Xwave's Reef

Ukážte aké krásne alebo zaujímave nádrže máte práve vy. Nezabudnite že je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Xwave's Reef

Príspevok od používateľa bradoo »

Príde mi to, že zámerne uvádzajú také veľké rozpätie koncentrácie 100g alebo 250g Na2CO3 na 1 liter je trošku rozdiel :mrgreen: Musí to byť dokopy 189g uhličitanov aby vyšlo 1ml/0,1Dkh /100l.Rybka tiež písal, že SPS zvýšené sírany nevadili, ale mäkkým vadili. To by som neskúšal, ak nerobíte veľké zmeny vody.
Používateľov profilový obrázok
Xwave
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 231
Dátum registrácie: 09 Jún 2013 16:50
Bydlisko: Prešov, Slovensko

Re: Xwave's Reef

Príspevok od používateľa Xwave »

Objednal som teda tie uhlicitany, zatial ked pridu som namiesal NaHCO3 84g/l podla prepoctu mi vychadza ze na doplnenie dennej spotreby 0.4 dKh v 500l by som mal nadavkovat priblizne 70 ml roztoku. Treba to nejako rozdelit alebo nevadi ked sa to davkuje naraz ?
Este som si vsimol ze si spominal ze treba pridat aj NaOH do roztoku ?
Vychadzal som podla tejto kalkulacky https://reefapp.net/en/maintenance/dosing/calculator
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Xwave's Reef

Príspevok od používateľa bradoo »

Vypočítané to máš dobre. K NaHCO3 netreba pridávať NaOH. Je to len jedna z variant doplňovania alkality. NaOH reaguje s rozpusteným CO2 (H2CO3) a vznikne v podstate NaHCO3. Rovnako ako aj Na2CO3. Pokiaľ ide o NaHCO3, môžeš dávku dať aj naraz, ale ak máš dávkovacie čerpadlo, nevidím dôvod prečo to nedať na viac krát. Najmä alkalitu sa oplatí mať stabilnú, bez veľkých skokov. Vápnik a horčík môžeš aj raz denne. Ináč keď dáš do trúby popražiť sódu bikarbónu vznikne uhličitan sodný. Zlepší sa rozpustnosť aj PH v nádrži. Len pozor je jemný a prašný a vdýchnutie môže spôsobiť zápal pľúc. Ešte jedna vec- ak si uhličitanový roztok od red-sea dával naraz 1x denne, je možné, že ti vypočítané množstvo NaHCO3 nebude sedieť a alkalita ti mierne stúpne. Pretože je možné, že pridanie 0,4Dkh v uhličitanoch naraz, ti vyzrážalo časť hydrogenuhličitanu vápenatého. Tak to sleduj po 2-3 dňoch a dávku uprav.
Používateľov profilový obrázok
Xwave
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 231
Dátum registrácie: 09 Jún 2013 16:50
Bydlisko: Prešov, Slovensko

Re: Xwave's Reef

Príspevok od používateľa Xwave »

Vdaka za info tak ja to rozdelim cca na 4x krat pocas dna v rozpeti 6 hodin, podobne mam nastavene aj davkovanie NOPOXu a ma to lepsi ucinok ako naraz.
To s tym poprazenim mi nenapadlo, dalsiu davku spravim v silnejsej koncentracii s uhličitanom sodnym, soda sa zle rozpustala, len zohnat ten uhlicitan draselny je problem. :cry:
Používateľov profilový obrázok
Xwave
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 231
Dátum registrácie: 09 Jún 2013 16:50
Bydlisko: Prešov, Slovensko

Re: Xwave's Reef

Príspevok od používateľa Xwave »

Pár foto po údržbe, trochu ma trápi vyššie NO3 okolo 25ppm. Asi zvysim davku NOPOXu, nechce to ist dolu.
DSC_0162.jpeg
DSC_0163.jpeg
DSC_0166.jpeg
Sent from my Sony Xperia XZ using Tapatalk
Používateľov profilový obrázok
Xwave
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 231
Dátum registrácie: 09 Jún 2013 16:50
Bydlisko: Prešov, Slovensko

Re: Xwave's Reef

Príspevok od používateľa Xwave »

Zdravím, kto by vedel poradiť, či môže mať vysoká hodnota molybdenu nejaký vplyv na život ? Dal som si spraviť rozbor a vyšlo mi dosť vysoké Ca a Sr odkedy na výmenu vody používam soľ od Aquaforestu Reef Salt.
Začala sa mi tvoriť aj sinica na piesku a to PO4 nemám ani také vysoké a ide to postupne dole podľa hanna checkeru, ale fosfor je pomerne dosť vysoko podľa testu, či to skôr nemôže byť príčina.
Výmena vody každé 2 týždne veľmi nepomáha.
Test:
Results_2019_10_22_14110.jpg
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Xwave's Reef

Príspevok od používateľa bradoo »

Molybden podporuje rast baktérií, teda aj cyanobaktérií - teda sinice. Rovnako 0.15mg PO4 ešte ničomu nevadí, ale tiež rapídne podporuje cyano. Ale nemyslím si, že by Mo pri takej hodnote ešte niečomu vadil. Nedávaš tam prípravok
od red sea color D? Ten obsahuje okrem vanádu a silikátu aj molybdean. Je to jediný komerčný produkt ktorý dávkujem a ktorý sa neoplatí miešať doma. Ak ho tam dávaš, určite sa nedrž dávkovania na flaške. Je prešvihnuté asi 3x.
Používateľov profilový obrázok
Xwave
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 231
Dátum registrácie: 09 Jún 2013 16:50
Bydlisko: Prešov, Slovensko

Re: Xwave's Reef

Príspevok od používateľa Xwave »

bradoo napísal: 25 Okt 2019 09:47 Molybden podporuje rast baktérií, teda aj cyanobaktérií - teda sinice. Rovnako 0.15mg PO4 ešte ničomu nevadí, ale tiež rapídne podporuje cyano. Ale nemyslím si, že by Mo pri takej hodnote ešte niečomu vadil. Nedávaš tam prípravok
od red sea color D? Ten obsahuje okrem vanádu a silikátu aj molybdean. Je to jediný komerčný produkt ktorý dávkujem a ktorý sa neoplatí miešať doma. Ak ho tam dávaš, určite sa nedrž dávkovania na flaške. Je prešvihnuté asi 3x.
Používal som prípravky od Red Sea Colors ABCD, ale už asi pol roka nie, všetko si miešam sám, tak fakt nemám tušenie odkiaľ sa to tam mohlo nabrať.
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Xwave's Reef

Príspevok od používateľa bradoo »

Možno práve tá výmena vody ti ho zvyšuje. Prvky ktoré meriame v ug sa veľmi ľahko predávkujú. Zabezpečiť aby potrebných 18mg molybdeanu sodného bolo rovnomerne rozmiešané v 25kg soli je dosť ťažké. Veď jedna zarovnaná malá salifert lyžička Na2MoO4 váži 80mg... Možno máš zrovna vedro, kde sa ho ušlo viac. Preto neuznávam výmeny vody. Je to trochu ako ruská ruleta - stále hrozí , že si môžeš výmenou viac ublížiť, ako pomôcť. Nie je tam nič extra navyše, čo by som si tam nemohol sám pridať...
Napísať odpoveď

Návrat na "Vaše nádrže"