Skutečná efektivita LED vs. T5

Všetko o osvetlení od klasických trubíc cz T5 až po HQI

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa tomvec »

Skutečná efektivita LED vs. T5

Berte to jako dotaz, nebo snahu o diskuzi, jak chcete. Jde mi o skutečný přínos LED osvětlení oproti T5, já k tomu nemám jednoznačný postoj. Pročetl jsem reef od předu do zadu a zase zpátky, ale odpověď mě to nedalo.

Moje poznatky a názory:
1) porovnával jsem barvičky, na fotkách tady i jinde, videa na TyTrubko. Nějak víc se mě líbí nádrže nasvícené do bíla než do modra. Při srovnávačkách se mě víc líbí nádrže osvětlené T5. Věřím že super hyper LED světla umí namíchat barviček, že by si uživatel na tabletu/telefonu ošudlal prst, ale...

2) reálný světelný výkon. Četl jsem příspěvek, kde dotyčný psal, že T5 s dobrým předřadníkem a reflektorem dá až 110lm/W (pokud si dobře pamatuju). Výrobci špičkových LED uvádějí až 170lm/W, ale z diskuzí o stavbě LED světel tady je vidět, že v reálu to tak slavné nebude, hlavně s ohledem na životnost LED. A pokud to teda výrobce ohulí tak, aby to vydrželo záruku a přitom pořádně svítilo, tak to není vzhledem k ceně špičkových LED světel žádná výhra. Varianta koupit si světlo s dvojnásobným výkonem a jet na poloviční výkon kvůli životnosti, no...

3) návratnost. Pokud mám potřebu 100W osvětlení (v T5), můžu toho dosáhnout za nějakých cca 5000,- Kč. Ano, budu ročně měnit trubice za cca 1500,- jak dlouho vydrží předřadníky netuším, jeden vyjde na pár stovek. Pokud zvolím LED světlo, bude mi stačit 50W (když pojedu nadoraz), cena světla bude i s držákem cca 10000,- Kč. Nemusím nic měnit, ušetřím polovinu za elektřinu. Ale jak dlouho LED světlo vydrží když pojede naplno? Záruku? nebo pět let? Viděli jste v poslední době nějakou moderní elektroniku pájenou bezolovnatou pájkou pět let v provozu? Skeptici tvrdí, že to déle nevydrží. Opravy se u elektroniky řeší výměnou celých modulů v ceně dvou třetin nového výrobku. A návratnost je v ...

Tak se nestyďte a něco napište. Díky předem.
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa MRysan »

Výhoda LED je samozřejmě v možnosti nastavení spektra a levnějším provozu. Návratnost investice tam není, ale chtěl bych vidět koníček kde ta návratnost je a pokud někoho zajímá návratnost investic nechť neprovozuje akvárium, tím spíše mořské.
LPS/SOFT 300l
tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa tomvec »

Neřešme návratnost vs. koníček. Od tebe to vyznělo, jako že kdo nemá na špičkové LED světlo, nemá dělat mořskou akvaristiku. To je jako nemáš na kolo z sto táců, tak choď pěšky. To potom není o provozování koníčků, ale o poměřování pindíků.

PS: Rostlo to i pod T8.
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa Spongebob »

Odpovim na co z vlastni zkusenosti muzu odpovedet.. Nikdo si snad nekupuje, nebo by nemel kupovat, svetlo na hranici vykonu, stim ze pojede na plny vykon. Lidi co znam a maji led na miru, jej maji dost predimenzovane. Dalsi vec vydrz.. pokud mas opravdu kvalitni led a nejedes na plny vykon, tak nevidim problem. Moje led svetlo od JRX jsem pred rokem a pul koupil od clen Abesko, ktery ho mel 2-3roky, cili skoro 4 roky stare svetlo...tomu svetlu neni vubec nic! Plna regulace vseho co si vzpomenes. Jediny co to svetlo neumi je bourka.. a to me prijde jako uz dost velka chujovina :)
Abe jel na tom svetle co mi rikal modry na 60% a rostlo mu vsechno i sps. Ja mam asi radsi vetsi palbu, tak davam 70% na modre..bilou mam jen 30% a o ostatnich barvach se ani nemusim bavit..to nejsou ani desitky procent. Cili pokud je to dobre chlazeno, nevidim problem v opravdu dloooouhe vydrzi. A kdyz nejaka odejde? Vubec s tim nemam nervy,sednes k netu, danou led objednas a vymenis nebo nechas vymenit. (Bavime-li se o individualne stavenem led svetle)
Ted treba chci zkusit pridat zlutou misto jedne bile..pohoda..objednal jsem led cree pozadovane barvy a vykonu, necham vymenit. (Mozna to udelam sam uvidim)
Spousta kreativnich moznosti. Osobne nevidim duvod si koupit neco, co muzu tak maximalne roznout\rozsvitit a zhasnout... a jeste treba s dvojnasobnou spotrebou. A jeste je menit co rok :roll: Ale rikam je to muj nazor..verim ze je tu dalsich 50% co maji radsi trubice a nema smysl se dohadovat. Kazdy uprednostnuje neco jineho a z ruznych duvodu.
D.
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa tomvec »

