400l reef Kubrt

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

babajaga
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 559
Dátum registrácie: 18 Nov 2014 23:17
Bydlisko: Nitra

Re: 400l reef Kubrt

Príspevok od používateľa babajaga »

Podľa mna od spodku hore bude oka. Aj rôzne iné absorbenty majú odporučenie zdola nahor prietok...hlavne nech to prejde celým médiom. Sak určite na škodu neurobíš keď to hentak spravíš. Ja mam tiež dva sedimenty a dva mixmedy.
marvanek001
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 616
Dátum registrácie: 15 Apr 2013 22:33
Bydlisko: Olomouc

Re: 400l reef Kubrt

Príspevok od používateľa marvanek001 »

Jj, mangala to má prohozený. Volal jsem mu co to má znamenat a dostal jsem vysvětlení. Bohužel je to pár let zpět takže si to nepamatuji ale dávalo to smysl tak jsem to tak nechal. :)
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: 400l reef Kubrt

Príspevok od používateľa bradoo »

Ak tam nemáš ešte acro, tak ja chaeto mám. Len momentálne sa trápim s AEFW tak až si tú potvoru nedonesieš do akva. Ale iné ako acro nepapá. Ináč chaeto má aj v Púchove v Aquanimal.
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Re: 400l reef Kubrt

Príspevok od používateľa kubrt »

bradoo napísal: 24 Júl 2019 19:54 ... AEFW...
to ma mrzi. Chaeto radsej zozeniem niekde inde, ale vdaka. Ako bojujes s AEFW? Nejaka chemia alebo ryby (hexataenia..). Ale neviem si predstavit v tvojom pripade vyberat acropory kus po kuse a macat ich v niecom.
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: 400l reef Kubrt

Príspevok od používateľa bradoo »

Skúšam odvar z paliny pravej + denné ofukovanie. Vraj je to hlavná zložka flatwormstop od koralenzucht aj prípravku PURGE. Neničí dospelákov, ale len prerušuje rozmnožovací cyklus. Preto sa dávkuje dlhšiu dobu (cca 6 mesiacov) Uvidím ako to dopadne. Ak dobre,popíšem to aj s dávkovaním...
marvanek001
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 616
Dátum registrácie: 15 Apr 2013 22:33
Bydlisko: Olomouc

Re: 400l reef Kubrt

Príspevok od používateľa marvanek001 »

Od koho sis ten sajrajt přitáhl :( řešilo se to na fb a dotyčný přišel o většinu překrásných akropor. Zachránil jen pár úlomků a nic na to nezabíralo :(
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: 400l reef Kubrt

Príspevok od používateľa bradoo »

Netuším. Je to ako s chorobou. Každý to má od niekoho. Viniť môžeme len sami seba, za slabú prevenciu. Betadin som síce používal, ale či sú tam vajíčka som nikdy neobzeral. Často krát to dotyčný nemusí ani vedieť, prečo mu odchádzajú acro. Ja som tiež posledný mesiac riešil všetko možné aj nemožné. Nešlo mi do hlavy, že 3-4 kolónie chradnú a zvyšné prekvitajú. Až som zbadal na bielych miestach vajíčka...Následný ofuk to potvrdil - dovtedy som dospelákov nevidel. Zarazila ma rýchlosť šírenia. Po dvoch týždňoch liečby už ale badám vracanie farieb postihnutých koralov. Ale nebudeme tu zasierať vlákno...
lucius
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 109
Dátum registrácie: 21 Dec 2017 08:29

Re: 400l reef Kubrt

Príspevok od používateľa lucius »

...omlouvam se, ze to davam sem, ale zacla se mi loupat akro, nevite na prvni pohled cim by to mohlo byt ? choroba, parazit... vodu vymenim, ale jestli to ma smysl asi 30%.. diky

Obrázok

Odesláno z mého SM-G930F pomocí Tapatalk

Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Re: 400l reef Kubrt

Príspevok od používateľa kubrt »

zdravim,

vcera som sa konecne dostal ku kompletnej rozborke RO a vyskladal som ju nakoniec takto: 1mikron - cerpadlo - uhlie - uhlie - 1mikron - RO - DI - DI - Rezerva (teraz silicarbon, ale asi dam DI). Existuje vobec nejaky priamy vztah medzi tvrdostou vody a vodivostou (dH vs. uS/cm)?

a este jedna otazka: v AQ mam jemny piesok na dne a cerpadla ho zametaju po utese kade tade, mam kupenu vacsiu zrnitos a otazka je co s tym z AQ. Mozem ho dat do filtra pod zive kamene alebo radsej nie?

