symbióza

Všetky ostatné diskusie o morských živočíchoch.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

klaun22
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 30 Sep 2010 14:09
Bydlisko: F-M

symbióza

Príspevok od používateľa klaun22 »

Ve svém aqua mám dvě sasanky - quadricolor a h.magnificu. V quadricolorce mám premnase a v magnifice žije 5 klaunů očkatých. Premnas už je stařík, je v aqua od založení akvárka - 1998. Z neznámých důvodů došlo k poškození quadricolorky, která na to zareagovala tak, že se stáhla a posunula se na opačnou stranu aqua, kde se už v pohodě regeneruje :D
Premnas po dvou dnech bez sasanky vesele naběh´do magnificy. Říkal jsem si, co z toho vznikne za problém, přece jenom - kdo máte premnase, víte, že je to ryba, která vjede do každého. Druhý den, po rozsvícení akvárka, jsem k mému překvapení zjistil, že jsou všichni nastěhovaní v magnifice, kde malí klauni se tváří "to je naše" a starý klaun si naopak jako podnájemník se tváří "ještě chvíli než se mi bydlení zregeneruje, už zase půjdu".
V této harmonii už žijí týden.
Myslím si, že je to případ, který by v přírodě asi nenastal, píšu to jen jako zajímavost, která mě po těch letech reefaření docela překvapila.
Prílohy
082.JPG
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: symbióza

Príspevok od používateľa rybka »

Vnitrodruhová a mezidruhová agresivita jsou dva různé pojmy.
V Rudém moři v oblasti od Hurghady jižně je možno vidět "pelešit se" v jedné sasance ryby A. bicinthus spolu s D. aruanus, v oblasti Sharm el Sheikh a dále na sever pak stejné klauny spolu s D. melanurus. Jak to vypadá v době tření a hlídaní jiker nevím, to jsem na přirozených lokalitách nepozoroval.
V akváriu plyne život vcelku poklidně. Tření A. clarkii pár D. melanurus vcelku bere a stáhnou se do ústraní. Opačně je to celkem vítr i pro ostatní obyvatele nádrže. Pouze celkový počet ryb v nádrži zabraňuje vzniku ztrát z důvodu cílených ataků.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: symbióza

Príspevok od používateľa Lukáš »

rybka napísal:V v oblasti Sharm el Sheikh a dále na sever pak stejné klauny spolu s D. melanurus.
D. melanurus v Red Sea nezije (z vychodnej casti Indonezie to ma predsa len dost daleko do SSH), okrem toho tieto dva druhy dascyllusov nechodia do sasaniek, na to si vyhradzuje pravo len D. trimaculatus. Treti druh, D. marginatus obyva prakticky len vacsie trsy pocillopor, stylophor a niektore hrubovetve akropory (v poradi preferencie ako pisem).
Alebo si sa potapal v nejakom inom mori?

Na internete sa obcas najde fotka z prirody, kde v ozaj velkych sasankach (kolonie velkosti radovo m2) ziju spolu aj 2 druhy klaunov a zopar dalsich zainteresovanych ryb.
klaun22
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 30 Sep 2010 14:09
Bydlisko: F-M

Re: symbióza

Príspevok od používateľa klaun22 »

005.JPG
Po regeneraci sasanky se do ní samice premnase vrátila , ale i snovým nápadníkem samcem ocelarisem :D Samozřejmě, kromě nově vzniklého páru se kní nesmí nikdo ani přiblížit :D
klaun22
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 30 Sep 2010 14:09
Bydlisko: F-M

Re: symbióza

Príspevok od používateľa klaun22 »

Tak, příběch má, pokračování. Teť se mi ten tří centimetrový oceláris vytřel, stou 15cm velkou premnaskou.Ze sasanky ho sice po nakladení jiker vyhnala, ale stará se o ně vzorně. To bude asi tím jarem :D
Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Re: symbióza

Príspevok od používateľa Steedy »

odchovej :) urcite by byla zajimava mutace :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"