Skutečná efektivita LED vs. T5

Všetko o osvetlení od klasických trubíc cz T5 až po HQI

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

jansimek7
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 268
Dátum registrácie: 02 Okt 2012 09:11
Bydlisko: Bohumil-Jevany, kousek od Prahy

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa jansimek7 »

děkuji:-)
Vondra Miroslav
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 20 Sep 2006 21:44
Bydlisko: Velvary

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa Vondra Miroslav »

Ahoj ty aireny 80 *80 mám na světlech taky že by byli uplně tiché to se říct nedá po čase začou hučet je pravda že proti tomu co tam bylo je to podstatně lepší ale když se večer vypnou světla najednou to stihne . Mirek
tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa tomvec »

To ty megacool LED světla za desítky tisíc nemají tiché ventilátory s plynulou regulací otáček v závislosti na nastaveném výkonu?
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa MRysan »

Pacific ne, po záruce to předělám a bude mít :D
LPS/SOFT 300l
tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa tomvec »

Při těch objemech výroby plynulá regulace nebude stát snad ani dolar...

Primitivní regulace.
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Koukám, že Tomvec je trochu demagog. Které t5 světlo má wifi a plynulé ovládání?

Jednoduše jsu zde dnes tato fakta:
T5:
levné -JRx můžeš kontaktovat taky, stejně si to můžeš zbastlit doma ať je to T5 nebo led
nutnost měnit trubice - cena provozu jde nahoru
oproti led cca o 25% více energie protočíš (50% - není úplně pravda, to už jsme asi všici doma poznali)
nemožnost ovládání - sorry ale mým rybám to dost vadilo a přirozené to taky není :idea:
wifi není podobně jako další serepatičky - to ale nemá vliv na korále a ryby, je to jen bonus navíc, )resp. tady mínus) :wink:
podání barev super - jo to víš - a deset let se tu řešilo jak poskládat správně trubice- než se to přesunulo k ledkám :lol:
co mi třeba vadí je plocha jakou to zabere - horší manipulace v akváriu, design u atyp. tvarů ...

LED:
drahé - ad t5 záleží na kupu - jestli nechces to wifi navíc a super trooper blbosti tak basic řiditelné led je cca o 25% nahoru oproti t5 odpovídající kvality - to pak třeba ušetříš na té energii a trubicích
jednou to nastavíš a nemusís se s tím srát - ja na výměnu trubic myslet nechci
led se ti vypálí stejně jako ti může zdechnout trubka - u led se mi doma ještě nestalo :wink:
ovládání je plynulé - přirozenější a jako bonus mihotání světla (už si nepamatuju jak se to anglicky povidá) prostě to vypadá jako v moři
barvy jsou dle mého dost závislé na tom co každej chce za efekt - jde to i stejně dobře jako T5, prostě si to nastavíš jak chceš - jo a neotřebuješ ani trubice co se ti pak válej v koutě protože to nebylo ono :idea: jen ubereš přidáš procenta
design a velikost světla hraje pro ledky
životnost - čína jde často do hajzlu - ale nikdo ti nenutí to kupovat, nevím jak e reklamujou radiony - to je otázka na Pepina a jiné prodejce. DIY z dobrejch čipů tu fungují spolehlivě (třeba mě 4 roky)
hlučnost je srovnatelná s t5kama s větráním - ono se to totiž řeší stejně u obou

V tom co je lepčí mám jasno. Aspoň dle mé lenosti a mejch očí. A korále taky rostou, teda když neroste sinice a hodnoty vody jsou aspoň trochu blízké moři. :D Tu úsporu s mořem zatím nehledám, to je otázka na mé budoucí já s rozjezdem něčeho, kde to rozdíl bude třeba 360, nebo 500l.
Madox
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 684
Dátum registrácie: 25 Aug 2014 22:07
Bydlisko: Bratislava

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa Madox »

charloschuanche napísal:Koukám, že Tomvec je trochu demagog. Které t5 světlo má wifi a plynulé ovládání?

Jednoduše jsu zde dnes tato fakta:
T5:
...
oproti led cca o 25% více energie protočíš (50% - není úplně pravda, to už jsme asi všici doma poznali)
...
nemožnost ovládání - sorry ale mým rybám to dost vadilo a přirozené to taky není :idea:
...
S tymto moc nesuhlasim, to ze na oko sa to zda byt v pohode je niekde inde ako to co realne do akvaria svieti. Viacmenj co usetris na elektrike setris na vyprodukovanom "svetle". No a tu je otazka tej efektivity, ked je generovane svetlo cip vs trubica tak male. Ked porovname priblizne v rovnakej vatazi dobre T5 vs dobre Led cenove porovnanie sa dostava do uplne inych cisel.

