450l Brandýs - úplný začátečník

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

marvanek001
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 616
Dátum registrácie: 15 Apr 2013 22:33
Bydlisko: Olomouc

Re: 450l Brandýs - úplný začátečník

Príspevok od používateľa marvanek001 »

Pošli mi email do zprávy, já ti pošlu svůj náčrt.... Mám komín přes celou boční stranu a je tam i návrat od čerpala. Můžeš to porovnat s jiným projektem. Sem bohužel foto nejde vložit :(
honcka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 03 Dec 2018 13:59
Bydlisko: Brandýs nad Labem

Re: 450l Brandýs - úplný začátečník

Príspevok od používateľa honcka »

Díval jsem se na to, jak to bude zabudované, tak nepůjde udělat to přes celou stěnu, takže jsem to jenom rozšířil tak, jak to půjde, za tím přepadem bude návrat a odvětrávací roura 100x50mm od sumpu, která bude mít druhé nasávání u akvária a bude vyvedená u stropu. Přidal jsem návrh sumpu.
Obrázok
Obrázok
Obrázok
honcka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 03 Dec 2018 13:59
Bydlisko: Brandýs nad Labem

Re: 450l Brandýs - úplný začátečník

Príspevok od používateľa honcka »

Takže akvárium už je doma
Obrázok
Obrázok
Obrázok
honcka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 03 Dec 2018 13:59
Bydlisko: Brandýs nad Labem

Re: 450l Brandýs - úplný začátečník

Príspevok od používateľa honcka »

Ještě co mám za koupenou techniku.
Výtlačné čerpadlo - Vectra L1
Proudové čerpadla - 2x Gyre 250
světlo - Pacific Sun Metis
odpěňovač zatím nemám, pokud nenatrefím na něco dobrýho z druhý ruky, tak asi půjdu do bubble magus

Mám aktuální dotaz, jak umístit ty Gyre, jestli je dát na boční strany, kde pojedou proti sobě, nebo obě na zadní stranu? Akvárium je 180cm dlouhé, ale jenom 40cm hluboké. A do jaké výšky to dát? (výska hladiny bude 57 cm)
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 450l Brandýs - úplný začátečník

Príspevok od používateľa VINTR »

Budeš to muset vyzkoušet, co se ti bude líbit více. Já mám 1,5 m a mám 2x RW8 na jedné straně naproti komínu a jednou za čas mi pustí protiproud tunze čerpadlo (to je na víc, stačí ty Rwéčka..). Jde o to aby ti to hnalo "sliz" z hladiny do komínu a nedělaly se ti na hladině "mastné" mapy. A pak to mám daný i tak, aby to dělalo na hladině jemný vlnky, aby se dělaly i prasátka. Jinak si myslím, že je to jedno, útes to profoukne tak jako tak.....
honcka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 03 Dec 2018 13:59
Bydlisko: Brandýs nad Labem

Re: 450l Brandýs - úplný začátečník

Príspevok od používateľa honcka »

Ono to nebude moc mobilní, že pokud to bude na bokách, tak u toho, kde nemám přepad, tak pto to budu muset vyřezat díru v nábytku, kvůli tomu magnetickému protikusu, že to akvárium je fakt nafest.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 450l Brandýs - úplný začátečník

Príspevok od používateľa VINTR »

Aha, tak to bych se na to díval i tak, že je třeba počítat i s tím, že to budeš muset i demontovat a čistit ...... a nic tam není na věky! Osobně mám tak , že se mi čerpadla nejvíce líbily naproti komínu, honí ti to tam ten bordýlek z hladiny. Pokud jsem to dal naopak držel se flek na čtvrtce nádrže naproti. Si nech vyvrtat v nábytku víc děr. Z boku nádrže to vidět není (to se zrcadlí) a z pohledové strany budeš mít snad neprůhledné záda, ale pokud to máš na fest nedovedu si představit jak to budeš demontovat......
Používateľov profilový obrázok
Gilbo8
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 197
Dátum registrácie: 03 Jan 2017 12:53
Bydlisko: Nitra

Re: 450l Brandýs - úplný začátečník

Príspevok od používateľa Gilbo8 »

honcka napísal: 28 Okt 2019 18:47 Ono to nebude moc mobilní, že pokud to bude na bokách, tak u toho, kde nemám přepad, tak pto to budu muset vyřezat díru v nábytku, kvůli tomu magnetickému protikusu, že to akvárium je fakt nafest.
Davat akvarko nafest neni moc dobry napad, uz kvoli magnetickej skrabke...
honcka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 03 Dec 2018 13:59
Bydlisko: Brandýs nad Labem

Re: 450l Brandýs - úplný začátečník

Príspevok od používateľa honcka »

Gilbo8 napísal: 28 Okt 2019 18:58
honcka napísal: 28 Okt 2019 18:47 Ono to nebude moc mobilní, že pokud to bude na bokách, tak u toho, kde nemám přepad, tak pto to budu muset vyřezat díru v nábytku, kvůli tomu magnetickému protikusu, že to akvárium je fakt nafest.
Davat akvarko nafest neni moc dobry napad, uz kvoli magnetickej skrabke...
s tímhle už nic neudělám, mám na každý straně 5mm
honcka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 03 Dec 2018 13:59
Bydlisko: Brandýs nad Labem

Re: 450l Brandýs - úplný začátečník

Príspevok od používateľa honcka »