A potom tady najdeš příspěvky, kde jednomu zčernaly čočky, druhému odešla jedna regulovaná větev... Myslel jsem také, že neodejde jenom některá LED, ale odejde ta řídící elektronika, napájení. Jak si u Kessilu vyměníš odpálenou jednu LED? Jak si opravíš chcíplý WiFi modul? Co když ti tu WiFi (nebo celý webserver) někdo crackne a když budeš na dovolené, bude si hrát s akva?
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa Spongebob »

tomvec napísal:A potom tady najdeš příspěvky, kde jednomu zčernaly čočky, druhému odešla jedna regulovaná větev... Myslel jsem také, že neodejde jenom některá LED, ale odejde ta řídící elektronika, napájení. Jak si u Kessilu vyměníš odpálenou jednu LED?
Kdyz uz jsi to preskocil, nebo necetl cele, tak ti to sem hodim znovu :)
" (Bavime-li se o individualne stavenem led svetle)"

Navic pisu, ze je to moje osobni zkusenost!....ja s tim svetlem nemam nic a nic jsem nemenil...thats all. Jak sem psal neminim se tu s nekym dohadovat. :roll:
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa Spongebob »

A ano ledky odchazeji casto-casteji, ale na tech svetlech z Alliexpresu! Ale i na ty jede milion lidi po svete a taky jsem ho chtel vzit. Na nem si totiz taky muzes vsechno pripadne vymenit kdyz nejaka odejde. Je to skladacka.
Ja wifi nemam.. vidis to jsem zapomel..tak to se mi asi neposere :lol:
A hacker co mi chce napadnout nastaveni svetla v akvariu, zatim co jsem na dovolene?? To uz snad ani nemusim komentovat :lol:
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa tomvec »

Já si skládačku i s kontrolérem umím udělat sám (teda kromě nějakého pěkného krytu, na to nemám vybavení), LEDky i TC420 nakoupíš za pusinku, v tom problém nevidím, ale bavím se o komerčních produktech.

A k těm hackerům (správně se jmenují crackeři), ještě jsi nečetl o botnetech postavených na IoT, domácích routerech, IP kamerách? A nebude to dlouho trvat a bude to na pračkách, ledničkách, domácích termostatech atd. Stačí jen číst. Ale to jsem odbočil od tématu.
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa Spongebob »

Ano spis bych teda muj kladny nazor priradil skupine "zakazkove led". Uz bych nikdy nic jinyho nechtel.
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa Myscho151 »

Rád by som tiež reagoval,

Najprv cena: je jasné, že človek ušetrí na spotrebe elektriny ale samozrejme obstarávacia cena u lediek je vyššia ako u T5, samozrejme, keď chce človek nové trubice kúpi zamontuje a má to, u lediek je to horšie, najmä ak človek nieje zručný elektrotechnik. Ale či je reálna úspora elektriny, vyššia ako rozdiel obstarávacej ceny lediek a t5 rampy ťažko povedať (ale pozrime sa na to z druhej strany) je to koníček a každý koníček niečo stojí a plakať nad tým, že koľko ma stojí elektrika je irelevantné, lebo to nieje nutnosť maž morské akvárium, ale keď sa ho raz rozhodnem mať tak je samozrejme, že si to musím spočítať, či ho môžem mať a či to dokážem potiahnuť z rodinného rozpočtu.

Čo keď odíde ledka: nad tým som sa moc nezamýšľal, keď som to objednával, nakoľko je JRX z ke a nemal by som to ďaleko a čo sa týka záruky tiež som to neriešil pri objednávaní ale musím povedať, že JRX je férový chlap...

