BJ reef

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

babajaga
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 559
Dátum registrácie: 18 Nov 2014 23:17
Bydlisko: Nitra

Re: BJ reef

Príspevok od používateľa babajaga »

Sak mam ju v tom Origo obale čo býva aj v osmoze. Voda tam je aj uzavrete to je, keď tak to zalejem ešte tým konzervantom.
Mixbed mam v zaviazanom sacku. Ale možno teda podľa toho čo píšeš by nebolo naskodu ho skladovať vo vákuu.
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: BJ reef

Príspevok od používateľa bradoo »

S tým NO3 som to myslel tak, že keď je viac NO3 25-50mg , tak je aj väčšinou vyššie organické znečistenie = nutnosť vyššieho chlórovania. Snáď cítiš či voda razí chlórom. Teraz keď máš membránu do zásoby, nemusíš riešiť životnosť :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: BJ reef

Príspevok od používateľa VINTR »

Membránu už nezakonzervuješ.... Kup si pořádný měřák (ten co je v odkazu dřív). Zapojuje se za RO a za DI. Jaká voda teče do osmózy je nepodstatný údaj. Přidáním další osmózy za tu první si nepomůžeš. Druhá se přidává jen pro vyšší výkon (rychleji uděláš vodu) a to buď do série nebo paralelně (v jednom případě si rapidně snižuješ permát - odpadní vodu. Mě teče za ozmózou cca 12 a po mixbedu do 3. Ještě může být blbě nastrčená osmóza v obalu..... Jakékoli předfiltry ti prodlužují životnost osmózy, vpodstatě je nejdůležitější carbon filtr (aktivní uhlí), ostatní jsou jen pro dobrý pocit - zase té vody neděláme tolik, jako výrobci vod do ostřikovačů......... Mixbed a silicarbon se tam nedávají pro dočištění vodivosti, ale aby ti dočistily silikátý, NO3 a jiný jedy....... Pokud je vodivost za membránou založená na zbytkových složkách typu vápník hořčík atd (což je nejvíce zastoupená složka vstupní vody), tak bych byl v klidu, protože si je tam zase se solí přidáváš.
Reverzkou potřebuješ odstranit NO3, PO4, prostě špatný věci, tvrdost vody ti vůbec nevadí, bohužel udává stav použité technologie....(potřeba výměny nýplně mixbed.....).
babajaga
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 559
Dátum registrácie: 18 Nov 2014 23:17
Bydlisko: Nitra

Re: BJ reef

Príspevok od používateľa babajaga »

Ďakujem za názor. Objednam merak určite. Ešte rozmýšľam že vymením uhlikovy filter tiež radšej lebo tie kartuse jednorazové sú neni bohvieco. Dám si tam plnitelnu a dám nové uhlie.
Ono casom asi by som mal dat spraviť rozbor a možno naozaj zistím že vodivosť sa mi zvyšuje len tvrdosťou vody.
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: BJ reef

Príspevok od používateľa Jajo »

No3 by som sa až tak nebál. Horšie by bolo, keby tam bola meď a zinok.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
lucius
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 109
Dátum registrácie: 21 Dec 2017 08:29

Re: BJ reef

Príspevok od používateľa lucius »

..ja mam predfiltry 1mic, uhli, 1mic za membranou mam 8 za mixbed 0.. 100 membrana a omezovac prutoku 400.. prvni predfiltr menim tak po 200l ostatni vydrzi dele..
babajaga
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 559
Dátum registrácie: 18 Nov 2014 23:17
Bydlisko: Nitra

Re: BJ reef

Príspevok od používateľa babajaga »

Možno časom dám aj ja za uhlie ešte jeden sedimentacny filter micronovy. Budem to musieť vychytať.
Ono to ťažko porovnávať, každý ma inak vodu na vstupe znečistenu, z iných prvkov.
Ivan58
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 10 Okt 2013 18:57
Bydlisko: Nové Zámky

Re: BJ reef

Príspevok od používateľa Ivan58 »

Ahoj. Ak budeš nahrádzať uhlikovu kartuš za sypané uhlie tak bezpodmienečne zaň daj sedimentacny filter aby ti neupchalo membránu.. Kartuš je lisovaná a neuvolnuje prach Voľné uhlie dobre preplachni a až potom ho daj do vložky
AQ:160.60.60 + 50l a 60l, sump 130l,cca 750l,Rolematic, skimer DIY ∅200mm,v550mm Jecod 4000l mriežkový rotor.
babajaga
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 559
Dátum registrácie: 18 Nov 2014 23:17
Bydlisko: Nitra

Re: BJ reef

Príspevok od používateľa babajaga »

Vieš čo mam tam uhlíkovú kartus a aj tak bol jemný čierny prach v obale membrány...čiže aj tak by sa zišla sedimentacna za uhlikovy...
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: BJ reef

Príspevok od používateľa Jajo »

Ja mám 1micron, uhlie a 1micron.
Aj keď na reverzke je napísané uhlie ako posledné. Kvoli tomu prachu ho mám v strede.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: BJ reef

Príspevok od používateľa bradoo »

Určite tak ako to má Jajo za uhlie by som dal 1 mikro. Ten prach je dosť jemný môže zaniesť membránu. Mal si odpojiť membránu a najprv niekoľko minút preplachovať... Ja dávam 2x uhlie ako prvé.
babajaga
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 559
Dátum registrácie: 18 Nov 2014 23:17
Bydlisko: Nitra

Re: BJ reef

Príspevok od používateľa babajaga »

Hej to mi bolo jasne jak som to zbadal v tom obale, teraz jak som to stále otváral a skúšal. Zajtra to kúpim a doladim už na final.
lucius
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 109
Dátum registrácie: 21 Dec 2017 08:29

Re: BJ reef

Príspevok od používateľa lucius »

... jeste bych doporucil dat na prvni predfiltr pruhledny obal, ono aspon uvidis jak "cistou" vodu tam mas, cca po 200l... a pokud mas na vstupu vodivost nad 500 tak bych si od spravce vodov. a kanal. ,pro danou oblast, nechal poslat jejich slozeni pitne vody aspon se trosku uvidi co tam je..
babajaga
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 559
Dátum registrácie: 18 Nov 2014 23:17
Bydlisko: Nitra

Re: BJ reef

Príspevok od používateľa babajaga »

Na internete som našiel toto aspoň
Obrázok


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
canart
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 35
Dátum registrácie: 24 Nov 2009 16:55

Re: BJ reef

Príspevok od používateľa canart »

babajaga napísal: 14 Júl 2019 14:48 Na internete som našiel toto aspoň
Lenže v NR máme 3 zdroje pitnej vody a tie sa líšia. Závisí, kde bývaš. Tieto údaje sú asi priemerné, neviem, nie je uvedené nič konkrétne. Napr. na Chrenovej som pred asi 10 a viac rokmi nameral NO3 blízko 40 mg/l opakovane dlhodobo. Klokočina okolo 15-20 mg/l.
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"