Fatcatova 600vka

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

matias83
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 18 Aug 2017 20:32
Bydlisko: Bratislava

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa matias83 »

fatcat napísal: 14 Okt 2018 15:42 ATO som dnes konecne mal cas dorobit, prerobil som drziaky na plavakove spinace z plexiskla. uchytku na poistny plavak tiez z plexi, budem musiet vymysliet ale lepsi mechanizmus na uchytenie, nieco co by sa dalo prisrobovat o sklo lebo mam obavy ze pri vypadku prudu a napusteni sumpu ten veliky plavak vytlaci hore aj cely drziak..

Ja by som to poriesil nalepenim plastovej sroby o plexisklo v ktorom bude diera... cez to das srobu a dosrobujes ku sklu... to by malo drzat dostatocne ;)

PS: nastavovanie hladiny v SUMPe som poriesil podobne ;)
Používateľov profilový obrázok
fatcat
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 21 Okt 2010 13:03
Bydlisko: Bratislava

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa fatcat »

matias83 napísal:
fatcat napísal: 14 Okt 2018 15:42 ATO som dnes konecne mal cas dorobit, prerobil som drziaky na plavakove spinace z plexiskla. uchytku na poistny plavak tiez z plexi, budem musiet vymysliet ale lepsi mechanizmus na uchytenie, nieco co by sa dalo prisrobovat o sklo lebo mam obavy ze pri vypadku prudu a napusteni sumpu ten veliky plavak vytlaci hore aj cely drziak..

Ja by som to poriesil nalepenim plastovej sroby o plexisklo v ktorom bude diera... cez to das srobu a dosrobujes ku sklu... to by malo drzat dostatocne ;)

PS: nastavovanie hladiny v SUMPe som poriesil podobne ;)
tak som to nejako aj spravil, ale ze by som v to mal nejaku vacsiu doveru povedat nemozem :)

btw vcera som neodolal 2 klaunom ciernym, krasny su Obrázok, celkom rychlo sa aj poobzerali. Teraz najskor nejaky pokoj kym nezariadim karantenu a neobjednam UVcko.


Sent from my iPad using Tapatalk
matias83
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 18 Aug 2017 20:32
Bydlisko: Bratislava

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa matias83 »

xexe, k tomu stavu som ešte na míle ďaleko :cry:

Karanténa je IMHO veľmi dobrá vec 👍
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa VINTR »

Já jsem názoru, že karanténa pro běžného uživatele je bezpředmětná...
Používateľov profilový obrázok
tragett
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 30 Nov 2011 22:28
Bydlisko: Libušín u Kladna
Kontaktovať používateľa:

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa tragett »

Až Ti jednou vyhyne akvárko kvůli rybě, která nebyla dobře karanténovaná, tak ten názor změníš. Já zastávám názor, že se akvaristi dělí na ty co karanténují, a na ty, co začnou. :-) já naposledy ztratil 11 ryb vč. několika pěkných bodloků a zajímavých ryb v cenovce 20.000,- :roll:
GSM, WhatsApp: 721 889 434
Email: jirka.mayrich@seznam.cz
FB: Jirka Mayrich

Moje nádrž: Libušínský jedenapůlkubík
Používateľov profilový obrázok
fatcat
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 21 Okt 2010 13:03
Bydlisko: Bratislava

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa fatcat »

Trosku sa obavam prave toho, obzvlast ked uz to bude plnsie ryb. Vala sa mi tu 60l akva takze asi vyuzijem. Vcera vnoci som objavil cyklopy aj v hlavnej nadrzi na skle, velka radost :). Vsetko toto koli mandarinovi, je to must have ryba pre nas. Mam uz predbezny zoznam osadky, rad si vypocujem nazor:

4x chromis - v nadrzi
2x chrysiptera - v nadrzi
2x ocellaris black - v nadrzi

1x Cryptocentrus cintus
1x Siganus vulpinus
1x Paracanthurus hepatus
1x Synchiropus splendidus
1x Acanthurus japonicus

