540l reef Jajo

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa Jajo »

Čaute
Ešte stále som mimo SR. O akva sa stará ten najkomplikovanejší počítač (manželka) sem tam pošle aj foto.
Takže krupica je viditeľná už iba na Japonicusovi, ale ten si vraj z toho ťažkú hlavu nerobí. Príma potravu ako keby bol zdraví. Cesnak som vypustil už po piatich dňoch. Nemalo to žiadny význam ani na imunitu. Možno sa to ešte polepšilo po zrušení cesnaku.
Trochu nás ešte trápi riasa aj napriek nízkym hodnotám po4 a no3. Výmena vody je 10% týždenne.
No a ozon ide 50 mg.

Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

540l reef Jajo

Príspevok od používateľa Jajo »

Čaute.
Tak je tomu už viac ako mesiac, čo Japonicus má krupicu (ostatné ryby sú v poho) a ešte aby toho nebolo málo, tak hepatus ho začal naháňať.
Asi pred mesiacom som dosypával trochu piesku, lebo na niektorých miestach bolo vidieť sklo a teraz mám pekný červený trávnik sinice na dne.
Inak už som sa konečne dokopal aj k CA reaktoru a dávkovacím čerpadlám. Pridané nejaké SPS a teraz čakám na ustálenie tej sinice. :/
Hodnoty
CA 480
MG 1400
KH 9,3
No3 0,5
Po4 0,00 (hanna)
Foto pridám až po zmiznutí sinice. Nieje to teraz moc pekný pohľad.
V najbližšom čase budem zariaďovať asi karanténu. Nemám nervy pozerať na toho chudáka ako bojuje s tou krupicou.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
shifti powers
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 405
Dátum registrácie: 02 Sep 2012 09:06
Bydlisko: žilina

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa shifti powers »

niektoré zdravé ryby zvyknú zaháňať tie choré aby sa nenakazili hlavne to platí u húfovitých rýb
krpec1911
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 34
Dátum registrácie: 19 Júl 2015 19:57

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa krpec1911 »

Kup si znackovy ozon ja som mal Sander a na krupicu zabral okamzite.. Parada vazne,cele akvarko zdrave
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa VINTR »

A měl jsi tam ryby Acanthurus leucosternon, japonicus......
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa Jajo »

krpec1911 napísal:Kup si znackovy ozon ja som mal Sander a na krupicu zabral okamzite.. Parada vazne,cele akvarko zdrave
myslíš tento?
IMG_7214.jpeg

:D ten tam visí už od začiatku. Problém bude skôr tým, že som to asi unáhlil. Akva nebolo dostatočne stabilizované a takto to dopadlo.
krpec1911
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 34
Dátum registrácie: 19 Júl 2015 19:57

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa krpec1911 »

VINTR napísal:A měl jsi tam ryby Acanthurus leucosternon, japonicus......
kokos jaky ste vsetci mudri,napiše niekto kto ma menej skusenosti a nie zeby ste poradili ale naopak. Sila. Možte sa hambiť. Ano každý doplatí v zaciatkoch ale druhy nemusí keby ste mu pomohli... Ale nie..
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa Jajo »

krpec1911 napísal:
VINTR napísal:A měl jsi tam ryby Acanthurus leucosternon, japonicus......
kokos jaky ste vsetci mudri,napiše niekto kto ma menej skusenosti a nie zeby ste poradili ale naopak. Sila. Možte sa hambiť. Ano každý doplatí v zaciatkoch ale druhy nemusí keby ste mu pomohli... Ale nie..
??? to patrilo komu?
krpec1911
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 34
Dátum registrácie: 19 Júl 2015 19:57

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa krpec1911 »

VINTROVI,sak jemu som to pisal na odpoved. Odpoved tebe,je pravda ze som mal hepatusa a flavescentku s krupicou ale ozon aky mas ty mi zabral do par dni. mal som ale 240l akvarko a ozon na cca 50percent
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa Jajo »

