Božží reef 160L

Ukážte aké krásne alebo zaujímave nádrže máte práve vy. Nezabudnite že je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Bozzek
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 368
Dátum registrácie: 25 Okt 2016 13:50
Bydlisko: Praha - Chodov

Božží reef 160L

Príspevok od používateľa Bozzek »

Zdravím všechny nadšence do mořských skleněných krabiček,
přejdu rovnou k věci.
Hodilo by se pár slov o sobě, abychom odhalili nejhlubší příčinu vzniku tohoto příběhu.

Bozzek story
Na základce, už ani nevim v které třídě, jsem ucítil nezkrotnou touhu mít ve své blízkosti
kus přírody. Začalo to nošením hmyzu z lesa a vězněním ve všelijakých sklenicích, brouci, žížaly, pavouci atd.
Samozřejmě jsem brzy zjistil, že nejsem schopen zajistit těm chudákům odpovídající životní prostor a podmínky,
všechno mi časem pošlo. Nu což, byl jsem malej capart, co tenkrát neměl vůbec páru jak to v lesním ekosystému chodí.

Přišlo období hlodavců tj.křečků, myší, potkanů. To však nemělo dlouhého trvání vzhledem k množství bezesných nocí
za doprovodu vydatného a hlasitého hryzání všeho kolem mými chlupatými spolubydlícími. Jedno ponaučení jsem si však
z toho odnesl. Musím brát ohled na přirozené prostředí chovaného tvora, znát jeho zvyky, potřeby, stravu a hlavně jestli je to denní nebo NOČNÍ!!! tvor :idea: Taky mu nabídnout hlubší smysl života než jen napáječku, granule a běhací kolečko.

Období chovu moučných červů a podobné havěti vynechám, dost rychle mě to omrzelo.

Jedeme dál, tudy cesta nevedla.
Za každou cenu jsem chtěl mít možnost pozorovat vývoj nějakého tvora, jeho růst, chování, reakce na okolí, hlavně nekoukat jen na playstation. Och jak mě to šlechtí, skoro začínám levitovat na židli tím povznesením. Ano je to tady ! V knihovně jsem si poprvé zapůjčil knihu o chovu sladkovodních rybek a začal se zajímat, jak by mi sedla akvaristika.
Jen musím zmínit, že už dřív jsem obdivoval každé akvárium, které jsem potkal, u strejdy v práci, ve škole na chodbě, u kámošovo otce.
Zde se objevuje prvotní myšlenka "mohl bych to zkusit".

Moje první akvárium mělo 60L, později přibyly další 2 menší nádrže, následně 80L+40L, nakonec pro mě tehdy
majestátních 200L už s pěkným stojanem a moderní konstrukce.

Začal jsem od živorodek, přes skaláry, čichavce, pancéřníčky a nakonec skončil u tlamovců, kteří mě fascinovali nejvíce.

Vše mi vydrželo do půlky střední, kdy se mi dost změnily priority a akvárko muselo pryč.
Od té doby mi společnost dělají jen pokojové rostliny, o které se sice pečlivě starám, ale jsou poněkud málo...řekněme dynamické :D

Nečekali byste, co mě v té makovičce zas napadlo. Pořídím si pralesní žabky,chameleona,ještěra nebo hada.
Znaje už poněkud více své myšlenkové pochody, zakoupené terárium jsem několik týdnů pozoroval a snažil si představit různé obyvatele, vyhrály žabky, ovšem nikdy se nezrealizovaly. Včas jsem si uvědomil,
že duševně nejsem terarista, ale táhne mě to spíš pod hladinu :twisted:

POZOR detekuji nebezpečně blízké jádro pudla :lol:
Srážka pravděpodobná až po dalším odstavci.

