F-M moře 250

Ukážte aké krásne alebo zaujímave nádrže máte práve vy. Nezabudnite že je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Tomasm
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 27 Feb 2018 19:24
Bydlisko: Frýdek-Místek

Re: F-M moře 250

Príspevok od používateľa Tomasm »

Ahoj díky, na ten KH Buffer mrknu, jinak dnešní měření
Měření

Teplota: 26,36
Salinita: D = 1,025 / % = 33

KH = 5,3 dKH
NO3 = 0,2 mg/l
PO4 = 0,0
PH = 8
Mg = 1200
Ca = 380

Tak to KH zase poskočilo dolů, ale zase mám radost z NO3, co zbytek stačí teda měnit vodu ?
Díky kluci
maros002
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 787
Dátum registrácie: 04 Nov 2011 21:30
Bydlisko: Ostrava-Zábřeh

Re: F-M moře 250

Príspevok od používateľa maros002 »

Pokud tam máš jenom měkkáče, tak bych jenom měnil co 14 dní vodu. Důležité je pokud jsou v pohodě. Výměnama se ti všechno srovná. Možná by to chtělo silnější sůl. Od aquaforestu jsem ze začátku používal tu jejich probiotic a stejně jsem skončil u Red sea. Strašně mi padalo taky kh dolů. Teď už mám reaktor😁
Maroš 480 ka
Používateľov profilový obrázok
Gilbo8
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 197
Dátum registrácie: 03 Jan 2017 12:53
Bydlisko: Nitra

Re: F-M moře 250

Príspevok od používateľa Gilbo8 »

Tomasm napísal: 12 Apr 2019 19:37 KH = 5,3 dKH
Mg = 1200
Ca = 380

Tak to KH zase poskočilo dolů, ale zase mám radost z NO3, co zbytek stačí teda měnit vodu ?
Díky kluci
No nie len kH, ale aj Ca a Mg ...
maros002
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 787
Dátum registrácie: 04 Nov 2011 21:30
Bydlisko: Ostrava-Zábřeh

Re: F-M moře 250

Príspevok od používateľa maros002 »

Jinak na kýblu od soli by mělo být napsané, kolik má kh. V testu na kh od aquaforestu je optimální hodnota 7
Maroš 480 ka
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: F-M moře 250

Príspevok od používateľa Jajo »

Ak tam nechceš už pridávať sps a stačí ti pár lps a mäkké, tak by som to držal na výmene vody. Ak nerozumieš balingu, alebo sa ti s tým nechce laborovať a nebudeš tam mať veľa žrútov ako sú montipory a seriatopory, tak sa to dá jednoducho udržať na tritone, alebo podobnom komerčnom komplete. Pri menšom akva so zopár sps a lps to nevyjde moc draho.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
Používateľov profilový obrázok
Tomasm
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 27 Feb 2018 19:24
Bydlisko: Frýdek-Místek

Re: F-M moře 250

Príspevok od používateľa Tomasm »

Kluci diky za rady, na zaklade kterych jsem si dnes udelal vylet do Valmezu a koupil 3 kanalovou pumpu s touto sadou https://www.akvaristika-smejkal.cz/mors ... 0ml-detail

Zda se mi to ted nejjednodusi reseni mych potizi. Uz jsem to nainstaloval tak uvidime :)
Používateľov profilový obrázok
Tomasm
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 27 Feb 2018 19:24
Bydlisko: Frýdek-Místek

Re: F-M moře 250

Príspevok od používateľa Tomasm »

Kryci sit na akva - myslite ze je blbost pouzit klasickou sit co se pouziva do oken ?
Treba neco takoveho
https://www.lidl-shop.cz/POWERFIX-Ochra ... so_clicked
Dik za nazor
tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: F-M moře 250

Príspevok od používateľa tomvec »

Moc hustá síť ti v podstatě bude stínit, snížíš si intenzitu osvětlení.
Používateľov profilový obrázok
Tomasm
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 27 Feb 2018 19:24
Bydlisko: Frýdek-Místek

Re: F-M moře 250

Príspevok od používateľa Tomasm »

Ahoj, to je to kurde to z čeho jsem měl strach, díky, koupím tedy jinou síť.
Díky za pomoc
Používateľov profilový obrázok
Erik81
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 27 Aug 2015 17:07
Bydlisko: Praha 8

Re: F-M moře 250

Príspevok od používateľa Erik81 »

maros002 napísal: 12 Apr 2019 18:47 Nejsem si úplně jistý, že soli bez soli se dodává i vápník a hořčík. Myslím že je to hloupost. Na to se používá cacl a mgcl
:shock: Proč pak radíš ohledně doplňování prvků? Mořská sůl scela jiště obsahuje vápník a hořčík, jinak bychom to do ní nedoplňovali. A když z mořské vody sebereš NaCl, něco Ti zbyde, že?
Prílohy
složení mořské soli.jpg
složení mořské soli.jpg (33.37 KiB) 703 zobrazení
Nano 96l - od Jadranu k SPS
Erikovo 176l okno do moře
EcoTech Radion XR30w G2 - Jebao RW4->Tunze Turbelle Nanostream 6040, Jecod SOW4 - Tunze 9004->Tunze 9012 DC - AquaClear50 - Tunze 3155 - Jebao DP4
Používateľov profilový obrázok
Erik81
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 27 Aug 2015 17:07
Bydlisko: Praha 8