Osvetlenie akvária a farby: videl som už pár akvárií a musím sa priznať, že pod trubicami je farebnosť oveľa lepšia ako u led to je bez debaty.

Marketing a estetika: Je samozrejme, že taká malá krabička nad akvárkom vyzerá oveľa lepšie ako trubice resp. DIY led svetlo. Rôzne vymoženosti typu: ovládanie svetla mobilom atď. osvietenie akvárka s prakticky hociakou farbou... a iné marketingové ťahy... samozrejme s tým spojené to, že človek reálne so svetlom ide na 50% výkonu (je to výhoda preto lebo napr ja som kúpil radion nový a tým pádom, že idem na 50% tak sa mi vôbec nezapína chladič, čiže svetlo je absolútne tiché). Wifi je tiež diskutabilné, ale keď človek na to má a kúpi si komponenty, ktorú spolupracujú napr s apexom tak to je len výhoda ako celé akvárko dokáže riadiť cez pc a v dnešnej pretechnizovanej dobe je to normálne (ak si vezmeme to, že sa predávajú elektrické zubné kefky s bluetooth a mobilnou aplikáciou, práčky s wifi, vysávače s wifi a kamerou), tak si myslím, že ovládať akvárko cez pc je úplne normálne :D

T5 osvetlenie a nano akvária: najkratšie T5 čo som našiel sú 55cm a sú 15W čo by nad mojím 38 cm akváriom vyzeralo prinajhoršom hrozne resp. komicky. To nehovorím, že ani takú rampu by som nenašiel.A ešte to, že nevim či by bol výkon dostačujúci. Nad nano prichádza do úvahy jedine osvetlenie typu G23 11W čo mám je nad domácim nanom... ale zas mám tie trubice 4 ... čiže 44w, osvetlenie akva je krásne ale to teplo od trubíc a to nehovorím, že tie "krabičky" (preradníky) sa hrejú tak, že ich musím mať na panvici a pod tým azbestovú podložku pre istotu. Čiže na leto musím dokúpiť chladenie do akvárka.

Môj osobný názor: Iné osvetlenie ako LED by som nad nano nedal. Ak však raz vyrastiem a budem si môcť kúpiť veľké akva tak budem fakt zvažovať jedno aj druhé ale skôr by som šiel cestou trubíc (ak ich dovtedy EU nezakáže) :D Nakoľko za led osvetlenie nad také 350l akvárko by som dal asi viac ako za celé akvárko, so životom, čerpadlami, odpeňovačom atď.

Výdrž techniky v dnešnej dobe: poviem to tak, moje osobné skúsenosti typu čo ako dlho vydrží: kupoval som hráčsky pc pred 6timi rokmi ide doteraz, kúpil som si nový teraz nedávno a grafika odišla po 3ch dňoch. A takých príkladov zo života má každý plno... môj názor na to je taký, že fakt človek musí mať štastie aký kus si kúpil. Tak je to zo všetkým aj s technikou okolo morského akva... lebo keby som sa mal rozhodovať tak, že kúpim iba to na čo som nevidel na nete ani nepočul zlé ohlasy, že sa to človeku nepokazilo tak by som nemal nič :D Taktiež je to aj s mobilmi ja som sa nachodil niekedy s mobilmi na reklamácie ako asi nikto... ale za posledné 4 až 5 rokov som nemal vôbec problém žiadny s mobilom ale ľuďom okolo mňa sa kazia mobily vždy :D :D Buď je to o štastí... alebo neviem... a nejdem tu písať o tom, že odkedy mám iphone tak neviem, čo je to reklamácia, nakoľko dosť veľa kamarátov práve s iphonami behá po reklamáciach :D :D :D a tak je to zo všetkým aj s lacným svetlom nad akva aj s drahým a detto so všetkou technikou okolo akva.

Odbočil som síce od tímy ale čo už.
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa Myscho151 »

Spongebob napísal: A hacker co mi chce napadnout nastaveni svetla v akvariu, zatim co jsem na dovolene?? To uz snad ani nemusim komentovat :lol:
Svetlo, ale čo ak máš napr apex alebo reeflink a máš aj čerpadlá riadené cez pc resp. net :D to už sranda neni :D :D :D
Preč s paranoiou, inak by sme museli používať pevné linky a chodiť do banky zadávať úhrady ručne :D
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
Madox
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 684
Dátum registrácie: 25 Aug 2014 22:07
Bydlisko: Bratislava

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa Madox »

