300l v pracovně

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

300l v pracovně

Príspevok od používateľa Jarry »

Nano jede zatím bez problémů, tohle je má druhá nádrž. Je to opět předělávka stávajícího sladkovodního akvária na reef, tentokrát zaměřeno na tvrdé korály.
Akvárium má rozměry 130x50x45 (dxšxv), takže necelých 300l a je u něj skleněný filtr. Ten je vedle akvária, hladiny jsou ve stejné úrovni, propojeno HT trubkou (ověřeno dlouhodobým bezchybným fungováním).

Filtrace:
Zkouším to jednoduše - Chaeto + odpěňovač.

Zatím zůstává stávající 63l filtr (60x30x35), 3 komory - 1. komora přívod vody, řasa, druhá komora odpěňovač Tunze 9410DC, třetí komora návratové čerpadlo. Pokud by byl objem pro řasu nedostatečný, musel bych slepit větší, do skříňky bych dostal max. cca 95l

Světlo:
Samovýroba (už asi 6. světlo za poslední 2 roky), 6 clusterů po 19ti LED čipech, celkem 24x XT-E royal blue, 24x XP-E blue, 24x XT-E 6500k white, 6x XT-E 3500k white, 12x 410-420nm violet, 12x 395-400nm violet, 6x 660nm red, 6x 520-530nm green. Celkem tedy 114 čipů, řízeno TC420, napájeno zdrojem HLG-320H-48 a 10xLDD, pro XT-E čipy 1000H, pro ostatní 700H.
Pro řasu ve filtru je 10x 660nm red, 2x royal blue, 2x 420nm violet, 2x cool white.

Proudová čerpadla:
2x Tunze 6095 - původně jsem chtěl Sicce XStream-e, ty jsou bohužel nedostupné, tak jsem to změnil na Tunze 6085 a nakonec byly v akci 6095, takže mám objednané ty.

Doplňování prvků:
Balling, Kamoer dávkovací čerpadla, řízená arduinem.

Kameny - kombinace suché a živé, zhruba v poměru 18kg+8kg. Písek živý, vrstva kolem 1-2cm, spíše na zakrytí dna, ale nevím, jestli se mi povede nastavit proudění tak, aby tam zůstal.

Na dně a spodní části útesu budou LPS (už je pomalu sbírám), zbytek SPS - chtěl bych začít s malými fragy, pomalu. Akvárií mám dost, takže nehrozí, že bych se snad nudil:-)
Naposledy upravil/-a Jarry v 07 Jan 2020 10:32, upravené celkom 4 krát.
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: 300l v pracovně

Príspevok od používateľa bradoo »

Cau. XT-E blue asi nezoženieš ( aspoň prv nevyrábali). Takže jedine XP-E - ak bude spolu s XT-E tak iba 1A čo je škoda. Tiež sa prikláňam pri modrej aspoň k 470nm idealne 485nm a kombinácii 1:1 RB/B. Bude to podobné ako ATI T5 blue. Ako čerpadlo nevyskúšaš nový coral box QP-9 alebo QP-16? (89-106€)https://www.fish-street.com/coral-box-q ... y_code=EUR Mal by mať koncový výkonový prvok v ovládači, a nie v pumpe ako to mali staršie jebao. Tie vedeli komplet odísť. U mňa za 4 roky odišlo 1xFS8000, 1x RW8 a 1x RW20.
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 300l v pracovně

Príspevok od používateľa Jarry »

XT-E royal blue, blue XP-E. Royal Blue se dělají i XP-G, možná bych bral spíše ty, potom bych je nemíchal s XP-E - resp. asi by šlo dát je na různá LDD a ty pak dát na společný kanál na TC420, v tom nevidím problém. Snažím se čipy šetřit, takže XT-E dávám max. na 700mA, XP-G na 1000, raději jich dám větší počet. Při hloubce 45cm si myslím, že by to bylo ok i bez optiky.
Na ten poměr se ještě podívám, chci se vejít na 320W hlavní zdroj, ale nebyl by problém dát RB:B 6+6ks, místo 8+4. A nebo mi to pěkně vychází na RB:B:CW:WW:V:R:G na poměr 5:5:5:1:3:1:1 a to už jsem někde mezi konfigurací Hydra a Radion G3 - asi nemá smysl moc laborovat, všechny top komerční světla to mají +- takto a drobné rozdíly v poměrech půjdou doladit nastavením intenzity.