VINTR napísal: 28 Okt 2019 18:56 Aha, tak to bych se na to díval i tak, že je třeba počítat i s tím, že to budeš muset i demontovat a čistit ...... a nic tam není na věky! Osobně mám tak , že se mi čerpadla nejvíce líbily naproti komínu, honí ti to tam ten bordýlek z hladiny. Pokud jsem to dal naopak držel se flek na čtvrtce nádrže naproti. Si nech vyvrtat v nábytku víc děr. Z boku nádrže to vidět není (to se zrcadlí) a z pohledové strany budeš mít snad neprůhledné záda, ale pokud to máš na fest nedovedu si představit jak to budeš demontovat......
já myslel, že je dám proti sobě a na to gyre má programy, který je pouší střídavě, myslel jsem, že nechám vyřezat o něco větší díru, aby se mi tam kdyžtak pak vešly i Gyre 350 pak to z druhý strany přelepit ABS deskou, demontovatelný to bude, protože ten magnet, co je v protikusu nikam neuteče
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 450l Brandýs - úplný začátečník

Príspevok od používateľa VINTR »

Uvidíš jak se ti budou dělat proudy, nemáš přepad uprostřed. Když pustím proti proud (mám přepad taky napravo) tak mi to do přepadu jde jen tak tak, musím to mít natočený podél skla, ale mám šířku 65 cm. Pouštím to jen proto, abych změnil proudění (po cca 15 minutách). Uvidíš co ti to bude dělat jen to odhaduji že to bude s tím čerpadlem u komína hnát na druhou stranu a bude to tam vidět a to tě určitě bude štvát.
honcka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 03 Dec 2018 13:59
Bydlisko: Brandýs nad Labem

Re: 450l Brandýs - úplný začátečník

Príspevok od používateľa honcka »

Takže akvárium a filtr usazeny, zbývá dodělat poslední kusy potrubí (potřebuju doobjednat kolena)
Mám několik dotazů.
1)má smysl mezi návratové čerpadlo a zbytek potrubí dávat kus hadice? Na 32mm mám 1m téhle https://www.hornbach.cz/shop/Hadice-PLA ... rtikl.html je případně OK, nebo to mám udělat bez toho?
2)jaký skimmer? Mám celkem dost problém s místem (udělal jsem sump moc vysoký), abych ho mohl protáhnout a už začínám být na štíru s financema, přemýšlel jsem, že bych zatím pořídil Bubble Magus Curve 5, který tam půjde protáhnout, který stojí s poštovným přes ebay nějaký 4000 a až by nestačil a měl bych na to naspořeno, tak bych pořídil nějaký větší externí.
3) Jak s filtrací, sump mám připravený na metodu Triton, ale ta má smysl imho tam začít přidávat, až tam bude nějaký život, do první komory s přítokem s přepadu bych dal https://www.profiplants.cz/produkt/aqua ... ke-krouzky
aby rozmlátily případné bubliny, druhou mám refugium, tam bych dal pár kg živých kamenů a řasu, ve třetí odpěňovač a poslední návratová, je to OK?
4) ještě před napouštěním to budu muset vevnitř vyčistit a vymýt, stačí normální nebo mám použít RO vodu?

Obrázok
matias83
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 18 Aug 2017 20:32
Bydlisko: Bratislava

Re: 450l Brandýs - úplný začátečník

Príspevok od používateľa matias83 »

Ahoj, vyzera to velmi fajn :) len tak dalej ;)
nemam az tak moc skusenosti, ale par postrehov by som mal.

1, ma to zmysel, robi sa to kvoli zamedzeniu vibracii - akurat si nie som isty tvojou hadicou - ci nie je na to moc tvrda. Ja mam silikon, cca 40 cm

3, tam by som osobne ziadny porezny material nedaval

4, ja som to robil RO, ale teraz si myslim ze obyc voda je uplne vpoho :mrgreen:

Jedna otazka... sa mi vidi, ze mas tu komoriu s refugiom moc vysoko, otestuj ci nepretecies ked sa vypne navratove cerpadlo.

A uz ked sa pytam :) to odsavanie mas na nejaky snimac, ci to TDcko pojde vkuse? Aky je to typ?
honcka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 03 Dec 2018 13:59
Bydlisko: Brandýs nad Labem

Re: 450l Brandýs - úplný začátečník

Príspevok od používateľa honcka »

Vzduchotechnika je z hranatých plastových trubek 100x50 akorat je v místě, kde je ventilátor přechodka na 100mm kulatou rouru. Přívod jsem neřešil, že v místech akvária a sumpu nejsou záda a zbytek stěny 100% nepřiléhá, tak si myslím, že si tam vzduch cestu najde, kdyby tam byl podtlak, tak tam nějakou průchodku udělám. Pracuje se s tím fakt snadno. Ten bílý pes je chytká zásuvka, kterou budu spínat ten ventilátor, budu to mít napojený na Home Assistant, tak to budu moct spínat buď časově v období, kdy to nebude vadit, nebo i přes např sensor vlhkosti
honcka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 03 Dec 2018 13:59
Bydlisko: Brandýs nad Labem

Re: 450l Brandýs - úplný začátečník

Príspevok od používateľa honcka »

Připraveno k napuštění, akvárium je celkem dost málo hluboké (40cm), proto jsem se rozhodl, pro tady dost kritizovaný 2 věže, ale chtěl bych, aby rybky měly i nějaký volnější protor na plavání.
Obrázok
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"