Pterois

Murény, Perutíny, Žraloky a iné

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Ceco
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 348
Dátum registrácie: 28 Apr 2006 08:11
Bydlisko: Alžbetin Dvor
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ceco »

dement napísal:Kvoli mne nemusis...
Inak pozri si tuto linku:

http://filaman.ifm-geomar.de/Summary/sp ... e=volitans

Citujem:
"Hunts small fishes, shrimps, and crabs at night, using its widespread pectorals trapping prey into a corner, stunning it and then swallowing it in one sweep."

Z uvedeneho vyplyva, ze bezne krevety asi nemaju velku sancu.
To je fajn, mne ani tak o krevety nejde, tie nemam prave kvoli tomu v plane, ale ide o tie nove bodloky, o ktorych pisem v mojom 1. prispevku v tomto threade.
[b]Join #akva.sk[/b] - československý IRC chat venovaný akvaristike ( irc.akva.sk port 6667, alternatívne 7776. Web pristup cez IRC Gateway na adrese http://irc.akva.sk )
Používateľov profilový obrázok
dement
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 24 Nov 2005 22:30
Bydlisko: Nitra

Príspevok od používateľa dement »

Prepac, asi som trochu nepozorny. Na krevety sa pytal Gajduso.
Martin
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

dement napísal:Neviem posudit, ci ten Pterois nebude likvidovat krevety, aj ked si myslim, ze Lysmaty asi padnu za obet (obed? :( ) - predsa len Stenopus hispidus je vacsi a aj bojovnejsi.
Inak dost ma pobavila 8 cm odrastena Zebrasoma. Mne sa tento rozmer javi ako dost maly :-) . Dospele jedince maju 15 - 20 cm.
Byl jsem přítomen diskusi o tom, jestli perutýn žere krevety. Bylo to u prodejce (který tvrdil, že kreveta bude sežrána) a kupující byl přesvědčen u opaku. Protože byl k dispozi jak perutýn, tak kreveta (Lysmata amboinensis), byl proveden pokus. Po vložení krevety k perutýnovi tato nestačila ani spadnout na dno - byla sežrána okamžitě. Kupující zaplatil 450,- Kč za krevetu bez odmlouvání.
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

trošku krutý pokus, ale ja by som sa tiež pridal na stranu obchodníka, čiže že ju zožere. Ja som vždy zdôrazňoval že ak bude v nádrži skôr problém nemusí nastať.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Výše uvedený "pokus" byl sice drsný, ale zachránil život několika dalším krevetám, které si chtěl kupující zakoupit ke svým dvěma perutýnům (o velikosti cca 25 cm). A vysvětlit si to nedal a nedal.
Mačka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 27 Jan 2006 15:01
Bydlisko: Žilina

Príspevok od používateľa Mačka »

Kedze je Pterois volitans velky zrut a tym padom dost zatazuje vodu je mozne ho (1ks.) chovat v 300L akvariu spolu s makkymi koralmi, ak ano tak s akymi, alebo je vhodny len do fisch only?

Dakujem za odpoved.
Pepa
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 13:43
Bydlisko: Zlonice

Príspevok od používateľa Pepa »

Kamaradka ma v obdobne velke nadrzi Arothrona, Diodona a Canthigastera. Mela nekolik mekkych koralu, a tem co ji ty ryby nesezraly, tak se celkem dari. Hlavne sarcophytonum. Jak je ty ryby ochutnavaj a pak vyplivnou, tak jich ma plnou nadrz :twisted:
marco
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 115
Dátum registrácie: 25 Nov 2005 15:37
Bydlisko: Trenčín

Príspevok od používateľa marco »

Mal som perutyna s makkymi koralmi dva roky, a nebol problem, pripustam ze bol malicky, cca 5cm v 300l nadrzi, jedine co je treba je mat kvalitny odpenovac no a urcite neublizilo ani to ze som raz za mesiac odkalil dno akva (koralova drt)

Viac menej mozem povedat ze za svoj zivot som mal 5 perutynov, excelentny bol hlavne ten posledny ktory mal cca 25cm (telo) a uz bol i na pekac :D , bohuzial po roku odisiel pri dovoze nakazenej ryby z nemenovanej predajne... Choval som ho vo fish only 700l so zebrasomou, hepatakom, imperatorom a murenou, ktorej sa naramne pacilo ho nahanat kedze jej jeho plutvy pripominali korist....