Oki jednoducho a rychlo. Diskusia nema moc vyznam pokial neurobis nejaky realny pokus, co je na toto zbytocne, jeden system 2 nadrze, rozdelenie koloni , rovnake prudenie a potom to riesit. Farebnost, ano zalezi od svetla ALE zalezi od primarnych hodnot vody (kh,ca,mg,no,po), zalezi od sekundarnych prvkov vody (stroncium, iod a neviem co vsetko). Porovnavas neporovnatelne systemy, efektivita led aj t5 aj hqi sa da zistit jednoduchym PROFESIONALNYM PAR metrom. Tam dostanes realne spektrum, mnozstvo svetla dopadnute na danu cast akvaria a vsetko. Do vlakna o AI svetlach som daval take merania co som nasiel na nete, mozes si vyguglit rovnake porovnanie na T5. Tam mas svoj vykon. Ale farebnost/spektrum je nieco uplne ine. Este k tej efektivite, trubica ti svitie aj "hore" na reflektor, tam musia byt mrtne straty. Ledka ti svieti iba jednym smerom (teda nove svietia reverzne ale to je teraz fuk).

Edit: uz som tu mal podobnu hadku a je to asi zbytocne riesit stale dokola. Mensi vypocet ;)
Do 2m je asi jedno ta farba svetla. Farebna strata sa lahko da najst v tabulke.
(hodnoty nepreratavam na nase sustavy ...)

-> Slnko ma 380000000000000000000000000 Watov na vzdailenost 93milionov mil.
-> priblizne 130 W na stvorcovu stopu
-> 1 wat ~ 18 lumenov
-> 130 watov ~2340 lumenov na stvorcovu stopu
-> 2340 lumenov mame na plochu 0,092m2
http://www.reef.sk/viewtopic.php?f=64&t ... lit=spalna
Ak chces replikovat slnko do akvaria
Pri vseobecnych info lumenov na Wat ti vydu tieto hodnoty:
2,54lumenov na 1cm2
Pri T5 je to 0,024W na 1cm2
Pri HQI je to 0,03W na 1cm2
Pri LED je to 0,04W na 1cm2

Ale bacha porovnavas full spektrum slnko, s "full" spektrum svetelnymi zdrojmi, cize hrusky s jablkami....
tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa tomvec »

Madox díky za odkaz, vidím (snad dobře) že máš (nebo měl jsi) Blau Lumina T5, je dobré?
JLC
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 117
Dátum registrácie: 07 Mar 2014 16:55
Bydlisko: Praha 6-Liboc

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa JLC »

Pri vseobecnych info lumenov na Wat ti vydu tieto hodnoty:
2,54lumenov na 1cm2
Pri T5 je to 0,024W na 1cm2
Pri HQI je to 0,03W na 1cm2
Pri LED je to 0,04W na 1cm2
to Madox: To je trochu divný závěr, že nejefektivnější jsou T5 a nejméně LED.
Odkud bereš ta čísla?
AQ+filtr=~400 L, měkké koráli, Filtrace: protrhávání měkkých korálů, odpěňovač Deltec SC1455, Fe absorbér, zeolit, světlo LED (PRC 2x110 W,na 50%).[url]viewtopic.php?f=4&t=8772[/url]
mcfisto
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 472
Dátum registrácie: 25 Máj 2014 21:19
Bydlisko: Praha

Re: Skutečná efektivita LED vs. T5

Príspevok od používateľa mcfisto »

JLC napísal:
Pri vseobecnych info lumenov na Wat ti vydu tieto hodnoty:
2,54lumenov na 1cm2
Pri T5 je to 0,024W na 1cm2
Pri HQI je to 0,03W na 1cm2
Pri LED je to 0,04W na 1cm2
to Madox: To je trochu divný závěr, že nejefektivnější jsou T5 a nejméně LED.
Odkud bereš ta čísla?
At koukam jak koukam, tak v uvedenem ma nejvetsi efektivitu LED, pokud tedy stale plati, ze 0.04 > 0.024 ;-)
243 L, All-In-One biopeletky, SiliCarbon, odpěňovač

A. Typicus, A. Ocelaris, P. Hepatus, Z. flavescens, P. kauderni, L. amboinensis, Sinularia, Sarcophyton, Zoanthus, Pachyclavularia, Clavularia, Briareum, E. ancora, Caulastrea, C. jardinei
Napísať odpoveď

Návrat na "Osvetlenie"