal od jiné firmy,tam by to snad mohlo projít 8)
Používateľov profilový obrázok
Daniel Dostál
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 20 Nov 2005 23:50

Príspevok od používateľa Daniel Dostál »

Myslím že jde o složení spektra a tím pádem i o jeho stálost. Pokud začneš šetřit, nejspíše to bude mít následky. Bílé světlo zežloutne, modré vybledne... S červeným nemám zkušenost. Jediné trubice, které podle mě "držely" byly Arcadie. Ale ty jsou asi nejdražší... :?

Podle mých subjektivních pocitů právě modrá (Blue Plus) dělá barvy.

Postupem času zjistíš, že neušetříš na třech věcech: 1) na světle, 2) na vodě a 3) na proudění.... :wink:
Používateľov profilový obrázok
JRx
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: 13 Apr 2007 11:12
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa JRx »

neviem,
no mam aqa podobnych rozmerov a mam tam zatial jeden stream tunze 6000
dost velky prievan to robi, a korale ktore su v ceste zazivaju dost prudky prievan, ani sa mi to moc nepaci a kamkolvek to natocim furt to nejaky koral schyta :(
asi by som prudenie uz riesil viacej mensimi streamami...
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Príspevok od používateľa amsi »

Na AQ s půdorysem 140 x 50 cm bych dal 6x T5 (54W) ve složení 3x ATI Aquablue special, 2x ATI Blue Plus a 1x ATI Actinic. (Případně bych jednu Blue Plus vyměni za jednu Pro Color).[/quote]

Teď tak koukám, Aquablue spec, a Blue Plus. Nejsou to obě modré? :roll: Nebo ty aquablue jsou ty krásně bíle svítící?
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

JRx napísal:neviem,
no mam aqa podobnych rozmerov a mam tam zatial jeden stream tunze 6000
dost velky prievan to robi, a korale ktore su v ceste zazivaju dost prudky prievan, ani sa mi to moc nepaci a kamkolvek to natocim furt to nejaky koral schyta :(
asi by som prudenie uz riesil viacej mensimi streamami...
mno je to sice jinde než na co se ptal amsi tak sorry ale nedá mi než reagovat :wink: neboj se že je to moc.Časem uvidíš že koupíš ještě jeden.Až ti AQ poroste SPS kama tak to proudění rapidně zeslábne,to mi věř
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Príspevok od používateľa amsi »

Proudění je jasné,toho není nikdy dost. I když třeba takovým discosomám až tak dobře nedělá a nevím kam je schovat. :lol:
maty-magor
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 16 Sep 2007 10:17
Bydlisko: Klobouky u Brna

Príspevok od používateľa maty-magor »

Akvárium mám sice jenom pár měsíců, ale taky už jsem zjistil, že dobré osvetlení dělá své. Začínal jsem kompletně s trubicemi od Osramu, a to hlavně kvůli jejich ceně. Asi před 14 dny jsem provedl výměnu a to takto : 1x Osram 67 blue, 1x Osram 8 800K Skywhite, a další Osramky jsem vyměnil za 1x Aqua science special 15 000K a k tomu ještě 1x ATI Pro color. Všechno je v T5 39W, protože akvárium mám dlouhé pouze 90cm, takže trubice jsou od kraje ke kraji, a mám tam zatím jenom hromadu měkých korálů. Rozdíl ve zbarvení korálů a intenzitě jejich barev byl nečekaně velký. Většina korálů byla do této doby taková mdlá, všechno nahnědlé, popřípadě světle zelené, ale po zapnutí těchto světel došlo ke krásnému zbarvení téměř všeho co tam bylo, z hnědé se stala krásně řůžová, a světle zelená se změnila na ostře zelenou. Určitě na tom má velký vliv ta ATI pro color a její fialové spektrum, ale je to neco úžasného. Ta Aqua science je taky oproti Osramu jiný kafe, zatímco osram je žlutej, tak todle je ostrá bílá se vším všudy.
Používateľov profilový obrázok
Daniel Dostál
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 20 Nov 2005 23:50

Príspevok od používateľa Daniel Dostál »

Aquablue Special jsou bílé
Blue Plus modré
Actinic modré do fialova
Pro Color červené.