Mozem potvrdit ze perutyn je asi najvacsi zrut v akva, takze je treba ho drzat na uzde, i v zaujme znizovania zatazenia akva, preferujem tak ako roman zive gupky..... i ked vystacil si aj s mrazenymi rybkami z Tesca

K tam zivym rybkam, nie som si isty ci to bolo na reef.cz ale myslim ze sa tam svojho casu rozvirila debata o vhodnosti sladkovodnych ryb ako krmiva pre morske a padli tam rozne nazory, preto som sa snazil mu potravu obmienat, raz zive inokedy mrazeny krill alebo grundle...

posledna vec, suhlasim s romanom, perutyn je idealna ryba pre zaciatocnika, znesie i mnohe pociatocne lapsusy, sam mam vela skusenosti, ked nic ine neprezilo moje omyly tak perutyni skoro vzdy.... ale moje odporucanie je predsa len fish only, idealne v kombinacii s vacsimi rybami ako pomacanthus alebo bodloci...
Používateľov profilový obrázok
davud
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 05 Júl 2006 11:34

Príspevok od používateľa davud »

Nevadí, když je rhinecanthus aculeatus dohromady s pterois volitans?
Dneska jsem byl v botance a tam to tak měli, příjde mi divný, že se nepobijou, vzhledem k jejich agresi. :? :?:
dr.dratek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 167
Dátum registrácie: 26 Feb 2008 21:50
Bydlisko: Vizovice
Kontaktovať používateľa:

stehovani

Príspevok od používateľa dr.dratek »

Ahojte, mel bych dotaz. o vikendu jsme prestehovali aq z jedne hospudky k nam domu. vse probehlo hladce, mel jsem odborny dozor a pomoc (rybku), takze parada. podle chovani perutyna se uz zabydlel, ale nechce jist, porad ho potrava nezajima. zkousel jsem mu hodit kus filety a nic. Pomuze kdyz sezenu nejaku rybku a hodim mu ji tam? aby dostal chut na jidlo?
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

ja bych mu předhodil paví očko-gupku :wink: třeba si dá
Používateľov profilový obrázok
Ceco
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 348
Dátum registrácie: 28 Apr 2006 08:11
Bydlisko: Alžbetin Dvor
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ceco »

S gupkami opatrne. Moze sa to vypomstit.
[b]Join #akva.sk[/b] - československý IRC chat venovaný akvaristike ( irc.akva.sk port 6667, alternatívne 7776. Web pristup cez IRC Gateway na adrese http://irc.akva.sk )
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

Ceco napísal:S gupkami opatrne. Moze sa to vypomstit.
Asi mas na mysli udusenie , ak ma pamet neklame..islo o hlavu gubky?
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

Peter napísal:
Ceco napísal:S gupkami opatrne. Moze sa to vypomstit.
Asi mas na mysli udusenie , ak ma pamet neklame..islo o hlavu gubky?
ide o postupne upchatie traviacej sustavy lebkami ryb, v tomto pripade gupiek
v prirode pterois neulovi az tak vela ryb , celkom dost si zamaka kym vobec nieco chnapne, takze nebyvaju az take prezrate ako tie v akvarkach
druhym problemom je, ze sladkovodne ryby maju ovela viac tuku , a hlavne ineho tuku ako morske ryby, na travenie tucnych ryb Pterois velmi nie je vybaveny a vacsina mrtvych Pv pri pitve mala pecen kompletne obalenu sadlom
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Perutýni jsou v zajetí opravdu překrmováni. Sladkovodní druhy ryb lze zkrmovat až na některé výjimky.
Problematické je především zkrmování ryb rodu Xiphophorus, a to ze dvou důvodů - prodloužený týlní výrustek lebky (podle toho mají rodové jméno) může perforovat střeva predátorů - což se již bylo několikrát publikováno v odborné literatuře, a navíc je u těchto ryb přítomna specifická bakterie, která způsobuje značné problémy (respektive při dlouhodobé kumulaci i letalitu) mořským rybám.
Tuk u sladkovodních ryb je obecně problematikou ryb studenovodních, u tropických druhů ryb pak u ryb chovaných v zajetí při umělé výživě (pošlapaná pšenice od TetraWerke atd.), respektive krmených nitěnkami, roupicemi atd.
Zda použít ke krmení živou rybku anebo filé z mořských ryb "okořeněné" antioxidanty nechávám každému na uváženou.
Obecný jednoduchý závěr zní - zkrmování živorodých ryb ano, ale s vyloučením zástupců rodu Xiphophorus.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dravce a agresívne ryby"