Zda sa mi to dost ryb, ale na druhu stranu mi to pride riadne prazdne teraz este :) ja rozumiem ze ked vyrastu bude to ine ale Je nejaky sposob / zlate pravidlo ze kolko ryb?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa VINTR »

Otázkou je jestli ti karanténa pomůže. Setkal jsem se v životě s dvojím druhem napadení ryb. Nevím který je horší. Jeden je klasická krupice. Ten je na pohodu u běžných druhů ryb. Tady karanténu nepotřebuješ a v dobrých podmínkách to ryba dá sama. Jsou ale "speciální" ryby co jsou osypaní již preventivně a ty to nedají. Myslím, že víš které. Druhý případ neumím popsat (rozpad ploutví atd...), ale během pár dní 2-3 dny byly ryby RIP - karanténa by mi nepomohla. V obou případech jsem, ale nepřidával žádnou rybku cca půl rok, možná i déle. I ten druhý případ byl doprovozen krupicí. Co by jsi chtěl v tomto případě karanténovat. S krupicí od obchodníka počítám vždy. Rybu dáš do karantény a na dlouho a stejně pak v nádrži krupici dostane :wink:. Tak má smysl karanténovat a více stresovat ryby ano či ne, podotýkám v domácích podmínkách, obchodník tam je to zase jinak a jiná hra. Spíš bych se přikláněl k tomu, že musíš mít štěstí a koupit kvalitní rybu v dobré kondici, karanténu bych nechal na obchodníka.
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa Jajo »

Cryptocentrus cintus v 600l akva uvidíš len málokedy, tiež je lepšie ho kupovať spolu s krevetkou. Japonicus je dosť problematická ryba, stojí na zváženie....
Používateľov profilový obrázok
fatcat
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 21 Okt 2010 13:03
Bydlisko: Bratislava

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa fatcat »

Jajo napísal: 18 Okt 2018 05:32 Cryptocentrus cintus v 600l akva uvidíš len málokedy, tiež je lepšie ho kupovať spolu s krevetkou. Japonicus je dosť problematická ryba, stojí na zváženie....
Cryptocentrus cintus preto lebo som hladal nieco co bude prehrabavat sem tam aj piesok a nebude vyrazne obmedzovat potencialny prisun jedla pre mandarina. Prva volba bola Valenciennea ale cital som dost o tom ze maju problem s krmenim a zvyknu vyhladoviet.

Cital som o tom japonicusovi tu vela, o tych problemoch, preto ak, tak ho nechavam nakoniec do zabehnutejsieho akva. Chcel som nejakeho bodloka, nieco farebne aby to vyplnilo priestor. Problem s tymi vacsimi mi pride ze vacsina nie je vzdy "reef safe" alebo su prilis agresivne voci zvysku. Rad si necham odporucit
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa Jajo »

Mám krásny párik valenciennea strigata. Piesok vyčistia za pár hodín, len robia dosť kopce na piesku, tak ich budem asi predávať. Žerú artémiu.
Mal som hepatusa a ten mi ozobával niektoré lps, takže je to o kuse. Zebrazoma je myslím najlepšia voľba z bodlokov.
Pri japonicusovi by som tu karanténu asi zvážil. Keď sa obsype, tak tým,že ho prelovíš možno nezachrániš jeho, ale aspoň zbytok osádky.
Používateľov profilový obrázok
fatcat
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 21 Okt 2010 13:03
Bydlisko: Bratislava

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa fatcat »

Jajo napísal: 18 Okt 2018 11:52 Mám krásny párik valenciennea strigata. Piesok vyčistia za pár hodín, len robia dosť kopce na piesku, tak ich budem asi predávať. Žerú artémiu.
Mal som hepatusa a ten mi ozobával niektoré lps, takže je to o kuse. Zebrazoma je myslím najlepšia voľba z bodlokov.
Pri japonicusovi by som tu karanténu asi zvážil. Keď sa obsype, tak tým,že ho prelovíš možno nezachrániš jeho, ale aspoň zbytok osádky.
a zrali ju hned od zaciatku ci bolo treba naucit?

