Chov perutyna a jeho jed

Murény, Perutíny, Žraloky a iné

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Re: Kubajzův nano reef 96l

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Lidi, co to tady řešíte. Teplota lidského těla je 36,6 stupně Celsia a pokud by se neurotoxiny "rozkládaly" již při 40 stupních, tak by k "vyléčení" stačila jakákoliv střední horečka. Pravda je taková, že denaturace bílkovin začíná při 56 stupních a vydržet tuto teplotu po dobu dost dlouhou lze bez jakýchkoliv následků (v takové vodě si máčím nohy :D ). Následky bodnutí perutýna, ale i jiných ryb (pokud není k dispozici antisérum), se řeší ponořením končetiny do teplé vody, teplota které se postupně (opatrným doléváním horké vody) zvyšuje aspoň na 60 stupňům Celsia. Popálení pokožky korálnatci, medúsami atd. lze snížit zalitím popáleného místa octem. Samozřejmě v obou případech se jedná pouze o nouzové řešení a je potřeba téměř vždy vyhledat lékaře, protože následky mohou být nepředvídatelné. Sám jsem byl svědkem případu, kdy v letovisku Taba při šnorchlování byl poslední den pobytu něčím bodnutý jeden Čech, který zemřel tak rychle (zřejmě šokem), že si to nikdo kolem něj ani nevšiml. Co se přesně stalo nevím, protože se to zřejmě poznalo až při pitvě. Nebyl to hezký zážitek.
Perutýnů tam bylo tolik, že se podvečer nedalo podél rífu plavat. Dokonce při jejich fotografování pod vodou se mne několikrát pokoušeli napadnout - lidí se vůbec nebáli a naopak se snažili bránit svoje teritorium. Při té populační hustotě, v jaké se tam vyskytovali, se není ani čemu divit.
Místo po úštknutí zmijí se skutečně nenamáčí do horké vody. Stejně tak není nutné hned běžet k lékaři, jestli nás v akváriu něco popálí :D
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Kubajzův nano reef 96l

Príspevok od používateľa martin01 »

Dobře, budu si to pamatovat, i když doufám, že to nebudu nikdy potřebovat. Děkuju M
Amphibia
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 09 Okt 2007 11:36
Bydlisko: momentalne Bratislava

Re: Kubajzův nano reef 96l

Príspevok od používateľa Amphibia »

sorry ludia, uz som tu dlho nebol, resp. nezapajam sa do diskusie, ale toto sa nedalo prehliadnut:
martin01 napísal:Pravdou je, že zmije nemá neurotoxický jed.
toto si kde nabral?????? ak si dobre pamatam z dob chovu obojzivelnikov a plazov, tak vretenica ma vipoxin (fosfolipaza a2), ktory funguje ako kvalitny neurotoxin...
Naposledy upravil/-a Amphibia v 18 Jan 2013 14:09, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Re: Kubajzův nano reef 96l

Príspevok od používateľa laomedon »

Pan Jaroslav to napísal pekne, treba však podotknúť že perutín má jedovaté tŕne len na obranu a nie na útok. Preto neútočí ako had. K poraneniu môže dôjsť nasjkôr z nedbanlivosti pri údržbe.
Tiež mám skúsenosť pri vyberaní skaly som sa vlastne sám napichol na prst v zamútenej vode.

Pomohla horúca voda, ponoriť v čo najviac tolerovanej vode min. 20minút.

trošku off topic //
Ohľadne uhriznutia hadom Zmia či Vretenica. Tu je fakt že až 40% uhriznutí je suchých. bez jedu ten si šetria na ulovenie korysti a nie na obranu. Po uhryznutí by mal dospelí človek aj v prípade vstreknutia jedu toto normálne predýchať (samozrejme pokiaľ sa nevyvolá alregická reakcia)
tu pomôže paracetamol obyčajný aspirin, paralen a pod...

