Průhledová tisícovka

Ukážte aké krásne alebo zaujímave nádrže máte práve vy. Nezabudnite že je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

acmetelka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 06 Dec 2016 13:12
Bydlisko: Jirny, Praha-východ

Průhledová tisícovka

Príspevok od používateľa acmetelka »

Zdravím fórum,

jako začínající reef akvarista bych rád taky přispěl se svou prvotinou, zatím tedy ve výstavbě. Tajně doufám, že se tu ledacos přiučím.

Jako malý jsem měl doma cca 100 litrové sladkovodní akva. Pak přes studia až po rodinu nějak nebyl čas ani jsem nebyl nikde zakotvený. Začal jsem se kotvit koupí rozestavěného domu. A hned se mi tam zalíbila jedna stěna mezi obývákem a momentálně dětskou hernou/budoucí zimní zahradou, nebo tak něčím. Takže šup udělat díru a přípravu (voda, odpad a odizolovaná vana s odpadem).

Původní myšlenka nebyla hned mořské akva. I když jsem si s ní pohrával. Ještě jsem v podstatě nic nevěděl, tak jsem si říkal, že třeba sladkovodní a po čase změnu. Ale vše se změnilo ve chvíli, kdy mi přišel truhlář zaměřit kuchyni. Dostali jsme se hovorem i k akva a prý, že jeho známý zrovna ruší tisícovku a veškerou techniku prodává. Tak jsme se domluvili a koupil jsem. Jako bonus, se kterým jsem ani nepočítal, jsem dostal dvě akva, jedno filtrační 350 l a jedno jako rezervoár na vodu 200 l. Takže to prozatím leželo na půdě.

Po nastěhování za nějaký čas došlo ke koupi akva, rozměrů 240 x 75 x 64 cm. Slepili mi ho na místě, tedy na zemi vedle a pak jsem ho nasoukal na připravený stojan (večer "hodinářské" práce a trocha nervů, že nežuchne :D ). Pak zase několik měsiců stálo a čekalo na další impuls. To už se blížíme současnosti.

Momentálně mám zapojené přepady a návratové potrubí, pokusně jsem napustil obyč. vodou a vyzkoušel objem filtrace, výpadek čerpadla apod. Hned jsem ocenil tu vanu pod akva, dvakrát se mi podařilo filtr přelít.. :) Chybami se člověk učí.. snad.. :D

Momentálně jsem před koupí kamenů (suchých) a snad to neusne na další měsíce.

Metla

Na závěr pár fotek z dosavadního průběhu realizace...
acmetelka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 06 Dec 2016 13:12
Bydlisko: Jirny, Praha-východ

Re: Průhledová tisícovka

Príspevok od používateľa acmetelka »

20150721_162301_r.jpg
20170508_131603_r.jpg
20170623_161610_r.jpg
acmetelka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 06 Dec 2016 13:12
Bydlisko: Jirny, Praha-východ

Re: Průhledová tisícovka

Príspevok od používateľa acmetelka »

20170628_210732_r.jpg
20180205_235700_r.jpg
20180205_235741_r.jpg
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: Průhledová tisícovka

Príspevok od používateľa axelson »

Projekt vypada slubne. aka bude fitracia je tam.strasne vela prepaziek.co tam bude?drzim palce :D
Killingman
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 21 Mar 2014 09:29

Re: Průhledová tisícovka

Príspevok od používateľa Killingman »

Vypadá to pěkně, jen snad dvě věcí:
- máš málo zásuvek
- kdo ti poradil tu filtraci, tomu bych čapnul za gule - šíleně moc přepážek. Z tohodle pohledu ti držet hladinu u odpěňovače bude asi ta druhá přepážka, podle mě je dost vysoko. Nechápu ani ty dvě malý nízký co máš dál.

Ale jako projekt hezký, určitě to máš nějak domyšlený včetně tý filtrace
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Průhledová tisícovka

Príspevok od používateľa kominík »

ty malé nízké budou asi řasový filtr,druhé sklo je vysoko a možná i čtvrté,chce to změřit výšku hladiny odpěňovače a podle toho se odpíchnout. Více méně ta čtvrtá by ti měla dělat výšku hladiny.
A poslední u návratového čerpadla musí být zase vyšší,jde ti tam voda spodem
Killingman
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 21 Mar 2014 09:29

Re: Průhledová tisícovka

Príspevok od používateľa Killingman »

Přesně kominík, mi přijde ten filtr i špatně dimenzovaný na vodu z akva a přepadu v případě poruchy výtlačnýho čerpadla. Zřejmě proto už nový kolega 2x využil tu vanu kolem filtru.

Pokud při normálním provozu vypneš návratový čerpadlo, musí se ti všechna voda co je v přepadu v akváriu a ta až po výtlačnou trubku nahoře vejít dole do filtru (než to začne dosávat vzduch). Si to schválně pak zkus a uvidíš. To že se ti zasekne výtlačný čerpadlo se stát může a pak vytírat 300l kolem akvária by se mi asi moc nechtělo...
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Průhledová tisícovka

Príspevok od používateľa kominík »

tím,že se sníží hladina kvůli odpěňovači a taky funkčnosti filtrace ,bude potom při vypnutí čerpadla i dostatek prostoru pro vodu .
Kolik l má výtlačné čerpadlo?
Killingman
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 21 Mar 2014 09:29

Re: Průhledová tisícovka

Príspevok od používateľa Killingman »

To ano, popisoval jsem současný stav dle fotek :-)
Bak
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 03 Jan 2015 13:58

Re: Průhledová tisícovka

Príspevok od používateľa Bak »