Aqua Science jsou bílé na začátku. Do měsíce zežloutnou (alespoň podle mé zkušenosti).....
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa vik_33 »

Jj - Aqua Science je krásně bílá na začátku. Ovšem po několika málo týdnech zežloutne jak papír na sluníčku :( . I když ve srovnání s Osram Skywhite žloutne pomaleji. Měl jsem je vedle sebe 3/4 roku a rozdíl byl jasně patrný. Teď mám pár dní ATI Aquablue Special a užívám si krásně zářivého světla. Doufám, že na delší dobu než u Aqua Science a Osramu.
Pro doplnění barevného spektra mám ještě pro modrou ATI Blue Plus a červenou doplňuje T8 Aqua Glo.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
tragett
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 30 Nov 2011 22:28
Bydlisko: Libušín u Kladna
Kontaktovať používateľa:

Re: Jakou sestavu trubic?

Príspevok od používateľa tragett »

Ahoj,

plánuji přechod z T8 na T5 a mám následující dotaz:

Místo 4xT8 58W budu dávat 4xT5 80W, jde mi o kombinaci zářivek, napadlo mě dát:

- 1ks T5 Reef White 15K 80W
- 1ks T5 Reef White 10K 80W
- 2ks T5 Reef Blue 80W - se spektrem 400nm a 500nm.

Dotaz zní: nebude to moc do modra? časem bych doplnil ještě další zhruba dvě trubice, podle místa. Nádrž má 170*50*60(v).
GSM, WhatsApp: 721 889 434
Email: jirka.mayrich@seznam.cz
FB: Jirka Mayrich

Moje nádrž: Libušínský jedenapůlkubík
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Jakou sestavu trubic?

Príspevok od používateľa vik_33 »

O ty dvě trubice to doplň hned. 4 jsou sakra málo ( tedy pro ryby a pro měkké to stačí, ale pro SPS ani náhodou ). Modrá s bílou 50/50 je v pohodě. Když dáš místo jedné modré nějakou actinic, bude to ještě lepší. Ale záleží také na tom, jak se to bude líbit Tobě - někdo má rád hodně modrou, někdo zas více bílé ...
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
tragett
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 30 Nov 2011 22:28
Bydlisko: Libušín u Kladna
Kontaktovať používateľa:

Re: Jakou sestavu trubic?

Príspevok od používateľa tragett »

O nedostatku světla na SPS a LPS samozřejmě vím, nicméně zatím ani jeden z nich nemám, bojuju s tím, jak to vůbec všechno funguje apod. Na to si zatím netroufnu. 5eěím trošku prostorový problém, akva ja šíiroké 50cm a bojím se, jestli se mi tam 6 zářivek vleze, mám totiž takovéhle rampy: http://foto.krmivashop.cz/product/full/ ... 857281.JPG

Bojím se, že se mi tam 6 trubic nevleze a vzhledem k tomu, že akva je zakrytované (nachází se pod šikmou stěnou, tak aby to tu nebylo jak na pláži díky světlu) tak se bojím, že tam ty rampy 3 nenacpu, pokud ano, bude to jak se říká tip ťop. Rampy vyrábím z El. lišty, do které z boku přidělám objímky, dovnitř přimontuju předřadník a vše velmi pečlivě utěsním, rampy co tam mám teď, na zářivky T8 takto pracují 2 roky a bez problému.

Co se týče složení trubic, dal bych tedy jednu modrou, jednu aktinickou a pak ty 10K a 15K - to by mohlo být OK a případně pokud by se mi to nelíbilo, doplnil bych ty zbývající dvě trubice k mé spokojenosti.
GSM, WhatsApp: 721 889 434
Email: jirka.mayrich@seznam.cz
FB: Jirka Mayrich

Moje nádrž: Libušínský jedenapůlkubík
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Jakou sestavu trubic?

Príspevok od používateľa vasekg »

na 44 cm šířky se vejde 8 zářivek velmi pohodlně. Osobně vyzkoušeno
V.

aha edit:

nejprve jsem psal a pak teprve se podíval na obrázek. To pak asi budeš limitován, nicméně udělej to s větším počtem trubek hned na začátku, ušetříš si starosti v budoucnosti.

Světla je vždy málo (to je stále platné tvrzení, stejně jako tvrzení, že účty za elektřinu jsou vždy vysoké)

V.
Napísať odpoveď

Návrat na "Osvetlenie"