FanTomasova 1200vka

Ukážte aké krásne alebo zaujímave nádrže máte práve vy. Nezabudnite že je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Franky
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 18 Jan 2007 20:30
Bydlisko: Nitra

FanTomasova 1200vka

Príspevok od používateľa Franky »

Ahojte všetci ! Po dlhej dobe (cca 6 rokov) ohlasujem veľký comeback k morskej akvaristike. Za čias mladosti som tu vystupoval s prezentáciou frankyho reef. Čas pomaly ale isto plynul a dospel som do bodu, kedy opúšťam materské hniezdo a aj s mojou nastávajúcou sa sťahujeme do vlastného, kde by som to rád oslávil jedným reefikom :D .
Na začiatku by som Vás všetkých chcel poprosiť o rady a troška trpezlivosti, keďže vedomosti neaké sú, ale treba ich doplniť (podstivo študujem už 2 týždne fórum), nechcem nič pri zakladní nádrže podceniť.

Samotná nádrž bude stáť na poschodí v jedálni spojenej s obývačkou a kuchyňou, rozmer nádrže je už daný: 280x55x70 (dxsxv), čo činí hrubý objem cca 1080 litrov. Bude stáť na joklovom stojane, ktorý si zobral pod palec statik a navrhol ho tak aby sa časť váhy prenášala na nosnú stenu pomocou kotiev a zvyšok bude tlačiť na podlahu. Filtrácia bude v samostatnej miestnosti pod akváriom.
Akvárium bude typu "mixed reef", ale prednosť u mňa budú mať ryby, keďže plánujem aj pár kúskov, ktoré niesú celkom "reef safe".

Teraz pár otázok ohľadom filtrácie. Mám naňu dosť miesta takže samotný filter bude mať veľkost 200x50x50 cm - 500l. Študoval som a študoval, ale prišiel som len nato, že základom filtrácie by mal byť kvalitný, predimenzovaný odpeňovač, podľa stavu zarybnenia nádrže eventuálne aj viac ako 1, na začiatku budú "filter socks" alebo rollermat, valec na kemiru, dávkovanie VOC, reefugium/živé kamene, na výtlakovú trubku ešte pripojiť UVlampu, neskôr pri zaplnení akvária koralmi prijde Ca reaktor.

Teraz otázky k filtrácii :

1. Oplatí sa spraviť reefugium alebo použiť iba živé kamene ?
- ak reefugium, čo dať na dno ? Viem že sa zdáva zmes koralovky a zeolitu (k tomuto sa velmi neprikláňam) alebo miracle mud, holé dno ? prípadne niečo iné ?
-nestačili by iba živé kamene? eventuálne kombinácia živákov a chaetomorphy ?
- ako svietiť na reefugium ? 24h denne alebo v obrátenom cykle oproti akváriu ?
- robiť vôbec niečo takéto vo filtrácii ak áno, spraviť to ako na nákrese nižšie ?
- spraviť filtračnú nádrž "jednoducho" alebo"zložito" ?

2. Neaké pripomienky ku filtrácii ? Čo doplniť čo ubrať.

3. Výtlačné čerpadlo - budem bojovať s výškou výtlaku cca 3,5-4m, čo by ste mi odporučili ?
- čo sa týka môjho rozpočtu tak sa držím hesla "on the budget" niečo čo vydrži ale nestojí to majland
- našiel som napríklad toto: http://www.morskecentrum.sk/eshop/produ ... h-65w-5-2m
- bolo by to na moju nádrž postačujúce ?

4. Aké štartovacie baktérie použiť ?

5. Prepad: prepadový komín bude v strede akvária - moje otázky: budú postačujúce 3 odtokové trubky ? 1 bude prítoková - teda dokopy 4 diery.

6. UV lampa - na cca 1200 l vody bude 36W dostačujúcich ? alebo silnejšiu ?
- dôvod prečo ju chcem dať - chcem chovať ryby náchylné na ochorenia - zanclus cornutus, acanthurus leucosternon

7. Svetlo: dospel som k názoru že pri držaní sa hesla " on the budget " by pre mňa mohla byť dobrá volba 165 W MARS LED, na začiatok 6 kusov, potom postupne ešte 2-4 kusy pridať, podľa náročnosti chovaných koralov.
- koľko hodín denne svietiť ?
- pripomienky ?