On to nemyslel zle. Len že japonicus je o dosť náchylnejšia ryba ako napr hepatus. A zistil som to už aj ja :|.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa VINTR »

krpec1911, nevím jak jsi to pochopil, byla to otázka..... a celkem mě to zajímalo..... z pohledu udržení těchto konkrétních ryb v nádrži, protože mě se to zatím nikdy nepodařilo a moje skóre je špatné a to ve prospěch krupičky (zajímalo mě jaké ryby jsi tím vyléčil). V tomto případě mě zajímá dlouhodobá a správná aplikace ozónu bez vlivu na filtraci DSB (v podstatě jakoukoli filtraci), ale s pozitivním účinkem na krupičku. Jajo zde byl jediný co řeší použití ozónu v kombinaci s těmito rybami, bohužel i přes použití ozónu se dostal do stejného stavu jako já a přiznal to jako já. Já osobně těm rybičkám u niku, nevím co to ani vyjadřují (ochotu přispívat, poradit, zkušenost?, ochotu se chtít něco dozvědět) nevěnuji pozornost. Tak nějak poslední dobou zvažuji zda ten ozón má vůbec cenu a zda se na něj nakonec nevybodnu a tyto ryby nenechám na pokoji...... Nějak mi uniká co jsem napsal špatně? Málo kdo ti dobře poradí, jak ho použít.
krpec1911
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 34
Dátum registrácie: 19 Júl 2015 19:57

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa krpec1911 »

VINTR: sorry pochopil som to tak,ze sa robim mudry a nemam skusenosti. Ano moc ich nemam ale aj tak som chcel poradit co mi pomohlo. Kazdopadne ozon pouziva kazdy jeden predajca takze to somarina nebude. A neucinkuje na pliesen..
Madox
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 684
Dátum registrácie: 25 Aug 2014 22:07
Bydlisko: Bratislava

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa Madox »

Skusal si si niekedy zmerat kvalitu vody od predajcu z fish only akvarii co maju? Skor si myslim (osobny nazor) ze tam cpu ozon/uvcko aby z toho nebola zelena hraskova voda... Take vymysli ako karantena s inym PH a neviem co vsetko ti v konecnom stave ryby nevyliecia ale len docasne odstrania "symptomy". Cely stastny potom kupis zdravu rybu ktora vlastne zdrava nikdy nebola :oops:

Napr taky Cryptocaryon ti prezije aj v 15-16C vode, ale budu jeho zivotne fazy trvat ovela dlhsie ako v 30C vode. Len pre zaujimavaost
1. Je dokazane ze ked je parazit v rybe dokaze prezit pri 12C cez 4 mesiace, a realne ju infikuje ju az ked pridu vhodne podmienky.
2. Dokaze infikovat rybu do 5 min a po 30min uz je prerastey kozou takze je chraneny. UVcku a Ozonu sa smeje s pukancami v ruke...
3. ked ti niekto bude trepat ze ti pomoze cistiaca kreveta tak si pozri velkost toho parazita na rybe ;)
Trophonts can range in size from about 48 x 27 µm (~1/20 x 1/40 of a mm) to 452 x 360 µm (~1/2 x 1/3 mm)
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa VINTR »

No, ozónem nechci sterilizovat vodu, že v ní nic nebude přežívá, jedná se mi spíše o to, že mám v plánu ozón dát na nasávání odpěňovače a v úmyslu mát to, že, co projde odpěňovačem bude mrtvé a buď skončí vyhozené v nádobce a nebo mrtvé povalí dál.... ale již nechci, aby ozón ovlivňoval dál nitrifikační a denitrifikační bakterie. Jaký RH je OK?
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa Jajo »

Karanténa všetkých rýb by bola asi jediné riešenie. Lenže každú novú vec, čo by som chcel pridať do akva nechať ležať v karanténe viac ako mesiac by bola otrokárina. S tým súhlasím.Ale aj tak si asi kúpim ešte jednu cca 150l nádrž do zálohy.

Inak písal som si s pár luďmi, čo chovajú tieto ryby (jeden aj achillesa viac ako rok) a zhodli sa na tom, že je potrebná dobre zabehnutá nádrž a hlavne stále hodnoty.karanténu nikto neriešil, aj keď sa ryby občas vyhádžu. Čo ja som nemal ani jedno ani druhé. Vypínanie a zapínanie ozónu a menenie teploty a podobné testovanie rybám moc nepomohlo.

Japonicus to už vzdal. Ostatné ryby su na tom vpohode.
Takže nechám si to prejsť ešte hlavou a nejaký čas počkám.Sinica už pomaly ustupuje, tak budem zatiaľ radšej pridávať korály a neskôr uvidím, že či sa tam objaví ten leucosternon.
Budúci týždeň budem dávať robiť profi rozbor vody, tak som zvedavý, čo to ukáže.
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"