Xwave's Reef

Ukážte aké krásne alebo zaujímave nádrže máte práve vy. Nezabudnite že je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Xwave
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 231
Dátum registrácie: 09 Jún 2013 16:50
Bydlisko: Prešov, Slovensko

Re: Xwave's Reef

Príspevok od používateľa Xwave »

Trochu update, konečne som upravil pomer Ca+Mg a NO3+PO4 Všetko začalo rásť rýchlejšie.
Premýšľam, postupne vyradiť phosex a peletky a zostať len na odpenovaci, dsb, NOPOX a uhlí.
FTS 8.12.2018.jpeg
Sent from my Sony Xperia XZ using Tapatalk
Naposledy upravil/-a Xwave v 18 Jan 2019 11:41, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Xwave
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 231
Dátum registrácie: 09 Jún 2013 16:50
Bydlisko: Prešov, Slovensko

Re: Xwave's Reef

Príspevok od používateľa Xwave »

Mam trochu problem s rastom Seriatopora Hystrix, ma prirastky, ale nerastie velmi do vysky ani do sirky, skor ako keby len bola objemnejsia.
Silne svetlo, alebo co by mohol byt problem ?
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Xwave's Reef

Príspevok od používateľa Jajo »

Silný prúd? Nízke kh? Málo svetla?


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
Používateľov profilový obrázok
Xwave
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 231
Dátum registrácie: 09 Jún 2013 16:50
Bydlisko: Prešov, Slovensko

Re: Xwave's Reef

Príspevok od používateľa Xwave »

Jajo napísal: 19 Jan 2019 19:30 Silný prúd? Nízke kh? Málo svetla?


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
Fuha, jedno cerpadlo 15000l/h na random mode, svetlo 6x 80w ati blue plus a 2x 108w ledky, Kh 7 dlhodobo, tak neviem co moze byt za problem :(
Používateľov profilový obrázok
Xwave
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 231
Dátum registrácie: 09 Jún 2013 16:50
Bydlisko: Prešov, Slovensko

Re: Xwave's Reef

Príspevok od používateľa Xwave »

Cim by sa dal nahradit RedSea Foundation B roztok ? Na2HCO3 alebo NaHCO3 ? Ktore je vhodnejsie ?
Konci mi flaska a pri tej spotrebe to vychadza byt neekonomicke, postupne ako mi dojdu flasky chcem prejst na sposob, ze si budem roztoky miesat sam.
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Xwave's Reef

Príspevok od používateľa bradoo »

Originál bude NaHCO3 - na stránkach píšu že 1g zvýši alkalitu o 0,33 KH v 100l. 1g Na2CO3 ti zvýši alk. o 0,529Dkh /100l a 1g NaOH ti zvýši o 0,7Dkh /100l. Pokiaľ nemáš dávkovacie pumpy tak jedine NaHCO3. Pri Na2CO3 rozdeľ dennú dávku aspoň na 12 dávok a pri NaOH aspoň 24 dávok ( záleží akú máš spotrebu) Pri Na2CO3 a NaOH dávkuj do veľkého prúdu ešte pred výtlakom. Pokiaľ je pravda pri tom roztoku ,že 1ml zvýši alk. o 0,01Dkh /100l tak je to 30g NaHCO3 v 1l vody čo je výrobná cena 6,5 centu !!!!! Bradoo
Používateľov profilový obrázok
Xwave
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 231
Dátum registrácie: 09 Jún 2013 16:50
Bydlisko: Prešov, Slovensko

Re: Xwave's Reef

Príspevok od používateľa Xwave »

spotrebu mam cca 0.5 Dkh davkujem to cez cerpadlo, ak som spravne pochopil, aby sa to rovnalo tomu roztoku od red sea 30g NaHCO3 na 1l RO vody ?
V zlozeni este pisu ze je tam aj K2CO3 5%, to ale asi velmi neovplyvnuje davkovanie, alebo sa mylim ? vdaka
tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: Xwave's Reef

Príspevok od používateľa tomvec »

Přímo na flašce RS KH/Alkalinity je varování, že obsahuje Sodium Carbonate, což je uhličitan sodný, bezpečnostní list uvádí uhličitan sodný Na2CO3 10-25% a uhličitan draselný K2CO3 1-5% (zajímavý rozptyl). Popisek říká že je to směs uhličitanů a bufferů.