Nakopnul jsem Božží zadek k akci, sehnal velice pěkné AQ se solidním filtrem, posbíral zbytky pomůcek z minulosti a
počal usedat k jůtůb, toužíce po nekonečné inspiraci. No...inspiroval jsem se asi jen k tomu, že sladkovodní svět už je mi dost okoukaný. Ryby, které by mě třeba lákaly ke chovu, vyžadují pro mě momentálně nemožné rozměry nádrže, jedná se o terčovce či návrat k tlamovcům.

......PUDL.....TEDY JEHO JÁDRO......
První shlédnutí legendárního videa "how to start a reef aquarium".
Dříve těžké sci-fi, nyní reálná možnost. Přeci jen už nemusím škemrat u mámy, ať mi koupí tuhle pěknou červenou rybičku 8)
Vzniká mi v hlavě první obrys představy Bozzkovi mořské observatoře.
Následuje několik probdělých nocí v duchu brutální povrchové těžby informací z internetu, hluboké introspekce a retrospekce pod vlivem ohnivé vody.

...EXPLOZE PUDLA...
Nový velký třesk, z myšlenkového mixéru vychází prohlášení "Máš na to"

....a jsme tady a teď, s prázdným akvárkem, co čeká na naplnění životem, inspirací a ...no řekněme dynamikou :D

V dalším příspěvku odhalíme i jádra jiných plemen,
buďte Božží
Naposledy upravil/-a Bozzek v 19 Jan 2017 18:28, upravené celkom 5 krát.
"Člověk musí být tak trochu magor, aby se z toho všeho nezbláznil."
Používateľov profilový obrázok
Bozzek
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 368
Dátum registrácie: 25 Okt 2016 13:50
Bydlisko: Praha - Chodov

Re: Božžkova observatoř 100L

Príspevok od používateľa Bozzek »

Odpovím hned na nejčastější otázky, abychom předešli budoucím možným nedorozuměním.

Proč máš tak malý akvárko?
Nebydlím sám a ještě k tomu v podnájmu. Představa spolubydlících, jak mi vyteče 300L nádrž do bytu, se jim nezdála uplně OK. Dospěli jsme ke kompromisu 100litrového moře, které může vytopit jen můj pokoj :D lepší jak nic
Až se pak někdy budu stěhovat do svého, určitě to půjde líp s menším.
Samozřejmě následně mi už nic nezabrání mořský život expandovat do úplně jiných rozměrů.
Co jsem pochopil, je také praktické mít ke zřizování velké nádrže už živý základ.
Toť tedy stručně k nejpalčivější otázce, musím brát ohled na své okolí.

Co od toho čekáš?
Projekt, na kterém můžu pracovat klidně roky a neustále pozorovat vývoj někam dál.
Pohled do jiného světa, relax, něco se zas přiučit, pak to hodně namnožit, všechno prodat,
koupit si raketoplán a odletět na tajnou Božžkovu měsíční observatoř na odvrácené straně.

Jak začneš? Za týden už tam hodíš ryby?
Je to možná překvapivé, ale ryby pro mě nejsou priorita. Jestli nějakou pořídím za půl roku, nevadí, jestli za rok, nevadí. Vždyť u korálového útesu je tolik života, co se dá pozorovat. Poskládám své moře od základu, z úplného prachu hvězd, jelikož prach jsi a v prach se obrátíš, jen tentokrát z trochu hrubozrnějšího prachu :D
Stručně řečeno písek+kameny+voda, zajedem to, pak nějaký korál, kraba, krevetku, hvězdici, uvidíme.
Stejně než se kondenzovaný hvězdný prach osídlý mikroživotem, naše matka kulička se párkrát protočí mrazivým vakuem černé oblohy.
Času dost, Božží existence musí mít trpělivost. Podle vývoje útesu posoudíme, jaký udělat další krok.

Jak to má pak vypadat?
Konečnou podobu nechám evoluci. Nemám žádnou finální představu typu "chci tuhle žlutou rybu, chci fialový a macatý korály, chci tam mít ponorku a potápěče hlavou dolu."