Dakujem.
babajaga
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 559
Dátum registrácie: 18 Nov 2014 23:17
Bydlisko: Nitra

Re: 400l reef Kubrt

Príspevok od používateľa babajaga »

Pred čerpadlom musí byt sedimentak? Ja mam čerpadlo pred prvým sedimentom. Ale mam v šachte 50mikronovy filter pred vstupom vody do bytu. Hádam ho nedokážu poškodiť malé čiastočky...
inak jak som dal čerpadlo a dve membrány tak celkom slušne to tečie, cca 1,5min/1l vody.
Podľa mna určite existuje vzťah, lebo vodivosť zvyšujú vlastne všetky prvky vo vode, čiže tak isto aj vápnik a atd...
Ja som práve preto dával koralovu drt, lebo ten piesok to sa stále víri.
Do filtra by som ho nedával, to ti vbehne kade tade do čerpadiel...
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Re: 400l reef Kubrt

Príspevok od používateľa kubrt »

tym vztahom som si nie isty. Mozno nejaky odhad vseobecne pre obycajnu vodu, nie upravenu. Ale ja mam doma na vstupe vody intomenicovy zmekcovac vody, je nastaveny na 7°dH (2x skontrolovane) a konduktometrom z mangaly (ten inline) som nameral za zmekcovacom 700uS/cm. Takto mi vydrzal mixbed len na cca 700 litrov vody, potom zacal ukazovat 6uS/cm. Preto som dal teraz 2x DI za sebou.
babajaga
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 559
Dátum registrácie: 18 Nov 2014 23:17
Bydlisko: Nitra

Re: 400l reef Kubrt

Príspevok od používateľa babajaga »

No nejaký zmakcovac tam aj ja, taký sulec, čo by mal “zblbnut” vodu keď ním preteká a nemal by sa usadzovať vodný kameň...ale neviem sa vyjadrit či to pomáha, lebo bez toho som nefungoval, je to tam od začiatku.
Ja som tiež ich konduktomerom nameral 700uS. Vitaj v klube 8)
A inak tvrdá voda bude mat určite väčšiu vodivosť, Sak vodivosť máš celkove množstvo rozpustených pevných látok vo vode...
Používateľov profilový obrázok
Gilbo8
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 197
Dátum registrácie: 03 Jan 2017 12:53
Bydlisko: Nitra

Re: 400l reef Kubrt

Príspevok od používateľa Gilbo8 »

Ak mas v tom zmakcovaci take priesvitne gulicky tak sa toho zbav, obsahuju silikaty
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: 400l reef Kubrt

Príspevok od používateľa bradoo »

Suhlasim s Gilbo. SILIPHOS je špeciálna zmes polyfosfátov s obsahom kremičitanov vo forme sklovitých priehľadných guličiek. Na potrubí vytvára povlak, ktorý zabraňuje usádzaniu vodného kameňa. Určite RO zapoj pred tento filter. Ináč budeš mať furt problémy s rozsievkami. Skúsil by som zmerať vodivosť pred týmto filtrom.
babajaga
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 559
Dátum registrácie: 18 Nov 2014 23:17
Bydlisko: Nitra

Re: 400l reef Kubrt

Príspevok od používateľa babajaga »

Hej tie guličky nie sú dobre. Tie ja nemám...
Ja mam na takýto princíp niečo: https://www.svet-kupelne.sk/sapho-1/fyz ... 1-2/sapho/
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"