O těch čerpadlech jsem ještě neslyšel, díky za tip, mrknu na ně. Ale stejně už by měly být řešené i nové verze Jebao čerpadel, dokonce snad už i předchozí OW generace, tyhle SOW by měly být úplná novinka.
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: 300l v pracovně

Príspevok od používateľa bradoo »

Neviem ako SOW ale OW sa dodáva s klasickým ovládačom ako mali RW. SOW už má iní. Ak ti ide najmä o vlny, choď do SOW. Ak nie, tak QP-16. QP má užší prúd vody. Pri tvojej výške akvária je to výhoda- nebude tak výriť piesok. Môj QP 16 na plný výkon robí menšie vlny ako RW 20 na najslabším výkone. Rozhýbe však koraly na druhej strane akvária(1.9m) bez toho aby lietal piesok. RW 20 bol na takú vzdialenosť menej účinný. Celkovo choď určite do výkonnejšieho (SOW- 15/QP-16)- však ho stíšiš a nemusíš tak často čistiť- len pridáš výkon.
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 300l v pracovně

Príspevok od používateľa Jarry »

Vypadají docela dobře ty čerpadla, ale koukal jsem, že distribuce nic moc. Otázka je, jak to bude od dubna s objednáváním z UK. Jinak koukám, že používás chaeto reaktor - máš kupovaný, nebo nějaký DIY? Docela jsem je zkoumal.
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: 300l v pracovně

Príspevok od používateľa bradoo »

Ahoj. 5.2. som objednal QP-16 a 12.2. bol doma. Chaeto reaktor som si robil. Borosilikátový valec hrúbky skla 5mm priemer 180mm vysoký 750mm som si dal vyrobiť v českej firme glass-sphere , rovnako aj hornú časť 250x250x10 s 160mm dierou nalepenou na valci. Menšie diery som si robil sám. Myslim, že to dočasne nechajú bez cla
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 300l v pracovně

Príspevok od používateľa Jarry »

A ten válec máš omotaný LED páskem, nebo jsi to řešil jinak? Tady právě často měli lidi problémy, protože při použití plastových válců to občas prasklo.

Jinak jsem našel zajímavá čerpadla - Sicce XStream-E wave (3000-8500l/h), cca 120e/ks a hlavně - 5 let záruka.
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: 300l v pracovně

Príspevok od používateľa bradoo »

Práve z toho dôvodu som išiel do borosilikátového skla -čo je vlastne varné sklo.
chaeto reaktor.JPG
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 300l v pracovně

Príspevok od používateľa Jarry »

Paráda, díky za foto, možná se do něčeho podobného pustím, až se budu nudit 8)
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 300l v pracovně

Príspevok od používateľa Jarry »

Než se mi uvolní akvárium (budu stěhovat současné Malawi osazenstvo k sousedovi, až bude mít založeno), začal jsem dělat na řídící jednotce. Nechal jsem se inspirovat DIY dávkováním, co tu postoval mita, trochu jsem upravil kód, aby se to lépe programovalo (to mi běží na současném 112l reefu) a teď dělám na rozšíření o monitoring teplot, hladiny v akváriu, v nádrži pro doplňování odparu a v nádobách s roztoky. To vše se posílá na www.thingspeak.com, kde mám pro to vytvořený kanál a nastavené zasílání upozornění na telefon v případě, že přestanou chodit data (výpadek elektřiny).

Takhle to vypadá, zatím mám připojené jedno ultrazvukové čidlo na vzdálenost a infra teplotní, mám to položené na stole, takže hodnoty jsou většinou nesmysly (teplotu vody měřím přes sklo akvária) - https://thingspeak.com/channels/818337 Řeším to proto, že musím občas cestovat a už jsem zažil výpadek elektřiny, který nám shodil jistič na ulici v době, kdy jsme byli na dovolené - mám pro tyto případy vyškoleného souseda, který je schopen zasáhnout, ale musím o problému vědět :)

