Hqi

Všetko o osvetlení od klasických trubíc cz T5 až po HQI

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

maros002
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 787
Dátum registrácie: 04 Nov 2011 21:30
Bydlisko: Ostrava-Zábřeh

Hqi

Príspevok od používateľa maros002 »

Měl bych dotaz na ty, kteří používají hqi osvětlení. Jak vysoko ho máte nad hladinou vody? Díky za odpověď, Marián
Maroš 480 ka
jluk
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 140
Dátum registrácie: 17 Máj 2008 09:34
Bydlisko: Praha-Východ

Re: Hqi

Príspevok od používateľa jluk »

Já mám cca 30 cm.
Používateľov profilový obrázok
tragett
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 30 Nov 2011 22:28
Bydlisko: Libušín u Kladna
Kontaktovať používateľa:

Re: Hqi

Príspevok od používateľa tragett »

30-40cm
GSM, WhatsApp: 721 889 434
Email: jirka.mayrich@seznam.cz
FB: Jirka Mayrich

Moje nádrž: Libušínský jedenapůlkubík
maros002
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 787
Dátum registrácie: 04 Nov 2011 21:30
Bydlisko: Ostrava-Zábřeh

Re: Hqi

Príspevok od používateľa maros002 »

Díky chlapi. Mám 30, takže dobré.
Maroš 480 ka
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Hqi

Príspevok od používateľa bradoo »

Ahojte. Chcel by som sa spýtať tých, čo používajú HQI, aké majú skúsenosti s použitím lacných výbojok ( aliexpress, fish-street). Najmä skúsenosti s náročnejšimi acro. Bradoo
maros002
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 787
Dátum registrácie: 04 Nov 2011 21:30
Bydlisko: Ostrava-Zábřeh

Re: Hqi

Príspevok od používateľa maros002 »

Ahoj. Asi trošku mimo téma. Mám jen zkušenosti s vybojkami od aqua light. Konkrétně 14000k. Barva nic moc a růst taky skoro žádný. U těch z Číny se všeobecně doporučoval minimum právě těch 14000k. Ale při 20000k jsou korály barevnější, ale více rostou pod těmi 14000k. A pak si vyber. Proto to hodně kombinujou. Aspoň tohle jsem podle diskuzí na RC zjistil. Stačí se podívat na nádrže měsíce a uvidíš. Marián
Maroš 480 ka
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Hqi

Príspevok od používateľa bradoo »

Čo som našiel na iných fórach , je fakt, že kelvinova teplota absolutne nesedí najmä u 20k Kelvin - to by až tak nevadilo, a tento problem majú aj značkové výbojky- každá svieti trochu ináč. Ďalej, že po 1-3 mesiacoch výrazne ožltne, alebo zoslabne intenzita -to už môže byť problém. Väčšinou išlo však o staršie príspevky a často krát v spojení s magnetickými predradníkmi. Predsa len aj čínska kvalita ide dopredu ... Uvidíme, či sa nájde nejaký spokojný užívateľ. Myslím, že Madox a Cizmik ich tiež istý čas používali. Bradoo
onco
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 05 Okt 2012 11:13
Bydlisko: bratislava

Re: Hqi

Príspevok od používateľa onco »

ja som zacal svietit predvcerom s hqi nad jednym akva. mam tam 14K aquamedic. farba nic moc. objednal som vcera tie cinske 20K tak dam potom vediet. sam som zvedavy. jedna 250W stala cca 15e xobral som dve. nekup to :)
achilles
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 179
Dátum registrácie: 15 Okt 2015 17:43
Bydlisko: Senec okolie

Re: Hqi

Príspevok od používateľa achilles »

len vydržia 2-3 mesiace a potom klesá intenzita
onco
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 05 Okt 2012 11:13
Bydlisko: bratislava

Re: Hqi

Príspevok od používateľa onco »

mozno by im pomohol nejaky ofuk? ked za 15e vydrzia 3mesiace tak za 60e svietim rok. 60e je cena cca znackovej vybojky. ta vydrzi rok? :)
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Hqi

Príspevok od používateľa bradoo »