Po diskusiách o tom ako a z čoho sa vyrába protijed by som tento bordel nedovolil vpichnuť nikomu na kom mi záleží. Oveľa horšie a dlho trvajôce následky hrozia z protijedu ako z jedu samotného. Howk dopísal som. Sorry kačer za off topic možno to niekomu pomôže///
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Kubajzův nano reef 96l

Príspevok od používateľa vik_33 »

Amphibia napísal:sorry ludia, uz som tu dlho nebol, ...
HA! Yeti žije :mrgreen:
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Amphibia
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 09 Okt 2007 11:36
Bydlisko: momentalne Bratislava

Re: Kubajzův nano reef 96l

Príspevok od používateľa Amphibia »

vik_33 - no co uz, ved tu nebudem obsmrdat. su tu mudrejsi, ktori maju co k danym temam povedat.

este k chovu. urcite su tu skusenejsi, ale prilejem trochu do sudka aj ja. v starom akva som mal 3 druhy zastupcov celade scorpaenidae. jedneho som potom delozoval lukasovi :) v sucastnosti v novom akva budem mat viac "jedovatych" junakov - dendrochirus, pterois, rhinopias atd...ako pise aj adrian, vacsinou dojde k poraneniu z nedbanlivosti, resp. ked je jedinec zatlaceny do "kuta". v akva sa moji chovanci nespravali agresivne. otazka je, co je povazovane z naseho pohladu za agresivne spravanie. cistenie som robil holou rukou a vtedy sa upratali pekne na svoje miesta - ziadna agresia. v case krmenia, na co boli uz zvyknuti, by som do vnutra ruku nepchal - neslo vylozene o agresivne spravanie, skor ich forma lovu je taka, ze vystartuju a potravu nasaju. morfologicky maju tie ryby plutvy take ake maju a teda pri tom starte za potravou sa samozrejme moze stat, ze sa clovek pri nesikovnosti nabodne. negeneralizujem, hovorim len z vlastnej skusenosti. ako kazdy z nas vie, kazdy jedinec je unikat :) na mieste nie je strach, ale zdravy respekt a opatrnost...
Naposledy upravil/-a Amphibia v 18 Jan 2013 15:04, upravené celkom 1 krát.
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Kubajzův nano reef 96l

Príspevok od používateľa martin01 »

Už bych tím nechtěl zanášet vlákno, i vzhledem k tomu, že jsem se mýlil, co se týká opatření při poranění, ale převládající složkou u většiny zmijovitých určitě není neurotoxin. Budou zřejmě vyjímky, jako je to u chřestýšů, ale není to pravidlo. Tím nevylučuji, že jed obsahuje v menší míře i neurotoxiny. Dál už bych to nekomentoval.
Co by mě zajímalo, je, proč jsou v případě poranění u ryb jiné postupy? Je to kvůli hloubce vpichu? Děkuji za stručné vysvětlení. Martin
Amphibia
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 09 Okt 2007 11:36
Bydlisko: momentalne Bratislava

Re: Kubajzův nano reef 96l

Príspevok od používateľa Amphibia »

co sa tyka toxinu pre celad viperidae ako taku, jasne, generalne hemotoxicky. mal som na mysli ale nasu klasicku vipera berus, kedze ked sa normalne bavime o uhryznuti vretenicou v prirode, tak tato vychadzala ako logicka volba. vyslo mi to z tej diskusie, ze sa bavime o nej. to bola iba poznamka, aby sa nezavadzalo. tiez to uz nebudem komentovat, zazitky z uhryznutia nie len touto krasavicou uz mam za sebou :)

ake ine postupy mas na mysli? specifikuj, lebo vyvolame flame :)

amp
vlčák
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 791
Dátum registrácie: 24 Mar 2008 21:16
Bydlisko: praha

Re: Kubajzův nano reef 96l

Príspevok od používateľa vlčák »

martin01 napísal:Už bych tím nechtěl zanášet vlákno, i vzhledem k tomu, že jsem se mýlil, co se týká opatření při poranění, ale převládající složkou u většiny zmijovitých určitě není neurotoxin. Budou zřejmě vyjímky, jako je to u chřestýšů, ale není to pravidlo. Tím nevylučuji, že jed obsahuje v menší míře i neurotoxiny. Dál už bych to nekomentoval.
Co by mě zajímalo, je, proč jsou v případě poranění u ryb jiné postupy? Je to kvůli hloubce vpichu? Děkuji za stručné vysvětlení. Martin
protoze strcit hnatu do horky vody je nejjednodusi a velmi ucinna neinvazivni metoda,na ktere ani snedsi obyvatel pobrezi nejspis nic nepodela.
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Chov perutyna a jeho jed