Tohle mě na čas zabaví, můžu připravit vše kolem + už se chci pustit i do světla, tam jsem skončil na kombinaci 26xRoyal blue, 26x Blue, 26x 6500k white, 5x 3500k white, 13x 410-420nm violet, 5x 660nm red, 5x 530nm green. Na max. je to cca 280W, což určitě nepojede, ale chci mít dostatečnou rezervu. Regulace přes TC420, 5 kanálů - komplet modré, komplet bílé, fialové, červené, zelené. Na chaeto chci udělat cca 15 LED, asi 12x 660nm red, 3x royal blue, tam se bude regulovat dobou svícení.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 300l v pracovně

Príspevok od používateľa VINTR »

Regulace přes TC420 je na pohodu, mohu jen doporučit (má i vlastní paměť, při výpadku se nevymaže a po nahožení proudu jede dle aktuálního nastavení v reálném čase). Můžeš mít i více programů v paměti...... Já musel po několika letech zvýšit a ovládání jsem dal přes IKS aquastar https://www.google.cz/search?q=IKS+aqua ... 891#imgrc=_ (30x 10w royal blue, 10x 10w color vhite, 8x 3w červená a 8x 3x zelená) řízeno mosfetem https://ru.aliexpress.com/item/32920612 ... c44e296a-0 (to stejné bude v tom TC420). S přídavným chlazením utáhne jeden mosfet 15x 10W ledku. S těmito mosfety jdou regulovat i ventilátory (při použití TC420 pískají :wink:) Pokud budeš stavět světlo pamatuj a udělej si i nějaké jištění ventilátorů (chlazení).... jinak můžeš ledky přehřát atd..... já řešil a řeší v páru bimetalovým spínačem, při teplotě 50°C pustí ventilátory na plno bez ohledu na regulaci....
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 300l v pracovně

Príspevok od používateľa Jarry »

TC420 je super, používám to u současného reefu, chvilku jsem přemýšlel, že bych do toho arduina na ovládání čerpadel a čidel zadrátoval i ovládání světel, ale při ceně kolem $18 za TC420 to nestojí za námahu, navíc programování přes PLed je opravdu pohoda. Já tedy TC420 používám jenom jako PWM regulátor ( https://www.tc420.net/connecting-high-p ... -TC420.php ) a ovládám s ním LDD převodníky, takže počtem LED nejsem omezen. S LED čipy už mám zkušenosti, tohle bude moje 4. světlo (z toho 2. na reef). Zatím jsem se obešel bez aktivního chlazení, u 112l jsem použil velký kus hliníku a 28ks XT-E/XP-E čipů, co tam mám (jedou cca na 500mA), to uchladí a u sladkovodních akvárií ta intenzita není tak velká, navíc jsou tam jenom bílé LED, ale v tomto případě už budou ventilátory nutné, tady to bude hodně nahuštěné. To asi použiju termostat s relátkem, co používám teď na ovládání větráku na chlazení akvária - https://www.aliexpress.com/item/3273189 ... 4c4dlvxxFe
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 300l v pracovně

Príspevok od používateľa VINTR »

LDD převodníky, jsou lepší, ale počtem led jsi taky omezen a daleko více. Spočítej si na kolik je ampér a na kolik je jedna ledka je to jen na pár ampér ........ Jsem elektroamatér, ale ta LDD jsou od 750 ma do 1500 ma = 0,7 až 1,5 což je tak 15w na obcod? U toho mosfetu je to až 30a na obvod což je tak 300w (záleží samozřejmě na voltech uvádím při 12v).
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 300l v pracovně

Príspevok od používateľa Jarry »

To ano, na LDD dávám 14 LED (s rezervou), ale na jeden kanál TC420 mohu připojit klidně 5 LDD (více jsem zatím nezkoušel). U LDD-1500H by to bylo 14x3Vx1,5A = 63W, ale raději dávám více LED a provozuju je na nižším maximálním proudu, abych dosáhl co nejlepší efektivity. Tady bude 320W zdroj a na tom 10ks LDD.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 300l v pracovně

Príspevok od používateľa VINTR »

Tak to jsem správně pobral. Já mám na jednom kanále 160W na jeden Mosfet (musíš ho ale již chladit). Ten jeden mosfet stojí 12 Kč a můžeš ho skládat stejně jako LDD :mrgreen: (na jeden kanál více mosfetů..). V modré mám celkem 300 W :twisted:
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"