Když jsem dávkoval čistou jedlou sodu NaHCO3 v koncentraci profláknutých 84g/l RO vody, musel jsem dávkovat výrazně větší množství než teď dávkuji RS KH/Alkalinity.
Naposledy upravil/-a tomvec v 06 Feb 2019 12:23, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Xwave's Reef

Príspevok od používateľa bradoo »

Dávka bude zhruba rovnaká, ale tým pádom nebudeš doplňovať draslík! V litri je približne 0,85g Draslíka. Ak máš doma uhličitan draselný, daj 28g NaHCO3 a 1,5g K2CO3 ak máš chlorid draselný tak daj 30g NaHCO3 a 1,6g KCl.(KCl netvorí hydrogenuhličitany, preto ním nenahradíš NaHCO3.) OPRAVA- tento roztok je 10x slabší, tak ho treba dávať 10x viac! (nezbedná desatinná čiarka) alebo môžeš dať dvojnásobok (56gNaHCO3 a 3g K2CO3 v 1l vody) a dávkuj 5-násobné množstvo.
Naposledy upravil/-a bradoo v 06 Feb 2019 16:15, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Xwave's Reef

Príspevok od používateľa bradoo »

Info som bral odtialto : https://www.redseafish.com/reef-care-pr ... ndation-b/ Tam je jasne napísané, že sypká varianta sa dávkuje 1g / 100l čo sa rovná 0,33Dkh. A 3g NaHCO3 by malo dať presne 1Dkh/100l. Ale pri tekutom som sa sekol. 1ml dá 0,1Dkh a nie 0,01!! Keď kliknem na preloženie do slovenčiny, posunie sa mi desatinná čiarka na 0,01. (skúste či aj vám to spraví :mrgreen: ) Takže sypká bude podla mňa hydrogenuhličitan sodný- draselný a tekutá budú uhličitany. Tie sú ako práškové veľmi nebezpečné pri vdýchnutí, preto použili asi hydrogenuhličitany.
Používateľov profilový obrázok
Xwave
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 231
Dátum registrácie: 09 Jún 2013 16:50
Bydlisko: Prešov, Slovensko

Re: Xwave's Reef

Príspevok od používateľa Xwave »

bradoo napísal: 06 Feb 2019 12:30 Info som bral odtialto : https://www.redseafish.com/reef-care-pr ... ndation-b/ Tam je jasne napísané, že sypká varianta sa dávkuje 1g / 100l čo sa rovná 0,33Dkh. A 3g NaHCO3 by malo dať presne 1Dkh/100l. Ale pri tekutom som sa sekol. 1ml dá 0,1Dkh a nie 0,01!! Keď kliknem na preloženie do slovenčiny, posunie sa mi desatinná čiarka na 0,01. (skúste či aj vám to spraví :mrgreen: ) Takže sypká bude podla mňa hydrogenuhličitan sodný- draselný a tekutá budú uhličitany. Tie sú ako práškové veľmi nebezpečné pri vdýchnutí, preto použili asi hydrogenuhličitany.
Takze lepsie si to miesat s hydrogenuhlicitanmi alebo uhlicitanmi ? sodu bikarbonu zozeniem vsade a uhlicitany musim objednat, nechcem zas aby mi to rozhodilo rovnovahu, cenovo mi to vychadza nejake 3 eura za kilo, co mi zostane na x rokov, nez kupovat tie praskove a vodicky od red sea.
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Xwave's Reef

Príspevok od používateľa bradoo »

Takže to bude 189g Na2CO3 v 1l vody. Ak je 5% K2CO3, daj 180g Na2CO3 a 9g K2CO3. Vyjde ti rovnaká koncentrácia. Maximálna rozpustnosť je 218g/l/20° , ale čím nižšia teplota, tým menšia rozpustnosť . Soda bikarbóna sa horšie rozpúšťa- roztok neurobíš taký koncentrovaný (95g/l) 189g uhličitanu, je ekvivalent 300g sódy bikarbony. Pozor prášok je veľmi jemný, nevdýchni, a pozor roztok sa bude hodne zohrievať.
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Xwave's Reef

Príspevok od používateľa bradoo »

Či sa ti rozhodí rovnováha, záleží koľko dávkuješ chloridov a síranov. Na 1g sodíka musíš dať 1,8g chlóru a 0,084 síry. Ten draslík by som nevynechával, je hodne dôležitý pre farbu.
Používateľov profilový obrázok
Xwave
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 231
Dátum registrácie: 09 Jún 2013 16:50
Bydlisko: Prešov, Slovensko

Re: Xwave's Reef

Príspevok od používateľa Xwave »

Vdaka za info, v tom bezpecnostnom manuali od Red Sea je to uvedene takto:
Sodium carbonate 10-25%
Potassium carbonate 1-5%
Tie zvysne na calcium a magnesium od red sea mam este cele flasky tam davkujem 2ml 1ml=2ppm Ca/100l a 1ml Mg 1ml=1ppm Mg/100l
A kazde 2 tyzdne 40l vymena vody.
Bohuzial v bezpecnostnom manuali ku calciu a magneziu nie je napisane zlozenie, pri Ca by mal byt mix Ca, Sr, Ba
a pri magnesiu by to malo byt len Mg
tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: Xwave's Reef

Príspevok od používateľa tomvec »

K té rovnováze, Rybka tady svého času prezentoval svůj KH buffer. Bylo to objemově na jeden díl hydrogenuhličitanu sodného dva díly síranu hořečnatého heptahydrátu. Psal že chlorinita dostane trochu na prdel a zvednou se sírany, ale že s tím neměl problém. Dořeší to výměny vody. Kdo má zájem, hledejte "rybkův kh buffer".
Napísať odpoveď

Návrat na "Vaše nádrže"