Nove more 400l rady a pripomienky

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: Nove more 300l rady a pripomienky

Príspevok od používateľa Myscho151 »

Ja detto ako Spongebob akurát, že my máme maličké akva a tým pádom menšie kamene... ja som do druhého akva použil potravinárske tvrdené pvc... to mi aj tu ľudia poradili, plexisklo - hoby - bohvie... niektorí robi aj tak, že si spravia ako keby zdvojené dno... proste tam drbnú ešte plát skla... na dno

Plexisklo sa v morskej akvaristike používa ale tiež je asi milion druhov... a ktoré je vhodné ťažko povedať.
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Nove more 300l rady a pripomienky

Príspevok od používateľa Spongebob »

Smityl napísal:Je to spíš špatně spongebobe protože jestli máš písečnou hvezdici nebo něco co ti čistí písek, mohlo by se to stát že kámen podhrabe a ten spadne na nějaké sklo které může rozbít. Plexi a měkčené pvc bych raději nepoužíval a dal kameny raději na sklo :)
Ne hvezdici nemam, protoze by nejspis potrebovala vetsi vrstvu pisku. Fridmanka si ale tunely dela to je pravda. No a co treba pouzit jako podklad tu bilou plastovou mrizku co pouzivaji obchodnici s koraly? Na tom by kameny drzely krasne a pak jen zasypat piskem? Jestli je to uplna kravina tak me opravte, to me ted tak napadlo.
Samozrejme pouzit jen tam kde budou stat kameny.
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: Nove more 300l rady a pripomienky

Príspevok od používateľa Mender »

Mám z plexiskla přepadovou komoru a žádné problémy s tím nemám.

Plexisklo = PMMA = akrylát - tj. materiál ze kterého se dělají velké nádrže - takže bych se toho vůbec nebál

Podle mě je plexisklo jako podklad pro kameny lepší než sklo, protože není tak křehké jako sklo a tím pádem by mělo být odolnější než sklo.

Toť můj názor :-) - PS: Dva roky jsem pracoval v oboru plastových desek :-)
Používateľov profilový obrázok
kačer
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1500
Dátum registrácie: 28 Sep 2010 13:28
Bydlisko: Praha 13 (Nové Butovice)

Re: Nove more 300l rady a pripomienky

Príspevok od používateľa kačer »

Já používám plexi pod kameny od počátku.:-) Vzdycky uriznu velikost plexi (bohate staci 2mm plexi) aby hrana plexi byla cca 1 cm od hrany AQ. Jen bacha, nesmi se ti pod plexi dostat žádný zrníčko písko nebo nějaký bordel! Takže do suchého a vyčištěného AQ položit plexi, na to naskladat kameny a opatrně nasypat písek. Ale je to jen můj názor, každý si to dělá podle sebe ... někdo má dvojité dno, nekdo to neřeší vubec ... me tohle prijde jako nejjednodušší řešení.:-)

Jinak hvězdice ani nejakou vysokou vrstvu písku nepotřebuje, staci ji i 1 cm, ona se nezahrabava hluboko, to spís pak "píseční sneci". A to, že by ti podhrabala kamen bych se nebál. To spíš rybky z rodu hlaváčovitých.:-)
Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: Nove more 300l rady a pripomienky

Príspevok od používateľa Myscho151 »

Mender ako som napísal, že plexi sa pouzíva ale neni plexi ako plexi... on keď má doma nejaké plexi je žaýko povedať čo presne to je ako keď máš niečo čo je overené... ako som pozeral amíci davajú pod kamene hociaké plastové podložky resp vrchnáky z plastových dóz na potraviny... :D :D


Spongebob nad tým som uvažoval tiež ale keby si to dal do akva a zasypal pieskom by ti vznikli skor uzavreté malé segmenty piesku čo si myslím by nebolo moc dobré ... aspoň ja si to myslím.

Koniec koncov záleží ako si vymodeluješ útes a keď ho spravíš pevný a položíš na sklo tak si myslím, že nič sa nestane ... len musí byť stabilný
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: Nove more 300l rady a pripomienky

Príspevok od používateľa Mender »

Pokud má plexi - tak by to měl být Polymethylmethakrylát a s tím by neměl být problém. Ano máš pravdu, že není plexi jako plexi, ale plexi vyrobené v Rusku k nám zatím nikdo nevozí a plexiskla od Exropských výrobců bych se vůbec nebál.
Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: Nove more 300l rady a pripomienky

Príspevok od používateľa Myscho151 »

To ruské by malo iste aj izolačne vlastnosti proti rádioaktivite a v prípade útoku by použil akvárko ako kryt. :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

To mi pripomenulo vtip:

Na Rusko - Čínskych hraniciach zaútočila skupina činskych separatistov na pokojne orajúci rusky traktor. Potom čo traktor streľbu opätoval, vzlietol a vrátil sa späť na záklaňu.
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
Dulfy
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 30 Jan 2013 14:03
Bydlisko: Piestany

Re: Nove more 300l rady a pripomienky

Príspevok od používateľa Dulfy »

Hladal som trosku a nasiel som, ze hobbyglass je polystyrol a ine plexisklo som nasiel ako polymetakrylat a polykarbonat.
Takze ja mam ten polystyrol. Je to teda pouzitelne ?
Madox
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 684
Dátum registrácie: 25 Aug 2014 22:07
Bydlisko: Bratislava

Re: Nove more 300l rady a pripomienky

Príspevok od používateľa Madox »

Pouzitelne je kazde, otazka je ako dlho v tej vode prezije. Ci bude krehnut, deformovat sa, menit farbu strukturu atd. Istota je to len u tvrdeneho akrylatu. Su na to profi obchody kde si mozes kupit celu tabulu, ked to ma byt nosne doporucujem hrubku 8mm a spevnit vystuhami, rado sa to deformuje.... aha a nema to rado UV svetlo pri ktorom to krehne.
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: Nove more 300l rady a pripomienky

Príspevok od používateľa Mender »

Polykarbonat neni plexisklo .. je to taky pruhledna deska, ale ma jine slozeni a mechanicke vlastnosti. Plexisklo je jen PMMA .. tedy Polymethylmethakrylát, zkracene Akrylat. Plexisklo je vyslovene cesky zazity vyraz . Vzniklo to z Plexiglass .. coz je obchodni znacka pro PMMA renomovaneho vyrobce.

Pokud je to polystyrol, tak ted z hlavy nevim jak je na tom se zdravotni nezavadnosti, takze vhodnost pouziti neumim posoudit.
Dulfy
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 30 Jan 2013 14:03
Bydlisko: Piestany

Re: Nove more 300l rady a pripomienky

Príspevok od používateľa Dulfy »

Kamene su polepene.
09.jpg
Neostalo mi miesto na zive kamene. Myslite, ze mam sancu to rozbehnut s minimom zivych kamenov ? Par mensich mozem dat do filtra a nejake este dam do akvaria. Ale moc ich nebude.
Chcel by som 90-100% zivej vody a 18kg ziveho piesku. Ake bakterie by ste mi odporucili na zabeh ? Pelety a ecophos mam dat hned od zaciatku ?

Piesok by mal byt tento:
zivy-piesok.jpg
Martin79
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 12 Okt 2010 16:10
Bydlisko: Ostrožská Nová Ves

Re: Nove more 300l rady a pripomienky

Príspevok od používateľa Martin79 »

Pelety a ecophos dej hned od začatku. Bakterie se mě osvědčily Microbe-Lift Special Blend,a Microbe-Lift Nite-Out II Jinak pěkný utes
Dulfy
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 30 Jan 2013 14:03
Bydlisko: Piestany

Re: Nove more 300l rady a pripomienky

Príspevok od používateľa Dulfy »

Akvarium vcera napustene.
12.jpg
11.jpg
10.jpg
Islo tam cca 350 litrov zivej vody a 40 cerstvej.
6kg zivych kamenov do filtra
16kg suchych do akvaria
18kg ziveho piesku
1,5l siporaxu
4dl ecophosu
1dl peliet
Sol TM ProReef

Zatial merana teplota 26°C a salinita 1.025

Ake parametre treba zacat merat a hlavne od kedy ?

Ako sa meni namerana hodnota salinity refraktometrom v zavislosti na teplote vody ? Refraktomer je ciachovany na teplotu 20°C ale ja som meral vodu s teplotou 26°C.
Naposledy upravil/-a Dulfy v 28 Nov 2016 07:33, upravené celkom 1 krát.
marvanek001
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 616
Dátum registrácie: 15 Apr 2013 22:33
Bydlisko: Olomouc

Re: Nove more 300l rady a pripomienky

Príspevok od používateľa marvanek001 »

4deci= 400ml ecophosu. Není to trochu moc pokud se udává při běžně zatížené nádrži 100ml na 200L vody?!
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Nove more 300l rady a pripomienky

Príspevok od používateľa Spongebob »

marvanek001 napísal:4deci= 400ml ecophosu. Není to trochu moc pokud se udává při běžně zatížené nádrži 100ml na 200L vody?!
Ja mel za to, ze 100ml na 100l...davam na 60l cca 60g. Daval jsem Fluval Clearmax pak Eheim phosphateout a ted jedu Kemiru.
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"