Máš na to peníze?
Na to, abych nechal pěkných pár týdnů koupat šutr ve vodě, prachy mám.
Na postupný nákup života na útes v mých rozměrech prachy mám.
Na to, abych to všechno hodil do hnoje a koupil si 500L průhlednou vanu i s vlastním barákem, aby megalomani byli spokojení, na to prachy opravdu NEMÁM! :lol:

Budeš na to mít čas?
Čas se vždycky najde, když se chce.

Nejsi tak trochu magor?
Ano. Můj protiútok jsou včerejší noviny a žužu bonbonek :lol:

Zítra fotky, snad jste se bavili,
buďte Božží
"Člověk musí být tak trochu magor, aby se z toho všeho nezbláznil."
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: Božžkova observatoř 100L

Príspevok od používateľa axelson »

Zdravim
ja urcite ano dobre citanie celkom som sa pobavil :D
Používateľov profilový obrázok
pajin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 17 Aug 2016 07:33
Bydlisko: Brno

Re: Božžkova observatoř 100L

Príspevok od používateľa pajin »

Zdravím, mám to úplně stejně jako ty... prošel jsem všemi fázemi, choval jsem kde co a skončil jsem (zatím) u moře :)

Odesláno z mého Nexus 5 pomocí Tapatalk
55x50x45, 100 l, Hydra 26 HD, odpěňovač Tunze 9004 DC, Red Sea Reef FOUNDATION+ENERGY+TRACE COLORS, vodka, postupný přechod na TRITON metodu, založeno 10.10.2016, vlákno ZDE
Používateľov profilový obrázok
Bozzek
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 368
Dátum registrácie: 25 Okt 2016 13:50
Bydlisko: Praha - Chodov

Re: Božžkova observatoř 100L

Príspevok od používateľa Bozzek »

Slíbené fotky
1. Božžkovo relaxační zátiší
1. Božžkovo relaxační zátiší
2. Mořská krabička radosti
2. Mořská krabička radosti
3. S čím začínám
3. S čím začínám
"Člověk musí být tak trochu magor, aby se z toho všeho nezbláznil."
Používateľov profilový obrázok
Bozzek
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 368
Dátum registrácie: 25 Okt 2016 13:50
Bydlisko: Praha - Chodov

Re: Božžkova observatoř 100L

Príspevok od používateľa Bozzek »

Plný hrnec lásky
Plný hrnec lásky
Topítko nakonec nepoužitelné, všiml jsem si, že do něj nejspíš předchozímu majiteli natekla voda. Naštěstí mám rezervní, poctivou polskou výrobu.
Topítko nakonec nepoužitelné, všiml jsem si, že do něj nejspíš předchozímu majiteli natekla voda. Naštěstí mám rezervní, poctivou polskou výrobu.
"Člověk musí být tak trochu magor, aby se z toho všeho nezbláznil."
Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: Božžkova observatoř 100L

Príspevok od používateľa Myscho151 »

si frajer ja mam na sladkovodnom akvárku tiež podobný kanistrák ale s oznacením ex600 chcel som podotknúť, že prietok toho filta neni ani desatinový podľa mojho merania ... neviem vyzerá to ako joke ale no ... budeš frajer ak ti to pojde.
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
Používateľov profilový obrázok
tragett
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 30 Nov 2011 22:28
Bydlisko: Libušín u Kladna
Kontaktovať používateľa:

Re: Božžkova observatoř 100L

Príspevok od používateľa tragett »

Já bych osobně přebudoval kryt a dal do něj LED světlo - ty T8 jsou dávno překonané, uvidíš :-)
GSM, WhatsApp: 721 889 434
Email: jirka.mayrich@seznam.cz
FB: Jirka Mayrich

Moje nádrž: Libušínský jedenapůlkubík
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: Božžkova observatoř 100L