mne moc tie zebrasomy nepasuju, mozno tak este zebrasoma xanthurum. hjo asi hop alebo trop..
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa Jajo »

Žrali od začiatku. potom je ešte naso, ale to už je väčšia ryba....
Používateľov profilový obrázok
fatcat
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 21 Okt 2010 13:03
Bydlisko: Bratislava

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa fatcat »

Zaumienil som si (neviem ci uplne spravne) ze pred tym ako pridam citlivejsie ryby musim mat UVcko - 24/7 ako prevencia.
Moja predstava je spravit druhy obeh v sumpe, napojit nan uv a fluidaky (max 3, zatial 1). Regulovatelny prietok do UV a pre kazdy vystup fluidaku a volny prietok pre nevyuzity flow. Mam nevyuzitu pumpu eheim compact+ 3000 co by som chcel na to pouzit. V com je problem je dimenzovanie toho UV. Nepotrebujem znackove UV, paci sa mi jebao/odyssea. Len ak som spravne hladal nasiel som ze ich robia max 36w. Neviem k tym ziarkovkam najst ziadne info ohladom UV output. Cital som tu na reefe ze prakticky pod 50w to nema ani vyznam, amici sa zas na to pozeraju inak + videl som realizacie od jednej nemenovanej predajne na svk kde pre 500l system pouzili toto jedno 36w UVcko. A teraz ta dilema, alebo niekolko :). Staci jedno? Alebo dve (tri?)? a jedno pouzivat ako prevenciu, 2 ked je nakaza, alebo staci jedno a pri nakaze stiahnut prietok? Ked dve tak paralelne alebo do serie? Riesit to vobec? V pripade nakazy sa pokusit rybu vylovit dat do karanteny a tam uvcko (realna sanca vylovit rybu je tiez otazna)?

Toto je napr. pisane k deltec uvckam - co beriem ze su highend pricom maju udajne 30,000 microwatt's/sec/sq.cm - co mi pride ze je tak pri tych prietokoch akurat na riasu a nie patogeny

Kód: Vybrať všetko

20W Model

Reef System - (1-2 times turnover per hour) - 500 to 1000 litres.
Fish System - (2-4 times turnover per hour) - 250 to 500 litres. 
39W Model

Reef System - (1-2 times turnover per hour) - 1000 to 2000 litres.
Fish System - (2-4 times turnover per hour) - 500 to 1000 litres. 
Používateľov profilový obrázok
fatcat
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 21 Okt 2010 13:03
Bydlisko: Bratislava

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa fatcat »

zatial mi to vychadza na najlepsiu volbu 2x 36w zapojenych za sebou - maju dlzku 40cm kus, takze dokopy by to bolo 80cm "plochy" vystavenej uv a flow max 600-700l/h pri nakaze . Tie high end su vacsinou dlhe 80-100cmm a wattaz maju podobnu alebo trosku vyssiu. Cenovo asi 100e. Mne to neznie zle, co poviete? pripadne nieco taketo 72w https://www.ebay.com/itm/Verschiedene-M ... :rk:6:pf:0
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa VINTR »

Pokud nad tímto uvažuješ počítej i náklady na chlazení. V létě to určitě neuchladíš, ono to hřeje. Druhá věc je ta jestli to má smysl. Pokud je ve vodě něco co ti napadá ryby, ta na výtoku z UV bude zřejmě KO, z různou účinností waty vs průtok, vše ti účinek ovlivňuje. Z mé zkušenosti s ozónem (je to podobný, účinnější, levnější provoz, ale i zároveň nebezpečnější), když je v nádrži např krupička, tak tím UV nebo ozónem ošetřuješ jen to co je ve válci a 600 litrová nádrž je plná toho bordelu a než se dostane do ÚV nebo ozónu, když se to tam dostane!, tak je ryba dávno nakažená vývojový cyklus se opakuje.
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"