500l rohovka

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

500l rohovka

Príspevok od používateľa lubotheone »

Ahoj vsetci,
moje vlakno zacnem tak trochu netradicne.
Snad nebudem moc OT.
Akvarko som planoval uz davno, davno a musel som pockat na prilezitost vlastneho bytu, aj sa tak pred par rokmi stalo a pred rokom som ho konecne rozbehol. Nechal som sa doma ukecat na sladku vodu, vraj s tym bude ovela menej roboty!!!! :D to urcite!!! Nie v pripade, ze chcete aby to aj poriadne vyzeralo.

Takze moj sucasny stav a problem je s mojimi najomnikmi, potrebujem im najst novy domov, maju nieco cez rok, su velmi tichy a dobre vychovany. Dvaja z nich asi tak raz za tyzden-dva chovaju mlade, (zive krmivo pre zbytok osadky).
Popri nich su tam ete 10x corydoras nanus (tiez nevedia co so sebou, je tam aj nieco z druhej generacie).
2x prisavnikz cervene (uz neviem nazov)

Obrázok
Prílohy
IMG_1674.JPG
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: 500l rohovka

Príspevok od používateľa lubotheone »

Aby ste si nemysleli, ze som si zmylil forum :-))) tak uvediem aj nieco co som rozbehol popri planovanej 500l.

Po tom ako som zacal s plackami tak som zistil, ze 120l karantenka mi je nanic, kedce som uz ziadne ryby nechcel pridavat a tie co tam su sa odtial nedaju vylovit :-).

Zacal som experimentalnu nadrz 120l (60x40x50vyska) v auguste 2018, plan bol spravit si zahradku s LPS a pripadne nejake easy SPS.
fotene po dvoch mesiacoch zabehnutia, daval som len zivi piesok dva malicke zivaky, zbytok mrtve kamene a piesok
Obrázok

nevyzera to moc vabne, ale beriem to ako testovaciu nadrz.

Vlepil som prepad aby som mal nasavanie zavesneho odpenovaca z neho a aby iba v nom kolisala hladina.
V nom biopelety a ohrievac, celkom to fungovalo.
Casom som zistil, ze potrebujem naozaj sump a spravil som si externy prepad, prepojeny u trubicou, detaily mozem pofotit.
Sump je 60x40x40, skoro tak velky ako akva.

Zavesny odpenovac casom nahradil ATB nano od Maja (reicho).
Odpar riesim s ATO od grotechu. Doplnam kalkwasser cez reaktor, jednoducha vlastna vyroba.
Vytlak je ATB 2500 na 80%.
Reaktor na pelatky, vlastna vyroba, posuva vodu do refugia.
Teplotu drzim na 25°C, pripadne chladim vetrakmi ak dosiahne nieco pod 26, bude zautomatizovane APEXom, ako vela dalsich veci.
Prudove cerpadla jebao 4000l a Aqua nova 2000l, male smiesne, ale zatial stacia, 2x AI Nero 5 su uz na ceste
Svetlo:
AI Hydra26HD
2x Orphek blue sky a day light 60cm https://orphek.com/or-bar-led-light/
Sol som doteraz pouzival AF cena/vykon, teraz prechadzam na TM uvidim ci to bude mat vplyv.
Vodu moc nemenim 10%/mesiac, prvky dodavam Tritonom + amino a sem tam lugolov roztok.

Najsor som chcel len koraly bez ryb, iba nejake bezstavovce, ale tie bioprodukty ryb su v akva jednoducho ziaduce a nieco som zadovazil a nieco dalsie naplanoval. (v podstate su tam momentalne len na kadenie :lol: )
Len naozaj male druhy:
Ecsenius stigmatura
Gramma loreto
Pseudocheilinops Ataenia

v plane je este par Elacatinus evelynae

aby som to nenatahoval, tak tu je sucasny stav.

Obrázok
Prílohy
IMG_2046.jpg
IMG_1558.jpg
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: 500l rohovka

Príspevok od používateľa lubotheone »

Aby bolo jasne, ze vlakno je naozaj o 500l reefe tak prikladam par fotiek navyse.