Re: F-M moře 250

Príspevok od používateľa Erik81 »

maros002 napísal: 12 Apr 2019 18:53 Baling obsahuje 4 věci. Ne jen jednu nebo 2. To je cesta do pekel. Jen můj názor
Pokud mu padá hlavně kH, stačí doplniť NaHCO3 a aby nedošlo k rozhození jontové rovnováhy, tak ve správném poměru přidávat sůl bez NaCl. CaCl2 přidávám při zvýšené spotřebě, kdy samotný vápník obsažený v soli bez NaCl už nestačí. Spotřebu hořčíku mi např. v mém současném reefu plně vykryje sůl bez NaCl.
Nano 96l - od Jadranu k SPS
Erikovo 176l okno do moře
EcoTech Radion XR30w G2 - Jebao RW4->Tunze Turbelle Nanostream 6040, Jecod SOW4 - Tunze 9004->Tunze 9012 DC - AquaClear50 - Tunze 3155 - Jebao DP4
Jirik
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 363
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 18:00
Bydlisko: Ústí nad Labem

Re: F-M moře 250

Príspevok od používateľa Jirik »

Jako automechanik selským rozumem: soda a sůl bez soli nemůže bejt ok, protože vznikne deficit chloridů. A stejně to tak nějak funguje. Tak že asi ta iontová rovnováha nebude zase tak moc důležitá. Píše se o tom na reefcentralu :wink:
maros002
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 787
Dátum registrácie: 04 Nov 2011 21:30
Bydlisko: Ostrava-Zábřeh

Re: F-M moře 250

Príspevok od používateľa maros002 »

Erik 81 - ok
Maroš 480 ka
Používateľov profilový obrázok
Erik81
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 27 Aug 2015 17:07
Bydlisko: Praha 8

Re: F-M moře 250

Príspevok od používateľa Erik81 »

Jirko, neměl bys odkaz na ten článek / vlákno reefcentralu? Našel jsem tam diskusi nad opačným problémem, a to nadbytku chloridů při doplňování CaCl2: http://www.reefcentral.com/forums/showt ... ?t=2315648

A jak se tam píše, chlorid představuje tak významnou část aniontů ve slané vodě, že tam opravdu není tolik prostoru, aby se poměr výrazně zvýšil, a i kdybyste to udělali, nebylo by to významné. Předpokládám, (dle selského rozumu :) ) že toto platí i pro snížení.

Navíc každá výměna vody tento proces zase narovnává.
Nano 96l - od Jadranu k SPS
Erikovo 176l okno do moře
EcoTech Radion XR30w G2 - Jebao RW4->Tunze Turbelle Nanostream 6040, Jecod SOW4 - Tunze 9004->Tunze 9012 DC - AquaClear50 - Tunze 3155 - Jebao DP4
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: F-M moře 250

Príspevok od používateľa bradoo »

Sol bez NaCl má zavádzajúci názov. Podľa mňa to nie je klasická soľ ktorú používame bez NaCl. Zrazilo by sa to. Hlavná úloha je dodať sírany a makroprvky (K, Br, B...) aby bola dodržaná rovnováha Na/Cl/S pri zvyšujúcej sa salinite používaním Na a Cl. To, že je tam najviac síranu horečnatého je fakt. Skús pridať do rozpusteného síranu horečnatého chlorid vápenatý....Nadbytku chloridov sa môžeš obávať, iba ak máš plné akva tvrďasov a spotrebu nad 2Dkh/l. Prípadne zlým spôsobom dopĺňaš vápennú vodu a dochádza k zrážkam. Alebo máš padnutý horčík a rozhodneš sa ho dorovnať na 1500 :mrgreen: . Keď máš málo kolónii tvrdých v akva, budeš mať skorej prebytok sodíka, ktorý oveľa ľahšie naruší ionovú rovnováhu. Doplním na vysvetlenie, načo je sol bez NaCl: Viem ,že keď balingom doplním 11,1g sodíka formou NaHCO3, musím doplniť aj 20g chlóru formou chloridu vápenatého, horečnatého, draselného alebo stroncnatého -aby sedel pomer Na-Cl 1:1,8 Každá zlúčenina má samozrejme iný váhový pomer chlóru. Týmto však stúpa salinita, preto musím odstrániť také množstvo Na a Cl, aby salinita nestúpala. To je v tomto prípade presne 1 l vody (pri udržiavanej salinite 35.00 PSU) Pozor aj odpeňovač odstráni časť vody. Odstránením 1l vody, odstránim aj 0,92g síry, 1,3g horčíka ,0,4g draslíka, 70mg brómu, 400mg vápnika.... Sol bez NaCl presne doplní tieto prvky, aby z vody nič neubudlo odobratím 1l vody...Sol bez NaCl je iba súčasť 3-dielneho kompletu balingu (napr. Ecosystem aquarium), ktorý pri koncentráciach a dávkovaní " rovnaké množstvo z každého roztoku" je Iónovo vyvážený. Preto neverím, že by pchali chlorid vápenatý do soli bez NaCl, keď je možné ho navýšiť do roztoku s chloridom vápenatým a horečnatým... Vzniknutý vyzrážaný síran vápenatý (sadra) je veľmi slabo rozpustný ( asi 2g/1l vody čo nie je ani 600mg vápnika).
Napísať odpoveď

Návrat na "Vaše nádrže"