Skelne sasanky (aiptasia, glassrosen)

Diskusie o sasankách a príbuzných

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
dement
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 24 Nov 2005 22:30
Bydlisko: Nitra

Skelne sasanky (aiptasia, glassrosen)

Príspevok od používateľa dement »

Pomaly ale isto sa mi zacina vymykat spod kontroly pocet skelnych sasaniek v nadrzi. Skusal som vapenitu vodu, ale zda sa mi, ze som im len pomohol. Tie svi... stvorenia sa rozpadli a zda sa, ze som ich vlastne namnozil :cry: Teraz som si doniesol z Viedne 1 ks Lysmata wurdemanni, ale zatial sa nezda, ze by to nejako zaberalo ( mam ju tam 7 dni a aj sa mi zda, ze nejake sasanky zmizli, ale uvital by som keby to islo rychlejsie :) ) Mechanicke a chemicke sposoby likvidacie aiptasii som uz uplne zavrhol a teraz sa vrhnem do boja biologickeho. Takze teraz zvazujem pridat k tej wurdemanke este 1 Chelmona rostratus. Mate niekto skusenosti s touto rybou? Nebude likvidovat okrem skelnych sasaniek aj koraly, alebo moju e. quadricolor? Zatial viem len o jednom cloveku, ktoremu slusne vycistil nadrz od sasaniek za cca. 2 tyzdne, ale najprv zlikvidoval vsetky cervy. Ostanym koralnatcom dal pokoj.
A este jeden aspekt, mozem si dovolit dat chelmona do mojej 180l nadrze?
Martin
Používateľov profilový obrázok
drakken
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 20:58
Bydlisko: Bratislava RAČA

Príspevok od používateľa drakken »

Plls viem že to nemá s tvojou otázkou moc spoločné ale čo ťa stala ta wurdemanka?Zo skelnymi bojujem aj ja ale zatiaľ neúspešné takže jedinú možnosť vidím práve v tejto krevetke a v rybe synchiropus splendidus.
Používateľov profilový obrázok
Pavel
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 19 Nov 2005 14:34
Bydlisko: Vrakuňa, Bratislava

Príspevok od používateľa Pavel »

drakken napísal:Plls viem že to nemá s tvojou otázkou moc spoločné ale čo ťa stala ta wurdemanka?Zo skelnymi bojujem aj ja ale zatiaľ neúspešné takže jedinú možnosť vidím práve v tejto krevetke a v rybe synchiropus splendidus.
Aj keď otázka nebola na mňa, ale v BioTop-e som ju pred pár mesiacmi kupoval za cca. 1100,- Sk. Zajtra idem do Viedne, takze ak tam nejaku niekde uvidim, zistim cenu a dam ti vediet. :wink:
[size=75]72 l SPS/LPS only, 80 l fish only[/size]
Používateľov profilový obrázok
Pavel
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 19 Nov 2005 14:34
Bydlisko: Vrakuňa, Bratislava

Re: Skelne sasanky (aiptasia, glassrosen)

Príspevok od používateľa Pavel »

dement napísal:Pomaly ale isto sa mi zacina vymykat spod kontroly pocet skelnych sasaniek v nadrzi. Skusal som vapenitu vodu, ale zda sa mi, ze som im len pomohol. Tie svi... stvorenia sa rozpadli a zda sa, ze som ich vlastne namnozil :cry: Teraz som si doniesol z Viedne 1 ks Lysmata wurdemanni, ale zatial sa nezda, ze by to nejako zaberalo ( mam ju tam 7 dni a aj sa mi zda, ze nejake sasanky zmizli, ale uvital by som keby to islo rychlejsie :) ) Mechanicke a chemicke sposoby likvidacie aiptasii som uz uplne zavrhol a teraz sa vrhnem do boja biologickeho. Takze teraz zvazujem pridat k tej wurdemanke este 1 Chelmona rostratus. Mate niekto skusenosti s touto rybou? Nebude likvidovat okrem skelnych sasaniek aj koraly, alebo moju e. quadricolor? Zatial viem len o jednom cloveku, ktoremu slusne vycistil nadrz od sasaniek za cca. 2 tyzdne, ale najprv zlikvidoval vsetky cervy. Ostanym koralnatcom dal pokoj.
A este jeden aspekt, mozem si dovolit dat chelmona do mojej 180l nadrze?
mne sa wurdemannka dala do prace az cca. po mesiaci - uz som malu Aiptasiu nevidel ani nepamatam, mam vsak jednu vacsiu a tej se ani nedotkne, ale aspon sa stara tej krevete o potreavu :wink:

inak uz som to par krat spominal, ale mne vcelku pomoahalo, ked som Aiptasiu zahrnul substratom tak, ze sa spod neho nedostala a po par dnoch po jeho odhrnuti som len vybral odumretu sasanku
[size=75]72 l SPS/LPS only, 80 l fish only[/size]
Používateľov profilový obrázok
dement
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 24 Nov 2005 22:30
Bydlisko: Nitra

Príspevok od používateľa dement »

Co sa tyka toho zahrnutia, asi by to fungovalo, ale ja ich mam aj na skalach ( a dost vysoko od dna ), takze zahrnutie by riesilo problem len ciastocne :-(

Inak cena vo Viedni je 20 - 25 EUR, podla toho, ako sa Ti zadari.
Ja som ju kupoval za 20.

Pocul som aj o tom, ze mandarini ( teda ten "splendidus" ) likviduju sasanky, ale nepoznam nikoho, kto by mal osobnu skusenost. Nad kupou mandarina som uvazoval tiez a toho by som ho mal v nadrzi radsej ako Chelmona rostratus. Obavam sa vsak, ze tie aiptasie by mu az tak nechutili a kedze moja narz nie je velmi velka (180 l), neviem ci by si v nej neskor nasiel dost drobnej havede ako potravy. Kedze nemam refugium (zatial), asi to este skusim s pridanim dalsej wurdemanky alebo, ak dostanem feedback, ze chelmon je reefsafe s tym chelmonom.
Martin
Používateľov profilový obrázok
Alda
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 23 Nov 2005 10:34
Bydlisko: Jižní 1971, Hranice, ČR

Príspevok od používateľa Alda »

...mne chelmon rozhodně nezklamal, pořídil jsem ho za 700,-czk a nebyl to žádný obr, velikost cca 7cm, nekrmil jsem žádnými "housenkami" a během měsíce vyčistil skálu vč. nádrže do posledního kousku, a to včetně těch největších jedinců, bohužel jsem si včas neuvědomil, že vlastně ukončením své práce v nádrži již nemá co žrát a zesláblý si šel odpočinout k magnifice..., jinak pokud nemáš v AQ bodloka, myslím, že bys žádný další problém ve 180 litrech mít neměl... lovu zdar.
Pepa
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 13:43
Bydlisko: Zlonice

Príspevok od používateľa Pepa »

Synchiropuse splendiduse mam skoro rok a male skelne zlikvidoval a zastavil jejich mnozeni, nicmene vetsich kousku se ani nedotkne. Jinak zrat ma co i kdyz ho vubec nekrmim (90l nadrz + 35l refugium s DSB).
Jinak vetsi skelny jsem zlikvidoval bud pomoci vapenne vody, nebo jsem je zazdil lepidlem v skvire odkud vylezali.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Požíraní skelných sasanek rybami nelze uniformovat. Některý jedinec Chelmon rostratus je nepožírá vůbec (takového jsem měl), některý je vyhledává, neičí korály ani rournatce (takového mám). U Synchiropus splendidus (mám pár) jsem nikdy nepozoroval požíraní skelných sasanek, a to ani malých jedinců. Berghie jsem odchovával, jejich další chov jsem však zavrhl, protože jejich potravní repertoár je podstatně širší, než je uváděno.
Používateľov profilový obrázok
dement
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 24 Nov 2005 22:30
Bydlisko: Nitra