Ale este predtym, takto nejako zacal moj velky chtic po morskom akvarku. Inac aj preto som zastancom len malych druhov ryb v akva, ked si clovek uvedomi kolko placu maju v prirode.

Obrázok
Prílohy
IMG_0765.jpg
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: 500l rohovka

Príspevok od používateľa lubotheone »

Pre predstavu rozmeru, je to 105x60x80vyska, nie je to uplne idealne, ale musel som ist viac do vysky aby to bol nejaky solidnejsi objem.
problem je skor to ako blizko som zadnych stien, je to max 1cm od steny, niekde aj blizsie, panelakove steny tiez nie su idealne :( .

Obrázok

v prepade su len dve rury, 40 a 32 mm, navrat budem riesit odzadu hadicou od cerpadla.

a takto nejako to vypada ako celok, zatial sladka voda.

Obrázok
Prílohy
IMG_1384.jpg
IMG_1205.jpg
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: 500l rohovka

Príspevok od používateľa lubotheone »

Uz je to nejaky piatok, co som sem nic nedal, tak teda nejaky update stavu a nejake posuny, ako to slo casom.
takto vypadalo 100l akvarko tesne pred zrusenim a stahovanim do 500l. Za necely rok sa vsetko navzajom dotykalo, je tam cez 45 druhov koralov :oops:
Prílohy
IMG_2346 2.jpg
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: 500l rohovka

Príspevok od používateľa lubotheone »

Este nez som prisiel ku stahovaniu, staval som do 500 novy reef a trocha mi to trvalo. Plocha s ktorou som mohol pocitat v akva bola 60x90cm, nic extra, takze som chcel vysoky reef so zvazovanim do predu a rozseknuty na tri casti.
Dlazba na balkone bola akurat 30x30, dobre posluzila na orientaciu. Sekal, vrtal a betonoval som to asi dva tyzdne :cry:
IMG_2269 2.JPG
Ale vysledok bol nasledovny a som spokojny.
IMG_2281 2.JPG
Ano ten tretia cast na lavo este na fotke chyba a dlho este nebola hotova. :cry:
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: 500l rohovka

Príspevok od používateľa lubotheone »

Uz som spominal, ze mam akva moc blizko steny a musel som ist s navratom poza stenu, zrovna cez tu najhrubsiu, co v byte mame. Takze som vrtal 2x26 dieru do 20cm panelu, a k tomu este 2x 20 na kable, ATO, Apex a tak. Uplna parada
IMG_2321 2.JPG
Ved preco si nepomoct, no nie?
K tomu sa este pridaly dalsie 2x 20 diery na vystup a vstup vzduchu do odpenovaca, co vedie cez obyvacku na balkon. Na balkon cez panel dalsie dve 20. :lol:
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: 500l rohovka

Príspevok od používateľa lubotheone »

Akvarko po prestahovani vypadalo ako sklad a zdalo sa mi, ze je vlastne plne, este dlho trvalo, pokial sa to vsetko dostalo na vlastne miesto. Niektore veci su este stale tak trochu docasne. Ale dnesna podoba uz takato nie je.
Utes je celkom vysoky, majvyssi kamen ma nieco cez 50cm.
IMG_2413 2.JPG
Pohlad z boku sa mi paci stale najviac. :D
IMG_2418 2.JPG
Je tam vidiet hneda riasa na piesku, aj ked som pouzil vela povodneho, rok stareho piesku, a cez 50% starej vody. bolo to len na par dni.
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: 500l rohovka

Príspevok od používateľa lubotheone »

cele stahovanie som si naplanoval na par hodin. Nakoniec to bola makacka od Piatku poobedia do Nedele vecer, aby to nebolo malo, v ten tyzden netiekla tepla voda :twisted: . Po tom vsetkom som sa musel ist zrekreovat na par dni do Mikulova :lol:
IMG_2466 2.JPG
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: 500l rohovka

Príspevok od používateľa lubotheone »