8. Morská soľ: akú použiť ? ja som za mojich čias používal od tropic marine coral pro, ale teraz som si všimol že väčšina berie Red Sea pro, bola by pre mňa správnou voľbou ?

9. Testovanie morskej vody - zaujíma ma pri ktorých testoch sa možno spolahnút trebárs na saliferty a kde sa už oplatí investovať do Hanna checker
- moj postreh : Ca, Mg, Kh, No3 - salifert, Po4 - hanna checker ?
- zo sladkovodného akvária mi ostal Co2 set aj kontrolerom, takže PH mi bude merať sonda a bombu neskôr využijem pri Ca reaktore

10. Zabudol som na niečo ? :D


Ďakujem všetkým za pripomienky ! :)

Pripájam nákres filtra.
Prílohy
nakres filtra
nakres filtra
nakres filtra
nakres filtra
Používateľov profilový obrázok
Franky
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 18 Jan 2007 20:30
Bydlisko: Nitra

Re: FanTomasova 1200vka

Príspevok od používateľa Franky »

Prikladám ešte fotky miesta kde bude akvárium umiestnené, aktuálne sa vyrabá stojan.
Prílohy
rps20181216_203233.jpg
received_206625930236855.jpeg
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: FanTomasova 1200vka

Príspevok od používateľa VINTR »

Ahoj, tak konečně něco velkého a nemigruje to na facebook. Zeptám se, proč výtlak uprostřed? Proč né z jedné strany na druhou.....
Používateľov profilový obrázok
Franky
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 18 Jan 2007 20:30
Bydlisko: Nitra

Re: FanTomasova 1200vka

Príspevok od používateľa Franky »

No chcem mať akvárium pohľadové z 3 strán, tak preto, ale inak by to bol dobrý nápad spraviť to po bokoch.

Mal by som ešte ďaľšie otázky č. 11 a 12 :D .

11. Ako dávkujete VOC ? Idete podla receptu čo sa tu písal a dávkovanie toto ?

http://reefkeeping.com/issues/2008-08/n ... 0Proof.jpg

12. Kamene na stavbu útesu - zaujímajú ma tie "real reef rocks" alebo morske centrum ma v ponuke neake "aragonitove s bakterialnym filmom" pekne ruzovkaste, kde je cena len o par eur vyssia ako klasicke suche kamene. Sú to vhodné kamene na založenie akvária ?
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: FanTomasova 1200vka

Príspevok od používateľa VINTR »

Ze tří stran to bude nádhera, ale ten sump,proč doprostřed nahoru (trubka se dá zahnout). Já měl za to že normál se to dává odpěňovač, reaktor, nějaký ten bordílek a pak výtlak s doplňováním odparu..... Ty to máš jaksi doprostřed, v čem je ta výhoda.
Používateľov profilový obrázok
Franky
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 18 Jan 2007 20:30
Bydlisko: Nitra

Re: FanTomasova 1200vka

Príspevok od používateľa Franky »

No mal som zato, že keď je možnosť spraviť samostatný prítok vody do reefugia, tak by to mohlo byť lepšie, pretože keď prejde voda najprv odpeňovačom tak už bude ochudobnená o živiny, kyslík, co2 a naopak keď by bolo najprv reefugium tak by všetku tú dobrotu z reefugia odpeňovač vyšlahal. Ale rád sa nechám poučiť. Nebuďte skromní, radšej to tu všetko predebatovať, aby som nespravil chybu :D .
Používateľov profilový obrázok
Franky
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 18 Jan 2007 20:30
Bydlisko: Nitra

Re: FanTomasova 1200vka

Príspevok od používateľa Franky »

Ďaľšia otázka - aký priemer trubiek mám voliť ? Stačia klasické 32 mm ?
Používateľov profilový obrázok
Gilbo8
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 197
Dátum registrácie: 03 Jan 2017 12:53
Bydlisko: Nitra

Re: FanTomasova 1200vka

Príspevok od používateľa Gilbo8 »

Ja mam prve refugium a za nim odpenovac.

