540l reef Jajo

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa VINTR »

Preventivně dělám sem tam, že žábronožku rozpustím dám do plastového sítka na čaj a nakapu na něj vitamíny a nechám je odrazit cca 20 minut a šupnu je do nádrže. Samozřejmě dávám i různé saláty, co je v ledničce i okurky, kedlubny, špenát to lepím na magnety a celkem jim to šmakuje. Samozřejmě nory řasa a artemka. Meloun jsem chtěl taky vyzkoušet, akorát mě ještě nenapadlo jak jej inteligentně připevnit :roll:
Používám tyto vitamíny, drahota to není:
- https://www.google.com/search?q=fishtam ... 80&bih=891
- https://www.jkanimals.cz/cs/akvarijni-p ... 16700.html
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1391
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa Marian Gross »

Myslím, že by sme mali oddeliť dve témy od seba: :)
1. Je ako minimalizovať risk stresu u Leucosterona
2. Čo najúčinnejšie zaberá na cryptocariom

Musím najprv povedať, že Leucosterona som nikdy osobne nemal a 100 krát som ho chcel mať. Mám 550l akvárko, ale z toho čo som čítal v odborných literatúrach a radil sa s predajcami, tak základ pre minimalizáciu stresu je dostatok pohybu a kvalitnej stravy.
Leucosteron v AQ 500-700L je osobným naplnením radosti chovateľa, ale trápenie ryby. Myslím, že aj uvádzaných min 1000l-1200l je málo.
Mal som možnosť ho pozorovať pri potápaní a tam je najlepšie vidieť, akou rýchlosťou si tam stráži niekoľko 10 metrové teritória a vkuse si nezabudne kusnúť z nejakej riasy na kameni.
2. Liečenie samotné, je určite najlepšie v karanténe. Na to najlepšie zaberajú meďanté prípravky, ale viacerí predajcovia mi potvrdili, že je pre neho veľmi stresujúca, a preto v nej častokrát hynie.


Ja osobne si myslím, že ryba, ktorá nedokáže dorásť do svojej prirodzenej veľkosti v danom akvárku je jasným znakom, že do neho nepatrí. Leucosternon dorastá do 30 cm, takže si je ľahké domyslieť, že dĺžky akvárka 150,160 cm sú pre tohto rýchleho permanentného plavca asi ako klietka pre leva.

Ale aby som nerobil zo seba Svätca, tak po založení dnešnej 500 stovky som sa spýtal u Mrutzeka v Nemecku na jeho objednávku. Rovno mi povedali, že do takého akvárka mi ho ani neobjednajú, lebo by som iba vyhodil z veľkou pravdepodobnosťou peniaze von oblokom. Alternatíva mi bola doporučená Acanthurus Japonicus, ktorý má byť výrazne odolnejšia voči stresu. Rovnaký názor a doporučení som dostal už pred 5 rokmi od p. Forsta v Praha a pred nedávnom od p.Tučeka (Pepimuv útes) či Janka Zemana z Morského sveta. Žiaľ nikto z nich a im podobným už takmer na toto fórum nechodí a je to veľká škoda,
Takže zhodou okolností zajtra očakávam DHL 24 hod. Dodávku s jedným Japonicusom a 2x Cirrhilabrus Exquisitus na “palube” a s malou dušou očakávam, že sa zotavia zo stresu prepravou.

A tu je ešte zopár linkov na leucosterona:

https://www.meerwasser-lexikon.de/tiere ... ternon.htm

https://www.shop-meeresaquaristik.de/Fi ... ::224.html

A jeden český link, kde je napísaná min veľkosť 400l, čo je podľa mňa veľmi podcenené, ale inak veľa rovnakých info:

https://rybicky.net/atlasryb/bodlok_beloprsy

A na záver moja ostrosledovaná zásielka od včera večera už so spomínaným japonicusom a Exquisitusmi 8)
Prílohy
EA7461F4-EC92-4CF9-A1ED-D4A60DD26ACE.jpeg
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa Jarry »

Když už se to tu probírá - jeli jsme podobnou diskuzi v jiném vlákně, podle mě má léčba v karanténě smysl v případě, že v hlavním akváriu se parazit nevyskytuje, což znamená protáhnout karanténou s mědí všechny ryby, co do akvária jdou, protože parazit bude asi skoro na každé, i kdyz se nemusí projevit. To jsou ale takové starosti, že je otázka, jestli těch pár ryb, kterých se toto týká, za to stojí. Druhá možnost je asi odpovídající nádrž, což je otázka, co je vlastně odpovídající nádrž.

