Dajú sa dokopy?

Špeciality, Rozmnožovanie, Skupinové správanie a iné

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

frank profi
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 26 Feb 2011 00:59
Bydlisko: Topoľčany

Dajú sa dokopy?

Príspevok od používateľa frank profi »

Zdravím všetkých. Chcel by som sa opýtať skúsenejších: Pred 2 mesiacmi som priniesol do akva dvoch malých ocelarisov. Za ten čas sa pekne zaguľatili a podrástli. Predvčerom mal však jeden z nich nehodu :evil: v prepade a už je v reefovom nebi :( . Včera som tomu, čo zostal dokúpil kamaráta, ten to však tak nezobral. Stále ho agresívne atakuje a nedá mu pokoj. Moja otázka je, či s týmto máte skúsenosti a či sa to upraví. Alebo si "nesadli" a mám skúsiť priniesť iného? Alebo je to veľkosťou? Ten nový je o polovicu menší. Ďakujem za rady.
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Re: Dajú sa dokopy?

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Problém je v tom, že všichni klauni po jejich vykulení jsou samečci. Pokud zůstanou v této skupině, největší z nich se změní na samičku a druhý největší/nejvyvinutější se stane jejím "manželem", t.j. pohlavně dospěje na samečka. Tento pár pak klade jikry. Všichni ostatní členové skupiny jsou pohlavně nedospělí samci a nikdo s nikým se v takové skupině nebezpečně nepere, nanejvýš se škádlí aby řeč nestála.
Jestliže pak samička uhyne nebo se nějak "ztratí", pohlavně dospělý sameček se změní na samici a ze skupiny nedospělých samců jeden v hierarchii povýší=dospěje a nahradí na samici postoupivšího samce.
Ve vašem případě, kdy jste měl dva klauny, kteří se k sobě měli, tak jste měl evidentně pár - jeden z původních samečků se již předělal na samičku. Jestliže ten, který Vám po uhynu jednoho z páru zůstal, je samička, máte šanci pár doplnit pouze tak, že ji seženete zatím nedospělého (t.j. velice drobného, ideálně by bylo ve skupině chyceného a velmi krátce v zajetí drženého) jedince. Nedospělý sameček má pak šanci pohlavně dospět a ustanovit tak rovnováhu v páru dospělých ryb. Jestliže k této samičce již dáte většího jedince, je možné, že je to již hotová samice, anebo aspoň jedinec, u kterého tato změna započala (což nikdo nepozná a ani nikde nejsou o tom nějaké seriózní informace). Protože je tato změna nevratná, dříve nebo později se samice začnou mezi sebou prát o teritorium a jedna to odnese. Pokud ale Vám doma zbyl sameček, máte poměrně velkou šanci pár znovu postavit - vždy bych ale doplňoval malého nedospělého jedince (samce) a nechal rozdělení si sexuálních rolí na nich samotných. Nikdo totiž asi neví, jestli (a hlavně jak rychle) probíhá u sólo žijících jedinců (samců) změna na samici.
Po povodních v roce 2002 mi kromě jiného zůstal také jeden přeživší A.ocellaris a zkoušel jsem jej doplnit na pár celkem 3x v průběhu několik let. Nepodařilo se mi to, vždy byl nový jedinec usmrcen nebo tak poraněn, že jsem jej musel odlovit. Nakonec to skončilo tak, že si mého ocellarise odnesl domů kolega, který jej doma povýšil do role Nema pro své děti.
patiperra
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 12 Sep 2011 12:49
Bydlisko: Liberec

Re: Dajú sa dokopy?

Príspevok od používateľa patiperra »

Taky mám s nimi problém. Já mám tedy nové akva a mám dva cca 1 měsíc. Ze začátku to jakžtakž šlo, drobná šikana probíhala ale poslední tři dny se šikana vystupňovala. Kromě nich nádrž obývá ještě jeden sapínek, který se cítí Pánem akvária a šikanuje toho teď už většího klauna (byli oba stejně malí) a ten přenáší zákon padajícího **** na toho druhýho, který i zhubnul a přestěhoval se do předfiltru odkud se nechce hnout. Lovila jsem ho zpět už snad 10x ale vždy se tam vrací.Tak jsem zvědavá jak dlouho asi ještě .....
frank profi
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 26 Feb 2011 00:59
Bydlisko: Topoľčany

Re: Dajú sa dokopy?

Príspevok od používateľa frank profi »

Vďaka za info. Takže ak som správne pochopil, ak mi zostal samec, tak by nemal byť problém (apropo, samci medzi sebou nesúperia?). Ak mi zostala samica, tiež mi teoreticky nemal byť problém, keďže som pridal malého jedinca. Ale otázka je, prečo veľký brutálne naháňa malého? Alebo už aj ten malý jedinec môže byť pretransformovaný na samicu? Čo by sa stalo, keby som dokúpil ešte jedného malého ocelarisa? Rozbije to pozornosť väčšieho? Ako sa správa 3 členná skupina v akva? Sorry, že toľko otázok, ale ide víkend a chcem to poriešiť. Ešte je tu možnosť, že odnesiem do predajne väčšieho a prikúpim malého.
frank profi
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 26 Feb 2011 00:59
Bydlisko: Topoľčany

Re: Dajú sa dokopy?

Príspevok od používateľa frank profi »

Ešte raz prosím o vašu vlastnú skúsenosť. :?:
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Re: Dajú sa dokopy?

Príspevok od používateľa Jaroslav »

frank profi napísal:Ešte raz prosím o vašu vlastnú skúsenosť. :?:
Co jsem mohl napsat, jsem napsal. Pokud nikdo nebude mít jinou zkušenost, budete si to muset vyzkoušet sám anebo si nechat jednoho A.ocellaris sólo jako Nema :D . Živé organismy se často chovají jinak, než jak po nich chceme nebo od nich očekáváme. Někdy to ale chce jenom trpělivost - jedinec zbylý z páru potřebuje také nějaký čas na to, aby zapoměl.
frank profi
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 26 Feb 2011 00:59
Bydlisko: Topoľčany

Re: Dajú sa dokopy?

Príspevok od používateľa frank profi »

Ďakujem za odpovede. Ako som to nakoniec vyriešil? Malého "Nema" som na dva dni umiestnil do pôrodničky, ktorú som nechal v akva. Po dvoch dňoch som ho pokusne vypustil a čuduj sa svete, väčší ocelaris ho nechal na pokoji. Asi naozaj potreboval zabudnúť. V pondelok im ešte prinesiem quadricolor - ku a uvidím... :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"