Na taky objem by som dal 40mm na odtok a 32 mm na navrat.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: FanTomasova 1200vka

Príspevok od používateľa VINTR »

Já osobně bych dal první odpěňovač (případně před něj reaktor na peletky, když bych jel na peletky) a pak si myslím, že je to jedno.... (zřejmě bych dal jen dvě přepážky -odpěňovač + případně technika Ca, Peletlky - refugium (osobně bych dal DSB a ne něj nějakou řasu) - návratovka + doplňování vody) Zapřemýšlel bych i nad tím jak zhotovit přepážky a to jen kvůli svému pohodlí při údržbě. Já jsem právě byl zvědav na to od prostřed co jsi nakreslil..... Myslím, že si tím komplikuješ život, ale to je jen můj názor, třeba se pletu.
babajaga
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 559
Dátum registrácie: 18 Nov 2014 23:17
Bydlisko: Nitra

Re: FanTomasova 1200vka

Príspevok od používateľa babajaga »

Čerpadlo asi by som dal dcp15000. Pri tej výške výtlaku to bude mat čo robiť a vždy sa dá znížiť na ovládaní. Na vytlak 32 priemer a pár jednosmerných klapiek.
Sump asi klasika, 3 komory, vstup rollermat, stala hladina pre odpenovac a plus to čo tam chceš a vytlak.
Prepad ti odporúčam bean animal overflow. Daj do Googlu a nájdeš o tom veľmi veľa. Čiže 4 diery.
Používateľov profilový obrázok
Franky
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 18 Jan 2007 20:30
Bydlisko: Nitra

Re: FanTomasova 1200vka

Príspevok od používateľa Franky »

Pozerám to a vyzerá to dobre, tak pôjdem do toho - ale aký priemer trubiek teda zvoliť? (výtlačnú máme ujasnenú teda 32 mm) . To dcp 15000 som akurát pozeral a rozmýšlal som, že by to ozaj bola lepšia voľba - udávajú výtlak 6,2m a ako píšeš, z výkonu sa dá ubrať - otázka, jednosmernú klapku kôli tomu, aby keďvypadne prúd netiekla voda späť alebo to má aj neaký iný význam ?
babajaga
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 559
Dátum registrácie: 18 Nov 2014 23:17
Bydlisko: Nitra

Re: FanTomasova 1200vka

Príspevok od používateľa babajaga »

Myslím že ak budeš voliť bean animal prepad tak aj 32 by stačilo na prepad. Lebo tam vlastne budú dve trubky cez ktoré pôjde voda z prepadu.
To čerpadlo možno aj ešte silnejšie. Lebo ke dosť možné že v tých 4m tam bude tiecť len 3-4000l/hod. Toto nemá nikto v reale odskúšané, oni majú nejaké tabuľky ale či sa dá tomu veriť...možno sa niekto ozve kto tu prekonáva takú veľkú výšku.
A spatny ventil pre to aby ti nepadol cely stĺpec vody keď vypadne elektrika alebo pod. a možno to trochu pomôže aj čerpadlu bojovať s gravitaciou (toto je len moja domnienka).
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: FanTomasova 1200vka

Príspevok od používateľa VINTR »

Tento přepad mám i já, Hodně to ztiší chod, hlavně to správně vyrobit (důležitá je tam dírka a hadička v tom háku). Pro ještě víc klid se dává na trubku u vývodu ventil, kterým to celé šteluješ (přiškrtíš trubku tak aby byla celá zalitá vodou a ale přitom tekla). V tomto případě je důležité mít minimálně ještě jednu trubku záložní , kterou nic neteče a bez toho dursa. v případě že se to přicpe (jako, že určitě jednou za čas) tak to půjde tou záložní a ty to hlavně uslyšíš a porychtuješ to. S těmi průměry a výškou 4 m no nevím..... Lépe se zeptat profíků, možná i jiné čerpadlo ti doporučí, cena bude ale zřejmě i jinde - nevím
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: FanTomasova 1200vka

Príspevok od používateľa bradoo »

Ak google neklame, tak pri prevýšení 4m má DCS 9000 prietok 2000l/h a DCP 15 000 má 4000l/h. Spotreba 65w vs 105w. V reále budú tie prietoky ešte menšie - najmä ak budeš šetriť na hrúbke výtlaku a dáš tam kopec kolienok...
Používateľov profilový obrázok
Franky
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 18 Jan 2007 20:30
Bydlisko: Nitra

Re: FanTomasova 1200vka

Príspevok od používateľa Franky »

Takže ked jebao tak asi 20 000l/h ak sa bavime o tych lacnejsich cerpadlach ?
Napísať odpoveď

Návrat na "Vaše nádrže"