Sám rozmýšlím, co za bodloky by se dalo dát do obývákového akvária (320x60x60cm), až ho budu předělávat na reef a vyšlo mi, že kdybych chtěl být hodně korektní, tak tam dám tak možná pár Zebrasom a Ctenochaetuse, co mám v menším reefu. Otázka pro zkušenější - co byste doporučili z bodloků do tohoto rozměru? Mě tam s odřenýma ušima kromě těch Zebrasom (měl bych tam moc rád Desjardinii, ale bojím se, že pro tu je zase nádrž moc nízká) vychází tak možná Acanthurus pyroferus, líbil by se mi Olivaceus, ale pro toho se mi to zdá malé, možná nakonec ten Japonicus? To samé Hepatus, běžně ho lidé mají ve 300l, ale u toho panuje poměrně shoda, že je vhodné akvárium nad 2000l, ale zase je to docela dlouhé, toho bych asi risknul.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa VINTR »

Marián ono japonicus a nigis je to stejný jako leucosternon. Měl jsem taky představu, že v nádrži není krupice a karanténa je jediná cesta. Není. Krupice v nádrži vždy je byla a bude, bez ohledu na karanténu. Musíš vždy počítat, že krupice u těchto ryb sem tam bude. Důležité je, aby sama ryba dokázala přirozeně odolat. Podporou může být UV/ozón, ale tyto pomůcky nejsou k tomu aby pracovaly nonstop. To neprospívá zase korálům - ozón určitě. 500 litrů je určitě OK na tuto rybu (je jedno jestli leucosternon, japonec nebo nigráč), ale zase záleží i na jiných podstatných věcech. Ono i 2000 litrů může být málo, pokud nezajistíš i vše ostatní..... Zde může i záležet, kdy je ryba vpuštěna, jako první obyvatel? nebo poslední? nebo Velká dospělá? Vše má své pro a proti :wink: . Já chci jít do cca 80W UV což je i pro tvoji nádrž akorát - zřejmě, sám nevím, nikdo moc nemá ozkoušeno a hlavně je to otestované kolikrát na jiných rybkách, které to ani nepotřebují.... Odzkoušeno to bude, ale na tomto fůru se již nikdo moc nepochlubí a chodí na facebook a tam to zapadne někde mezi komerční nabídky různých skupin........Prase se tam v tom nevyzná. A jak jsem psal 40W mam napojené na návratové potrubí, jen přidám ještě jeden válec. SAMOZŘEJMĚ držím palce a určitě poreferuj jak jsi dopadl. Za mě je ideální si koupit co nejmenší rybku, je to prostě lepší.

Jarry nevím máš si myslím celkem přemrštěné úvahy (ber to jako můj názor). Na hejno zeber v dobře osazené nádrži s dostatkem úkrytů to vyděl čtyřmi a vyjde 500 litrů. Bezpochyby čím víc tím líp. Vem si knihu od Dařbujáná starý atlas ryb a myslím, že tam jsou uvedeny realistické objemy. Vždy musíš zvolit, ale vhodnou kombinaci a množství....Z tvých poměrů to můžeš násobit 3x až 4x, jako počet ryb :lol: . U bodloků, hlavní hajzlíci jsou jasný, lineátus jak doroste a sohal tam bude problém. Ostatní z těch menších jsou většinou na klid.

Ještě poznámka: o velikosti nádrže a jak ryba dostane a reaguje na krupici dobře popsal laomedon, v podstatě není co dodat takto to většinou končí. Jak se dočtete, velikost není vše!
http://www.reef.sk/viewtopic.php?f=40&t ... acanthurus
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1391
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa Marian Gross »

Jarry napísal: 06 Okt 2020 07:52 Sám rozmýšlím, co za bodloky by se dalo dát do obývákového akvária (320x60x60cm), až ho budu předělávat na reef a vyšlo mi, že kdybych chtěl být hodně korektní, tak tam dám tak možná pár Zebrasom a Ctenochaetuse, co mám v menším reefu. Otázka pro zkušenější - co byste doporučili z bodloků do tohoto rozměru? Mě tam s odřenýma ušima kromě těch Zebrasom (měl bych tam moc rád Desjardinii, ale bojím se, že pro tu je zase nádrž moc nízká) vychází tak možná Acanthurus pyroferus, líbil by se mi Olivaceus, ale pro toho se mi to zdá malé, možná nakonec ten Japonicus? To samé Hepatus, běžně ho lidé mají ve 300l, ale u toho panuje poměrně shoda, že je vhodné akvárium nad 2000l, ale zase je to docela dlouhé, toho bych asi risknul.
Harry,
Konečne niekto, kto triezvo uvažuje.
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"