Momentalny stav, po nejakych zmenach v osvetleni a aj dokonceni poslednej casti reefu, stale sa tam nieco hybe a meni, este chvilu aj bude.
Nad akva su poriadne elktrospagety, moc nie je kde dat tie kable.
IMG_2888 2.JPG
Sump mam na dve casti a v strede je cerpadlo, z odpenovaca je vidiet privod a odvod vzduchu, do refugia svieti dalsia hydra 26, asi na 50%.
Zatial idem, po tritone, ballinga, ale miesto je aj na kalciak.
IMG_2889 2.JPG
Stav z mynuleho tyzdna.
IMG_2996 2.JPG
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: 500l rohovka

Príspevok od používateľa lubotheone »

Bocny pohlad
IMG_2999 2.JPG
A tiez pohlad skoro z hora, aspon nejaka vyhoda vysokeho akva, ze pritom mozete pozerat cez predne sklo :D
IMG_2998 2.JPG
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: 500l rohovka

Príspevok od používateľa lubotheone »

Momentalna osadka akvarka;
Ecsenius stigmatura
Gramma loreto
Pseudocheilinops ataenia
Koumasetta hectori
Pterapogon kaudermi 2x
Pomacentrus alleni 4x (bolo ich 7, za dva tyzdne sa sami zredukovali, su ako male naslapane torpeda)
Elacatinus figaro (bol parik, jden zabilo Nero5)
Synchiropus picturatus (bol parik, samicu zabilo Nero5)

Este by som pridal;
Zebrasoma scopas, alebo jednu z tychto, Ctenochaetus strigosus/cyanocheilus/truncatus
Koumasseta reinfordi
Pseudanthias dispar 4x mozno :?:


Bacha na tie cerpadla, Nero5 + male ryby = nahoda je blbec :!:


Parametre vody meriam aspon raz za tyzden, posledne;
Hustota 1.0263 g/cm3 (TM hustomer)
pH 8.1
Kh 9
Mg 1365
Ca 450
NO3 0
PO4 0
vsetko merane salifertom
NO3 a PO4 nemeratelne, aspon pre salifert, ale nech, je to orientacne ok.
Krmim celkom casto, vlocky, mrazene, asi 4-6x/den
Koraly, musle a zbytok zivota dostavaju este reefroids, kazdu noc, ak nezabudnem. Este som zacal pred mesiacom davkovat fytoplankton, co si doma pestujem, nannochloropsis a tetraselmis.

Kazdy den este pridavam;
lugol 5%, 0.5-1kvapka/100l
grotech amino 1ml/100l
grotech koral ABC z kazdeho 1ml/100l

Svietim asi takto, hydry;
hydra profil.jpg
2h idu na 100% a z toho 1h idu vsetky kanaly na 100% a 1h viac modrej a UV.
Ostatne svetla;
Orphek PR72 ide na 100% 4h
Orphek blue sky 8h
Orphek daylight 6h
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: 500l rohovka

Príspevok od používateľa lubotheone »

Je to usmevne pozerat na stare fotky, ked je vidiet ako sa casom akvarko zmenilo.
Uz som nepridal nove foto viac ako rok, tak nejaky update.
Technika je viacmenej ta ista, niektore veci sa podstatne zmenili a hlavne treba pravidelne osekavat niektore koraly.
V sumpe uz nie je dsb, momentalne len kamene a odpenovac, casom zas pridam chaetomorphu, v akva som niektore rychlorastuce kolonie uplne zrusil, bolo to zopar kil koralov.
Zmenil som tiez kompletne nastavenie svetla a tiez drzim pH na momentalnych 8,1-8,3 davkovanim KOH, uz asi rok.

Toto je momentalny stav tesne pred stahovanim, akvarko zmeni bydlisko o 150km, snad stahovanie tohto drobca dobre dopadne, bude to zabava.
Za kvalitu fotiek velke sorry.

Obrázok
Obrázok
IMG_3570 12.JPG
Prílohy
IMG_3571 1.JPG
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"