Skutečná efektivita LED vs. T5

Všetko o osvetlení od klasických trubíc cz T5 až po HQI

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

pavel1
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 88
Dátum registrácie: 08 Jan 2014 15:10
Bydlisko: Pardubice

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa pavel1 »

Mrknete na vlakno osvin, ten jede na cinsky svetla a jak mu jede, ma to jak prales, :D
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa VINTR »

Jajo napísal: pasívnom chladení a modré už dosť zčernali.
Jajo, mě zčernaly jen UV a to do cca 1 roku. royal blue ty taky samozřejmě zajdou ale po 4 letech můžu říci, že ještě svítí kvalitně a za 300 kilča je když tak vyměním (všechny!!!!!!), oproti T5 jako zadara......... Pasivníi chlazení ti snižuje životnost ledek, chce to dobře chladit. Ale můži řci, že já mám horší chlazení... mám určitě i 70°C na chladiči co je moc (do 40 je OK) a i tak mi levné čínské čipy vydrží a zatím mi ani jeden neodešel......... Důležitý je do nich rvát správné ampéry (alias volty), když jsou na 9 - 11 V je dobré si to přeměřit a zjištíš že 9,5 - 10 V je až dost.......
tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa tomvec »

Ty čínské 10W moduly a COB-LED pásky mám na na sladkovodním i mořském akva cca tři roky, chladič je jen hliníkový L-profil a mám k nim proudové i napěťové zdroje. Nastavené (případně sestavené) tak, aby "chladič" moc nehřál. Intenzitu osvětlení nemůžu posoudit, jestli klesá, ale nic nečerná.
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa Jajo »

VINTR:
mne to az tak nehreje, ale kupil som to pouzite a boli tam dorabane zdroje , ktore maju regulaciu a 2X44V asi som to nejak prehnal s tou regulaciou. urcite tam slo viac, ako malo. nemeral som vystup. kazdopadne som si uz objednal nove chipy a ked bude cas, tak to vymenim a riadne zmeriam. budem to mat ako zalozne svetlo.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa VINTR »

Mě to hřeje, protože jsem použil nestandardní tvar chladiče, aby mi šly ledky jednoduše zakytovat sklem (připlesk jsem na chladič jen sklo - bez práce...)http://www.ehlinik.cz/hlinikovy-chladic ... 00101.html no a z vrchu jsem dal jen dva ventilátory (80x80) a to do středu a celé chladič připleskl na dekl akvárka....... Takže ve středu je teplota OK, ale na konci již má chladič řádně nahřáto do 70°C nebude mít daleko........ Mám v plánu to nějak upravit, přidat ventilátory a tím mít možnost stáhnout ty dva co jedou na 100% a hlučí......., ale jsem trochu lenošný..... tak už to mám tak nějaký rok..... :lol:
Jinak
- T5 se přidávají jen na doplnění kompletnosti spektra.... korálům si myslým ,že je to šumák (při dobrá skladbě ledek - spektra co potřebuješ) a maximálně jen pro oko, ale to je lepší led světlo...... háže takový ty úžasný prasátka.
- Výbojky ty se zřejmě používají na vyšší sloupec vody což doma nebudeš mít....

U toho posledního světla je nevýhodou, že můžeš přehřát korály a proto musíš v létě mít chladič, jak bych to srozumitelně napsat.... při 29°C pod výbojkou uvaříš zřejmě nějaké korály, protože to světlo "hřeje i pod vodou" dej si pod tu lampu ruku.

U ledek to při 29°C zřejmě přežijí, protože to světlo "nehřeje i pod vodou" dej si pod světlo ruku.

Toto bych viděl i tu jednu z nevýhod těchto výbojkových světel...
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa bradoo »

Ja by som chcel poukázať na jeden zaujímavý fakt. Mám led osvetlenie -6 kanálov plynulo programovatelné , každý kanál ma minimálne 2 druhy lediek - napr. modrá má napr spektrum 470nm aj 485nm, Rb 445,450 aj 455nm. Čiže žiadne vykradnuté spektrum. Napriek tomu, že farby som si nastavil podľa toho ako sa mi páčili, všimol som si , že do akvária už toľko nečumím , ako keď som frčal na T5. Keď som videl akciu u výrobcu T5 GIESEMANN , kde sa dali v akciovej ponuke kupiť T5 za 1/3 ceny ako v našich obchodoch, neodolal som a pre zmenu som prehodil späť na T5. Prvý moment bol sklamanie- predsa len pri LED to bolo na prvý pohľad efektnejšie. Avšak LED svetlo pôsobí na človeka agresívnejšie a núti ho skôr odvrátiť zrak.Teraz svetlo pôsobí mäkkšie, príjemnejšie. Viac sledujem život v akva a všimol som si, že aj prípadné návštevy neakvaristi so záujmom sledujú život v akva- predtým po chvíli odvrátili zrak. Akváriu sa pritom darí zhruba rovnako. bradoo
DeuceBigalow
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 06 Jan 2017 17:44

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa DeuceBigalow »

Prosim ta, aka bola tvoja motivacia na vymenu led za T5... riesim teraz podobnu dilemu... a nepodelis sa s tipom kde si nasiel akciu na T5 svetla Giesemann?.. dik
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa Spongebob »

Ja do toho teda cumim porad jak kreten :lol:
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa MRysan »

pusť si tam více červené a oranžové. Na LED nekoukáš tak dlouho, protože je to moc modré. Při dlouhodobém sledování či pobytu v místnosti pouze se zdrojem LED budeš mít i problémy se zaostřováním na normálním světle, je to jen dočasné.
LPS/SOFT 300l
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa bradoo »

Nie je to farbou. Svetla som nemenil, len som jednoducho pripojil trubice, a odpojil napájanie LED. Ešte raz- fluorescencia aj farby su krajšie pri LED ale prijemnejšie mi je T5. Modrou farbou to nie je- najradšej som sledoval akva iba pri actinic. Keď chcem môžem lahko prepnuť na LED. Určite by som LED pre T5 nerušil. Išiel som do toho len pre nízku cenu T5. Akcia na Giesemann ešte je, ale trubice na more su už takmer všetky vypredané.http://shop.giesemann.de/epages/Giesema ... /S_100.563 napr. modrá actinic+ 80w bola do 9€ :) Fakt ste nikto nepostrehli, že po prechode na LED už nečumíte tak dlho do akva ? Bradoo
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa axelson »

bradoo ak to porovnas s trubicami ATI ? doprava co vysla?
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa bradoo »

Ahoj. Tá akcia asi skončila. Ceny boli myslim od 9-13€ pre 80w. Menej watové ešte menej. Ale doprava bola 14,80 €. Gieseman je skoro porovnatelný. Čo som si všimol, dosť kombinujú gieseman aquablue s blue od ATI. Gieseman biela, má viac fialovej aktinickej ako modrej. Bradoo
Naposledy upravil/-a bradoo v 09 Jan 2018 15:09, upravené celkom 1 krát.
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa axelson »

No co som pozeral tak nejaka akcia este je.ja pouzivam nlie+3x,coral plus,actinic,purple.rozmysm ci vymenit nieci?
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa bradoo »

Kukal som a je ešte. Ale iba niektoré sú a aj to nie všetky watáže. Našiel som presne koľko bola tá doprava v starom maile -14,8€. Môžeš skusiť ružovú a bielu zameniť. Ale maju len 80w. Bradoo
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa axelson »

Prave 80 w pouzivam :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Osvetlenie"