Aquarium Mare Nostrum, Montpellier, France

Tak kto si myslí že 500l je veľká nádrž hneď zmení názor keď uvidí zopár 5-10.000l alebo aj 20.000l nádrž

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Aquarium Mare Nostrum, Montpellier, France

Príspevok od používateľa Lukáš »

V aglomerácii Montpellieru sa nachádzajú hneď 2 verejné akváriá: Aquarium Mare Nostrum, situované relatívne v centre mesta pri nákupnom centre Odysseum (modrá tramway linka) a Seaquarium, ktore sa nachádza v letovisku Le Grau du Roi asi 20 min. autom juhovýchodne od Montpellieru. Prvé je klasickým verejným akváriom, kým druhé sa viac špecializuje na mediteránnu faunu. Z časových a logistických dôvodov som navštívil len to prvé.

Samotná budova akvária nijako osobitne architektonicky nevyniká medzi ostatnými verejnými akváriami a skôr zapadá do koncepcie obchodno-zábavnej zóny, v ktorej sa nachádza. Dojmy z interiéru však boli celkom pozitívne. Expozícia za vstupnou halou s pokladňami začína solitérnym akrylátovým valcom, ktorý siaha až na 2. podlažie. Jeho hlavnou atrakciou popri iných rybách sú dospelé Hypsypops rubicundus.

Prehliadka ďalej pokračuje biotopmi a ukážkami fauny mediteránu, pomerne hodnoverne konštruovanou simuláciou interiéru veľkej rybárskej lode (vrátane búrkových vĺn na čelnom skle a pohyblivej podlahy) s množstvom náučných materiálov a interaktívnych panelov, ďalej sa prechédza okolo veľkého biotopového "paludária" s tučniami a studenovodnými morskými rybami, obrej nádrže so žralokmi, piliarmi, rajami a veľkými tropickými rybami (s doprovodnými pármi Labroides dimidiatus a pod.). Tu je veľmi dobre prepracovaný efekt hĺbky, keďže pozorovacia tribúna je asi v strede vodného stĺpca a objemom ani výškou nádrže tu rozhodne nešetrili.

Následne sa cez množstvo menších druhových a špecializovaných nádrží, niekoľkých sladkovadných akvárií a sekcie medúzových nádrží dostanete k ďalšiemu obriemu akváriu, ktoré má predstavovať pacifickú ostrovnú lagúnu. Tá má 2 časti oddelené dreveným mostom (okolo nádrže sa špirálovito prechádza nahor - teda pohľad je zdola cez veľký panel, zboku asi v strede aj zhora), v plytšej časti sú Carcharrhinus melanopterus, sasanky s klaunami a niekoľko tropických rýb. Hlbšia časť predstavuje útesovú hranu a koralovými tu rybami rozhodne nešetrili. Pre mešie ryby je pohyb medzi oboma časťami nádrže voľný. Vynikajú hlavne dospelé pomce (o.i. hlavne Pomacanthus imperator, P. annularis) a bodloky (Paracanthurus hepatus, húf Zebrasoma desjardini), ale celkovo je osádka druhovo velmi bohatá (možno až príliš), s viacerými raritami, hoci sa napriek názvu miešajú druhy z Indického a Tichého oceánu. Pri pohľade zhora je nádž vybudovaná veľmi autenticky, človek má pocit akoby naozaj prachádzal po drevenom móle nad skutočným útesom. Prúdenie vody zaisťujú obrie Tunze streamy pre veľkoobjemové nádrže. Nebyť môjho trénovaného zraku, sú tak dobe zamaskované, že sa prakticky nedajú vidieť.

Predposlednou časťou je expozícia amazonského pralesa s vodopádmi, močaristými jaziekrami a klasickou veľkou nádržou s piraňami a vekými amazonskými sumcami, ktorú dopĺňa i niekoľko terárií.

Posledná časť je poňatá futuristicky. Ocitnete sa akoby v interiéri supermodernej výskumnej ponorky (alebo vesmírnej lode?) á la Star Trek s medúzami, hlbokomorskými živočíchmi (chyméry a pod.) a pod. s množstvom digitálnych interaktívnych panelov, demonštráciou technológie life support a fitračných systémov, množstvom robotickým inštruktážnych hlásení z reproduktorov atď. Zaujímavé a asi pre vekovú kategóriu školákov ideálne spojenie poznávania prírody s modernou technológiou. Keďže v areáli centra sa nachádzajú aj iné expozície, takmer sme túto poslednú časť vynechali v domnienke, že to je nejaká ďalšia výstava orientovaná na astronómiu... Bola by to škoda.

V celkovom dojme treba vyzdvihnúť hlavne čistotu (či už sklá, voda, substrát alebo prehliadkové priestory), zmysel pre detail a hlavne tématické usporiadanie a myšlenku pri koncepcii expozícií. Aj keď nejde o najväčšie, najstaršie ani o raritami nabité akvárium a nájdu sa aj drobné nedostatky (prímes druhov z iných oblastí v biotopových nádržiach a pod.), určite stojí za návštevu, pokiaľ niekto zavíta do juhozápadného Francúzska.

Okrem tohto akvária stoja za zhliadnutie viaceré kultúrne pamiatky v centre mesta (napr. jedna z najstarších univerzít, ktorá ovplyvnila hlavne smerovanie v botanike a medicíne), ako aj centrum mesta samotné, botanická záhrada (najstaršia vo Francúzsku a jedna z najstarších v Európe), ktorá síce naoko pôsobí trochu menej udržiavane, ale znalci a botanický fajnšmekri si tam prídu na svoje, hlavne pokial sa špecializujú na stredomorskú flóru - napr. bohatá kolekcia európskych a severoafrických cistusov. Vstup je zdarma. Neďaleký svetoznámy národný park Camargue chráni rozsiahle prímorské bažiny s bohatou ornitofaunou (napr. plameniaky ružové), ale aj útočiskom pre brakické ryby, artémie, špecifikú vegetáciu a pod. V jeho blízkosti sa zase ťaží kvalitná značková morská soľ pre potravinársky priemysel.
Používateľov profilový obrázok
reicho
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1573
Dátum registrácie: 22 Máj 2007 21:31
Bydlisko: Bratislava,SR

Re: Aquarium Mare Nostrum, Montpellier, France

Príspevok od používateľa reicho »

fotky nebudu ?
Napísať odpoveď

Návrat na "Verejné akváriá a MEGA nádrže"