Príspevok od používateľa axelson »

budes sklamany z osvetlenia a farby budu dost bieda. Filtracia no neviem osobne by som zvolil asi nieco ine :D
to topitkoby som nejako neriesil ja fungujem bez neho a bez problemov.
Mispulin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 151
Dátum registrácie: 18 Nov 2014 11:28
Bydlisko: Olomouc

Re: Božžkova observatoř 100L

Príspevok od používateľa Mispulin »

Začínal jsem jako ty s myšlenkou jak pěkně vyuziju kanystrak ze sladkovodního....po půl roce letěl do sklepa. Byla s ním jenom otrava a U TĚCHTO NANOMOŘÍ vše funguje daleko jednodušeji bez něj.
Jinak bezva pročtení. [WINKING FACE]
A little Sea in Olmik: 160l, skimmer Tunze 9004, 2x nanostreams Tunze 6045, RedSea reef care program, LED ligts (DIY)
Používateľov profilový obrázok
Erik81
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 27 Aug 2015 17:07
Bydlisko: Praha 8

Re: Božžkova observatoř 100L

Príspevok od používateľa Erik81 »

Ahoj, co takhle ten "bordel" na obrázku č.3 hodit na Aukro a začít s něčím použitelným? Akvárium nemáš ještě naplněné, co si tam udělat (nevypadá moc široké, ale třeba z boku) jednoduchou přepážku pro filtraci?

Ten stolek na fotce pod akváriem- není to ten papundekl z Ikei? Musí to unést 100-150kg (při 100l) a co to udělá, když do toho třeba omylem z boku šťouchneš pod tímto zatížením? Nesvalí se to jak domeček z karet?

Jinak fain nadšení a zajímavě napsaný úvod :) Přeji hodně úspěchů a ať Tě neodradí věci, které se hned na poprvé nepodaří dle představ! 8)
Nano 96l - od Jadranu k SPS
Erikovo 176l okno do moře
EcoTech Radion XR30w G2 - Jebao RW4->Tunze Turbelle Nanostream 6040, Jecod SOW4 - Tunze 9004->Tunze 9012 DC - AquaClear50 - Tunze 3155 - Jebao DP4
Používateľov profilový obrázok
Smityl
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 866
Dátum registrácie: 22 Jan 2016 11:29
Bydlisko: Litovel/Olomouc

Re: Božžkova observatoř 100L

Príspevok od používateľa Smityl »

taky bych to viděl na vlepený přepad na boku :) 3 komory a pohodicka :) dáš tam vytlačný čerpadlo žádná obří investice. bude ti to hezky čistit hladinu :) stejně budeš potřebovat odpěňovač :) světlo bude sice stát za nic ale pokud tam máš 2x t8 na nějaký pátek ti to vydrží :) jo a nezapomen na proudovy čerpadlo. Topení neřeš jetli tam budeš mít zakrytovaný 2 t8 budeš mít spíš problem to uchladit :) takže ještě nakup nějaký věci a ať je to božžííí :lol:
Používateľov profilový obrázok
kačer
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1500
Dátum registrácie: 28 Sep 2010 13:28
Bydlisko: Praha 13 (Nové Butovice)

Re: Božžkova observatoř 100L

Príspevok od používateľa kačer »

Mám ten stejný stolek, ano IKEA, a souhlasim s Erikem, že na akvarko to není uplně dobrý. Docela se mi u něho povolují šroubky co drží tu spodní desku a celkově je to opravdu určený jako konferenční stolek a ne jako stolek pro akvárko.:-)
Používateľov profilový obrázok
Bozzek
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 368
Dátum registrácie: 25 Okt 2016 13:50
Bydlisko: Praha - Chodov

Re: Božžkova observatoř 100L

Príspevok od používateľa Bozzek »

Nečekal jsem ani tolik reakcí za jeden den.
Zde pár upřesnění:

FILTR
Malý filtr na fotce jsem nechtěl použít jako filtr, ale spíš dočasné proudové čerpadlo ve fázi zaběhnutí nádrže bez obyvatel.
Co se týče kanystru, stále nad tím váhám. Pronásledujou mě hrůzné představy, kdyby náhodou někdy začal téct z netěsnosti. Řešení s přepážkou promyslím, určitě dobré doporučení.