Ovladanie je mozne u takmer kazdeho svetla, existuju predradniky ktore su riaditelne bud na 0-5V alebo 0-10V (apex ready), take telesa napr ma ATI. Btw rozdiel v cene predradnika (na 2 trubice) je asi 10€, cca 250CZK? moznost ovladat v 10 krokoch (Osram). S ostatnym mas pravdu, vsetko je len na vybave a doplnkoch danych svietidiel co sa komu paci.
tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa tomvec »

1) Nikde jsem nepsal o T5 světle s WiFi a plynulou regulací.
2) Regulovatelné předřadníky pro T5 trubice jsou na trhu dostupné.
3) Poznatek, že LED světla ušetří 25% el. energie a ne proklamovaných 50% je zajímavý.
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa charloschuanche »

To madox a tomvec:
Madox super a ten tvůj příspěvek ohledně účinnosti slunce led a t5 z první strany ti teď trochu odporuje - maš tam pro led 0,04W a t5 0,024W to je tuším 60% led - okometrické měření v mořské akvaristice sice není matematika ale když ti něco roste pod určitou watáží t5 a pak to ladíš aby to stejně rostlo pod led tak asi dokážeš odhadnout jakej je rozdíl. Ano vychází mi to to takto. Je to uživatelské hodnocení skutečné mnou potřebné efektivity v mém provozu.
Klidně můžeš rozvinout jak ti to vychází v porovnání ty super t5 a super led cenově - a jejich dostupnost použitělnost, vhodnost dle spektra a jednoduchá instalace při DIY do funkčního světla (tím myslím ty super ledky). Fšici tu používají podobné a podobně dostupné komponenty. Když se rozhlídněš po fóru tak stačí přečíst co se tu používá a udělat si názor sám. S tím se třeba tomvec crcat nechcel. Kupa lidí tu má schválně trochu nadhodnocený ledky pač je můžou naštoubovat nahoru a svítí většinou kolem 60-80%. Stačí si počíst. U zářivek to uděláš koupí nového světla.

Ad předřadníky u t5 ATI jejich světla cenově konkurují led radionu, sorry 250Kč tam přihozený není. A když vezmeš tři okruhy na 6trubic 750 + u světla za cca 4000 je docela dost za to, že to stmívání je fakt regulovaný, nejsem technik je tam možnost tegulace po 1% a nepotřebuješ t plné funkci ještě něco?

A tomvec nepsal jsi o světle s t5 a wifi ale hned na začátku - ač je to offtopic u hodnocení efektivity jsi pyskoval na heknutí wifiny - to s hodnocením nemá nic společného ale je to příjemný bonus, který nemusíš využít, myslím, že tak to bylo myšleno.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa VINTR »

Já jasem za jedno, ledky vedou, pohodlí, jednoduchost, vydrž a cena...... Při správném nastavení, čína vydrží... nepálí se. Základ je neprat do nich 12V, ale jen 10V a dodnes mi neodešla ani jedna ledka (10W čip). Barvu si našteluješ jak se ti líbí atd, atd, atd.............
Prostě zvolíš-li jiná světla, je to jako by jsi si v dnešní době pořídil magič na pásky, hrát ti taky bude :lol:
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa Jajo »

A keď mám 150cm dĺžku, oplatia sa stále ešte Led? Veď je to 2000+ € investícia. Pričom t5 sa dá zohnať za pár EUR. Mám akva komplet zakrytované, tak design neriešim.
A domáce riešenie.... no neviem. JRX chcel 1000€.


Jajo
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa švíco »

Všechno je relativní.... 150 cm délka... ale jaká hloubka? Jaká šířka? Jaké korály? Jak složité světlo? (řízení atd..)...
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa VINTR »

No mě přišlo DYI led na cca 2500 Kč s plným ovládáním :wink:
http://www.reef.sk/viewtopic.php?f=43&t=3576&start=585
150 w (čínských, takže to bude míň....) je to na cca 300 litrů (145 cm dlouhá nádrž) a celkem to pod tím roste. na controler bych si dovolil připojit až 250 W na každý řízený okruh až 5 x 10 w čipů....... a máš to za pusu :mrgreen: a těch zbylých 900 éček bych investoval do ca reaktoru.

edit: dokonce když si připlatíš 200 kč koupíš ten kontroler s připojením na wifi :wink:
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa pepe »

Já svítím 1x Radion G3 (né PRO )na cca 130 litrů a spokojnost.
Ale na valstní oči bych chtěl vidět velkou nádrž osvětlenou tímto:
http://www.morskeakvarium.eu/osvetleni- ... l-led.html
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa Jajo »

Akva je 150x 60x60. Momentálne len mäkké a lps, ale do budúcnosti určite aj SPS.
Chcel som aj nastavovanie spektra. No a bolo mi to nacenené na okolo 1000€. Samozrejme boli to cree led.
Teraz mám 4x80w t5+ 100w led Čína. Ale tá Čína už viac nesvieti, ako svieti. Je to na pasívnom chladení a modré už dosť zčernali.


Jajo
Napísať odpoveď

Návrat na "Osvetlenie"