Príspevok od používateľa dement »

Vdaka vsetkym za odpovede. Zobral som to od podlahy a pridal este 1 ks lysmata wurdemani a tiez jedneho mensieho chelmon rostratus. Neviem, ktoremu z nich mam za to vdacit, ale uz realne vidim, ze sasanky zacinaju miznut. Rurkove cervy tiez :cry: . Ale myslim si, ze ked sa zbavim skelnej sasanky a uz nebudem chciet toho chelmona, cervov si donesiem do akvaria so zivymi kamenmi a pri troche "stastia" si dovleciem zase aj skelne sasanky :lol: !
Ten kolobeh v prirode je skratka dokonaly :lol: !!!
Martin
Používateľov profilový obrázok
drakken
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 20:58
Bydlisko: Bratislava RAČA

Príspevok od používateľa drakken »

kde sa ti podarilo kupit wurdemani?
Používateľov profilový obrázok
dement
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 24 Nov 2005 22:30
Bydlisko: Nitra

Príspevok od používateľa dement »

ZOO Fuchs meerestiere
Brunnengasse 6
1160 Wien

Mo-Fr von 10.00-18.00
Sa von 10.00-13.00
Martin
Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

Príspevok od používateľa repik »

Maťo , ak sa budeš chcieť zbaviť chelmona vieš kde ma nájdeš.Zastav sa ak pôjdeš okolo.
Používateľov profilový obrázok
Alda
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 23 Nov 2005 10:34
Bydlisko: Jižní 1971, Hranice, ČR

Príspevok od používateľa Alda »

...dle mých zkušeností, na 99% je to zásluhou chelmona, měl jsem stejný postup likvidace, nemám wundermanky - dle mého zbytečně drahý živočich vůči odvedené práci, nejdříve začali mizet malé skelné a drobní rournatci, pak větší a pak i největší... až ti zmizí úplně, tak začni chelmona krmit, neboť můj se potom odporoučel, vzhledem k jednotvárnosti krmení, ... nyní už "modří vědí"...
PetrM
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 11:22

Marný boj

Príspevok od používateľa PetrM »

Já mám skelných jak nas..., zkoušel jsem píchat do nuch sladkou vodu, pak slanou vodu - a nic, možná jich ještě přibylo. Koupil jsem Chelmona, vydržel týden, než ho umlátily ty moje rybiska :twisted: - ale už se chystám na dalšího - chcu ho na pár dní umístit do nádrže v nějaké ochranné kleci z plexiskla, aby si na sebe ryby zvykly. Nemáte někdo zkušenosti s adaptací nových ryb do zaběhlých akvárek :?:
Používateľov profilový obrázok
Pavel
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 19 Nov 2005 14:34
Bydlisko: Vrakuňa, Bratislava

Re: Marný boj

Príspevok od používateľa Pavel »

PetrM napísal:Já mám skelných jak nas..., zkoušel jsem píchat do nuch sladkou vodu, pak slanou vodu - a nic, možná jich ještě přibylo. Koupil jsem Chelmona, vydržel týden, než ho umlátily ty moje rybiska :twisted: - ale už se chystám na dalšího - chcu ho na pár dní umístit do nádrže v nějaké ochranné kleci z plexiskla, aby si na sebe ryby zvykly. Nemáte někdo zkušenosti s adaptací nových ryb do zaběhlých akvárek :?:
Aj ked sa jedna o ine ryby - pred par dnami som pridal do akvaria Valencienna puellaris k dvom ocellarisom - ked si ho vsimli, ihned sa do neho agresivne pustili (akvarium je nase a my ta tu nechceme) - hned som im dal artemiu a ked zistili, ze im ju nekonzumuje, zacali ho ignorovat.
[size=75]72 l SPS/LPS only, 80 l fish only[/size]
Napísať odpoveď

Návrat na "Sasanky"