Nechci spekulovat, ale fotka filtru vypadá že je filtr ve stavu mimo provoz, kdy zobrazená hladina je právě ve své nejvyšší možné poloze, tudíž nic nepřeteče. Držím pěsti ať ti jde podložit odpěňovač tak aby správně pracoval a šlo dobře manipulovat s nočníkem. Dvě komory s druhou nejvyšší hladinou mohou být využity na filtr.sáčky s médii a tak budou nejen prospěšnou plochou pro bakterie, ale i likvidovat zbloudilé mikro bublinky z odpěňovače, které rády plují až do návrat.čerpadla. Dále sekce vysokého dna v kombinaci s řasama a návrat. Za mě v pohodě.
Počmáral jsem fotku jak budou hladiny v provozu.
Acmetelko návrat na kubík bych dal regulovatelnej 2000-4000 l/h.
Zdejší rádci nebudou možná souhlasit, ale moje zkušenosti říkají, že pomalu průtočný filtr je lepší než peřej co jen prohučí a je opět v nádrži. Na zvýšení proudění v nádrži se nepoužívá návrat ale proudová čerpadla. :idea:
Zásuvek ať počítám jak počítám máš taky dost. Zásuvky 4 ks- odpěňovač, návrat, topítko a světlo. Max přidáš rozdvojku.
Mořské akvárium nedělá množství mnohdy zbytečné a překombinované techniky a kabelů, ale jednoduchost a disciplinovaný přístup.
20180205_235741_r.jpg
20180205_235741_r.jpg (44.97 KiB) 1494 zobrazení
Killingman
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 21 Mar 2014 09:29

Re: Průhledová tisícovka

Príspevok od používateľa Killingman »

Zásuvky:
1x Výtlak,
1x odpěnovač,
1x topení,
1? světlo (pokud nějaký LED od JRx tak mu možná jedna zásuvka stačí, ale na 1000l těžko),
1x čerpadlo pro míchání soli v osmotický vodě,
1x osmotický čerpadlo (pokud nemá dostatečný tlak v řadu),
4x streamy (počítám tak 4?),
1x chlazení (chladit 1000l v létě bude potřeba a čím dřív na to přijde tím lépe)
1x CA reaktor popř. dávkovací čerpadlo na dávkování prvků

A teď k hladině:
Jak jsi nakreslil ty přímky tak je z nich jasně patrný, že je tam místo skutečně pouze pro "pár" litrů vody. Filtrace má na délku cca 120cm (1/2 nádrže), sám mám kubík taky (200cm na délku) a když vypnu výtlak tak dole mám co dělat abych se vešel a to jsem s hladinou tak v 1/2 filtru.

V každým případě zakládat nový akvárium a filtraci s tím ,že budu muset podkládat odpěňovač protože nejsem v optimální hladině kdy má pracovat mi přijde jako totální zhovadilost.
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Průhledová tisícovka

Príspevok od používateľa amsi »

to posledni sklo ... je zbytecne ... ne ?
acmetelka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 06 Dec 2016 13:12
Bydlisko: Jirny, Praha-východ

Re: Průhledová tisícovka

Príspevok od používateľa acmetelka »

Díky za komentáře, jsem nečekal hned první den takovou aktivitu. :)

- filtr: jak jsem psal, koupil jsem techniku + filtr a rezervoár pro osmovodu jako balík od člověka, co akva rušil. Takže filtr jsem nenavrhoval. Jak správně i dokreslil Bak, tak tam budou 4 hladiny ( odpěnovač, pak dolu-nahoru-tam prý byly asi bio kuličky, pak to vysoké dno a po dalším přepadu střední štěrbinou k výtlaku zpět)

- odpěňovač: ano, tento Deltec SC2060 se bude muset podložit, původně tam byl možná jiný, nevím... uvidím, jak se to bude chovat

- zásuvek je fakt málo, budu řešit nějakým asi psem připevněným na rámu nad filtrem, možná tam chci udělat i nějakou poličku na dávkovač atp. S tím si teprve budu hrát.

- k systému filtrace mám ještě v balíku fluidní filtr V2 Bio 1000, vnější Fluval 405, který byl na polici u návratového čerpadla (je tam ta police na fotce vidět, ale mě se tam nevejde výškově díky přepadovým trubkám, asi tu polici vyříznu a buď vyhodím úplně nebo posunu níže), UV lampu 28W, dávkovač Grotech Tec III NG, dvě proudová čerpadla Tunze, klimatizaci (typ teď nevím, leží ještě na půdě), dávkovač krmení, výtlačně New Jet 2300, New Jet 1700 ke klimě, pak nějaké malé 1000l/h pro ten Fluval, revezní osmozu a dva LED modré reflektory (ostatní zřejmě svítil majitel HQI a ty si nechal asi na normální svícení kdekoli) a asi ještě nějakou drobotinu k tomu

Co se týká hladiny ve filtru, tak na té fotce to je po "doplnění" synkem, který to má momentálně jako prima bazének na hraní, plavou v tom lego panáčci apod.. :D A taky musím ještě přiříznout návratovou trubku do akva, hladina teď při vypnutí čerpadla klesne asi o 3cm, což je zbytečné.

Killingman dobrý odhad, filtr je skutečně 120 x 50 x 50.. :)
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Průhledová tisícovka

Príspevok od používateľa kominík »

osobně bych dal výtlak 4500 ,2300 je dost málo
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: Průhledová tisícovka

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Tak se ta voda do filtru asi vleze. Zásuvky klidně vytáhnout na produžku s ťuplíky. Osobně mám nejradši vypínač každé zásuvky. Nebudu furt vytahovat dráty, když chci odpojit něco kvuli čištění. Jinak ten externí filtr je na co? Osobně bych ho nepoužil jako fluidní filtr, nezreguluješ průtok a celkově je to naprd.
Napísať odpoveď

Návrat na "Vaše nádrže"