SVĚTLO
Zapomněl jsem uvést, že tohle světlo je jen do doby, než bych uvedl první živočichy do nádrže.
Pak mám v plánu něco takového:
https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/ ... m-3x24w-t5

STOLEK IKEJAAA
Nebude to na tomto stolku napuštěné. Hledal jsem pěkný stojan, masivní stůl apod.
Nejspolehlivější a zároveň nejlevnější varianta mi přijde postavit vlevo a vpravo dvě tvárnice na sebe a na to hodit pěknou černou desku. Pořizovací náklady 0,0 a dá se to i parádně rozložit, případně následně recyklovat na stavbu většího podstavce. Samo že design žádná špička, jsem prostě minimalista.
"Člověk musí být tak trochu magor, aby se z toho všeho nezbláznil."
Používateľov profilový obrázok
radEg
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 15 Sep 2008 11:32
Bydlisko: Hlohovec

Re: Božžkova observatoř 100L

Príspevok od používateľa radEg »

Konečne niečo na čítanie a nie len otázky. Ako by si opisoval moje detské a tínedžerské roky. Tiež som si prešiel celou radou hlodavcov, plazov, chrobákov ale akva bolo stále. Príbeh pobavil, pozrel som fotky a vedel som čo bude nasledovať. Vety ako sa to nedá čo máš vyhodiť atď. a to ešte nenapísal ... no nič možno napíše.
Základ: nenechaj sa odradiť !
Aj horšia technika sa dá nahradiť dôkladnejšou starostlivosťou. (netreba to však preháňať)

Podľa môjho názoru z morskej akvaristiky tu pár ľudí robí veľmi veľkého strašiaka a pritom najviac záleží na osádke akva a nie na technike a chémií.

Ak očakávaš raj prepletených akropor k tomu 10 bodlokov a dokonale biely piesok tak potom súhlasím. Hoď techniku do koša a kúp škrečkov. Ak ti ale ide o získanie skúseností a budeš si uvedomovať nároky jednotlivých živočíchov vystačíš si s málom aj menej ako máš. Ale jednoznačne s jedlom rastie chuť a keď ťa to chytí a budeš mať dostatočný pravidelný príjem tak začneš premýšľať megalomansky.

To, že nechceš ryby to je fajn ale akonáhle založíš akva, dáš tam prvý mekáč, prvú krevetu a pustovníka v tom momente začneš poškuľovať po rybách. Na to sa priprav nebude to ľahký boj.

Moje nano fungovalo do sťahovania cca 2roky s kanistrom bez odpeňovača a rástli mi tam tvrdé. Síce len seriatopory a stylophory ale rástli. Vodu z osmózy som si chodil kupovať po 5l odpar som dolieval ručne. Mal som v kanistri len phosex, zeolit a siporax. Na rovnakom princípe len s vlastnou osmźou fungoval kamarát s 200l niekoľko rokov.

Pravda však je aj to že ja som mal spravený prepad, a že svetlo ktoré teraz máš ti síce pre nejaké mäkké bude stačiť ale zo spektra budeš sklamaný.

Držím palce.
nádrž 720l 197x70x60, streamy 1x12 000 a 2x5000l/h, LED White 27x3W, Blue 27x3W, Royal Blue 27x3W
filter 300x50x50 z toho DSB 100x50x14, refugium 100x50x30, Odpeňovač ARP X2, Deltec PF 501, UV 30W, Phosex 500g, výtlak upravené Jebao 12000l/h
Napísať odpoveď

Návrat na "Vaše nádrže"