Príspevok od používateľa martin01 »

No to mě napadlo, ale pokud to funguje, tak mě zajímalo, proč to tedy nefunguje u toho uštknutí. Nikdy jsem neslyšel, že by to někdo praktikoval. I vtom to případě by to bylo nejjednodušší ne?
Používateľov profilový obrázok
chip
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1416
Dátum registrácie: 07 Feb 2009 22:10
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: Chov perutyna a jeho jed

Príspevok od používateľa chip »

nezapomente na jednu vec...
ustknuti = aktivni vstriknuti jedu, tj. had vstrikne nemale mnozstvi jedu do obehu
bodnuti perutynem = pasivni pouziti jedu, tj. perutyn aplikuje pasivne jen velmi male mnozstvi jedu do obehu...
vlčák
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 791
Dátum registrácie: 24 Mar 2008 21:16
Bydlisko: praha

Re: Chov perutyna a jeho jed

Príspevok od používateľa vlčák »

chip napísal:nezapomente na jednu vec...
ustknuti = aktivni vstriknuti jedu, tj. had vstrikne nemale mnozstvi jedu do obehu
bodnuti perutynem = pasivni pouziti jedu, tj. perutyn aplikuje pasivne jen velmi male mnozstvi jedu do obehu...
aby ses nedivil stav se a ukazu ti foto vystriku jedu odrance,odhadem 5 a vice ml.fotil jsem osobne tak na 2 m.ten clovek co ho drzel a vymackaval byl cisty blazen.
Používateľov profilový obrázok
chip
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1416
Dátum registrácie: 07 Feb 2009 22:10
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: Chov perutyna a jeho jed

Príspevok od používateľa chip »

to si delas prcu... stavim...
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Chov perutyna a jeho jed

Príspevok od používateľa martin01 »

Tak to bych taky rád viděl, oni tedy mají nějaký aparát na vypuzení jedu, není to jen samovolné vytékání, nebo abych to líp definoval uvolnění z nějakého váčku?
Používateľov profilový obrázok
chip
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1416
Dátum registrácie: 07 Feb 2009 22:10
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: Chov perutyna a jeho jed

Príspevok od používateľa chip »

mimo jine, toto hovori wikipedia:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Perut%C3%BDn_ohniv%C3%BD

Jed
Perutýn ohnivý vylučuje z jedových žláz na konci hřbetní, břišní a řitní ploutve[13] toxin (ze skupiny ichthyotoxinů, tedy toxinů ryb).[14] Celkem je těchto žláz na těle 17-18, nejvíce na hřbetu.[15] Samotným jedem je zřejmě určitý protein o molekulové hmotnosti 150 000 Daltonů, ale tekutina obsahuje také acetylcholin s neurotoxickým účinkem a rovněž další toxin s účinkem na nervosvalový přenos vzruchů. Byl však také detekován jeden jed nebílkovinného složení.[14][16][17] Nebezpečný ichthyotoxin je možné pro výzkumné účely odebrat pouze z živého perutýna, po jeho smrti se toxin rozpadá.[14]
Člověk s jedem nejčastěji přijde do kontaktu, když čistí jejich akvárium nebo s rybami manipuluje.[16] Pokud zasáhne člověka, způsobuje značnou bolest, nejintenzivnější v první hodině až hodině a půl, ale trvající až 6-12 hodin.[15] Vzácně může bolest vytrvat až čtyři dny, v některých případech až měsíc.[13] Zasažený člověk se začne silně potit, trpí bolestmi a mohou se u něj objevit i dýchací potíže. První pomocí je obvykle ponoření zasažené části do 45 stupňů Celsia horké vody, což umožňuje snížit bolest a pomáhá inaktivovat jed.[16] V některých případech však horká voda nevykazuje účinek. Odborníci dále doporučují odstranit zasaženou pokožku a případné zbytky jedových trnů z ryby, aplikovat vakcínu proti tetanu a použít antibiotika a analgetika.[15] Pokusy naznačují, že vhodným protijedem je toxin z odrance pravého.[3]
Napísať odpoveď

Návrat na "Dravce a agresívne ryby"