Tiež som začal svietiť na jednom neosvetlenom konci akva s 70w 20k HQI. Päticu som pre bezpečnosť vložil do úzkeho pohára od olív a nalepil na lištu.Na dve strany som dal alobal ako reflektor. Dosť sa flaška prehrievala a teplota svetla bola tak 14-15 000K (mierne žltšia od koral + ATI) Skúsil som odbiť dno na flaške, až môže skrz prúdiť vzduch od ventilátora ktorým chladim t5. Teplota svetla chladenej HQI stúpla asi na 16 000K ( chladnejšia ako coral+, žltšia ako kombinácia modra+ koral). To by znamenalo , že čím vyššia teplota oblúka , tým nižšia teplota svetla. To moc nedáva logiku lebo žiarovka aj čierne teleso sa chová opačne. Ale je to tak , lebo pri výkonovom preťažovaní tiež klesá teplota svetla. Čo tak použiť 250w 10K výbojku , a šupnúť ju na 150w ( prepínací predradník)? Teplota svetla v kelvinoch by mala stúpnuť a keby stúpla aj životnosť aspoň na dvojnásobok ... Skúšal to niekto, alebo narazil niekto na článok/ diskusiu ohľadom životnosti a farby svetla pri tlmení výkonu HQI? Bradoo
onco
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 05 Okt 2012 11:13
Bydlisko: bratislava

Re: Hqi

Príspevok od používateľa onco »

zaujimavy poznatok. logiku to dava, lebo plyn vo vybojke hori v oboch pripadoch ktore si uviedol pri vyssej teplote.
boli by fajn vyskusat zapnut 250W na 150W elektronicky predradnik. neviem vsak aku by to malo zivotnost, ci by to predradniku nejako neskodilo. mohol by poradit nejaky elektrikar odbornik :)
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Hqi

Príspevok od používateľa bradoo »

Rád by som po dlhšej dobe oživil toto vlákno. Po tom ,čo sa mi podarilo nájsť el. predradník 150w za 12€ som sa rozhodol že HQI vyskúšam. Napriek tomu, že je taký lacný , má ochranu proti prehriatiu, aj vnútornú pojistku. Tu je link-https://www.kupzarovky.cz/gedi-eb-150w- ... 33827.html Zhruba mesiac som svietil s čínskymi 4x150w aqualight marinecolor 20k. Svetlo nemalo zlú farbu, ale zhruba po 3 týždňoch mierne zožltlo. Podarilo sa mi nájsť obchod s výpredajovými RADIUM 150w za 8€. Ak by mal niekto záujem dám link - už sa nevyrábajú, takže ponuka bude obmedzená! https://www.gluehbirne.de/Radium-HRI-TS ... dampflampe Tieto som svietil zhruba 5 týždňov a farebne boli oveľa stabilnejšie a silnejšie. Majú menší podiel fialovej farby, a viac modrej. Rozhodol som sa, že prejdem na 3x 250w. Spravil som si veľké reflektory a momentálne svietim 3x275w s aqualight 20k. Napriek tomu, že ich preťažujem o 25w (tlačidlo superlumen +10%) ,aj po vyše 2 mesiacoch si držia farebné spektrum (nežltnú.) Skúsil som osloviť slovenského dovozcu RÁDIUM, či nemajú 270w klasiku HRI-T 250W/230/B/E40 čo je spolu s 400w variantou najlepšia a najobľúbenejšia výbojka na more. Aj keď ju nemajú v ponuke, mali ju na sklade za špičkovú cenu (do 30€. )!!! Pokiaľ by niekto mal záujem, tu je adresa: http://www.toplight-ke.sk/ Treba ich však kontaktovať cez mail. Cena tiež závisí od počtu. Zatiaľ som ich neskúšal, ale mali by byť ešte modrejšie ako 150w verzia. Na porovnanie dám foto 150w varianty mesačnej AQUALIGHT a novej RADIUM. Farby nie su žiadny zázrak(nemám sump, odpeňovač a nemením vodu), ale po prechode na HQI sa určite polepšil rast aj farby.
RADIUM.JPG
AQUALIGHT.JPG
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Hqi

Príspevok od používateľa Lukáš »

Pri 150 W sa nejaky markantny rast ani farby SPS cakat nedaju, od 250W hore to uz vsak zacne byt zaujimave a pri 400W liezly acropory z vody, s farbami podobnymi ako v prirode. Dnes sa podobny efekt ako kedysi s HQI da dosiahnut pomocou LEP, len ich treba dosvecovat modrymi LEDkami.
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Hqi

Príspevok od používateľa bradoo »

Nad 400w som uvažoval, ale neviem či sa mi podarí uchladiť v lete tých 3x275w. Chladič nechcem. Výhoda je, že netreba v obývačke kúriť :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Osvetlenie"